Azbestové deti

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2013 o 14:06 | (upravené 24.5.2013 o 14:15) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  1216x

Existujú príčiny a existujú ich dôsledky. A existujú ľudia, ktorí trávia nepomerne viac času poukazovaním a osobnou účasťou na aktivitách vedúcich k odstraňovaniu dôsledkov než bojom s ich príčinami. Takýchto ľudí potrebuje každý systém, ktorý zlyháva - dlhodobo a skoro nezvratne, aby čo najdlhší čas dokázal - pred občianskou a prevažne laickou verejnosťou - utajiť svoju systémovú neschopnosť a zdôvodniť potrebu svojej existencie.

Mnohí z Vás majú deti. Deti, ktoré okrem povinnej školskej dochádzky, rôznych exkurzií, výletov, stáži ... raz za čas doma zahlásia: „Ideme čistiť potok, park, blízku, horu   ....“. Ak ste rodič, ktorý dokáže pochopiť, že environmentálna výchova nie je len o teoretizovaní, vybavíte svoju ratolesť pracovným oblečením, rukavicami ... a ide sa. Práca nikomu nezaškodí a krajšie sídlisko, miestny potok či lesopark, stoja za tu námahu.

Skoro všetci sme  prešli touto cestou.          

A teraz otázka na telo: požehnali by ste svojím deťom, aj plnoletým (vždy sme totiž niekoho deti), účasť na odstraňovaní nelegálnej skládky obsahujúcej azbest alebo akejkoľvek inej nelegálnej skládky odpadu? Nikdy!!! A prečo? .... Ten rozdiel je vraj zásadný? Áno, aj podľa môjho osobného názoru, je zásadný.  

Kým občasný zber roztrúsených odpadkov po nespratných spoluobčanoch má charakter občianskej výpomoci či dobrovoľníctva, čistenie nelegálnych skládok odpadov je vykonávaním práce za niekoho iného.

Ide, podľa môjho osobného názoru, o zvrátenú podobu dobrovoľníctva, ktorého účastníci nedokážu pochopiť či vnútorne prijať, že dobrovoľnícka činnosť má riešiť predovšetkým nadstavbu fungovania spoločnosti a jej cieľom preto nemá byť realizovanie práce za ľudí, ktorí sú touto prácou poverení a sú za ňu platení, alebo výkon tejto činnosti – z hľadiska právnej zodpovednosti -  určuje niektorá z legislatívnych noriem.   

Možno si to ešte niekto nevšimol, ale v prípade, že sa nezistí páchateľ skutku  - pôvodca nelegálnej skládky odpadu, za komunálne a drobné stavebné odpady je v tejto krajine zodpovedná obec, za iné odpady miestne príslušný obvodný úrad životného prostredia.

Obec je povinná nelegálne skládky odpadu odstraňovať na vlastné náklady, a to bez akejkoľvek výzvy či rozhodnutia orgánu štátnej správy, a tieto náklady môže následne preniesť do poplatkov za odpady. Obvodný úrad životného prostredia odstraňuje iné odpady na náklady štátu. Nedostatok finančných prostriedkov obce či štátu je z hľadiska práva irelevantný.

Možno si to ešte niekto nevšimol, ale nielen zákon o odpadoch určuje povinnosti pre samosprávne a štátne orgány či iné inštitúcie (SIŽP, OÚŽP ...).  

Obec, okrem iného, musí:

- Mať aktuálne VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch (nemôže ho nahradiť VZN o miestnych daniach a poplatkoch za odpady).

- Mať aktuálny Program odpadového hospodárstva obce.    

- Mať zavedený  triedený zber papiera, plastov, kovov a skla.

- Nesmie zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) tzv. zelený odpad. Od 1.1.2013 sa musí riadiť Stratégiou obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov.

- Min. 2-krát ročne organizovať zber nebezpečných a objemných odpadov.  

- Pri predchádzaní vzniku nelegálnych skládok odpadov vyžadovať od vlastníkov, správcov a nájomcov nehnuteľnosti plnenie si oznamovacej povinnosti (pri zistení výskytu nelegálnej skládky odpadov na svojom pozemku, má občan povinnosť ohlásiť túto skutočnosť obci a miestne príslušnému obvodnému úradu životného prostredia, a to neodkladne).                   

Nelegálne skládky odpadov vznikajú predovšetkým tam, kde si obce neplnia svoje povinnosti voči občanom resp. ich plnenie je veľmi formálne. Je preto logické, že rovnaký prístup voči obci si následne zvolia aj jej obyvatelia.

Nelegálne skládky odpadov vznikajú aj tam, kde kontrolná činnosť zo strany obce podlieha jedinému kritériu: nenarobiť si veľa nepriateľov a byt opätovne zvolený do funkcie, a kontrolná činnosť orgánov štátu pripomína skôr stretnutie na pomaturitnom večierku  po 20 rokoch (všetci sme niekoho spolužiaci, kamaráti ...), než štátny dozor.
   
Možno si to niekto nevšimol, ale na nakladanie s nebezpečným  odpadom, bez ohľadu na to či je alebo nie je súčasťou nelegálnej skládky odpadu, teda aj jeho zber, prepravu a zneškodnenie, musíte byť oprávnenou osobou v zmysle zákona, ktorá disponuje špeciálne vyškolenými zamestnancami a príslušnou technikou.   

Možno si to ešte niekto nevšimol, ale máme tu armádu nezamestnaných, ktorým prichádzajúci a odchádzajúci ministri neustále hľadajú náplň práce. Ide najmä o ľudí, ktorým ich vzdelanie, schopností a zručností, asi len ťažko umožnia uchádzať sa o riadiacu funkciu. Kde sú a aký prínos majú pre spoločnosť títo ľudia?   

A práve preto, že kráľ zvaný štát je nahý, potrebujeme azbestové deti. Azbestové deti, ktoré sa budú bezhlavo vrhať v ústrety novým výzvam, aby naplnili svoju misiu.  A štát ich k takejto činnosti bude vyzývať prostredníctvom PR akcií typu Vyčistime si Slovensko 2011, Vyčistime si  Slovensko 2012  (Vyčistime si Slovensko 2013 sa nekonalo „pre nedostatok finančných prostriedkov).     

Azbestové deti sú a budú zahrnuté spoločenskou pozornosťou a vážnosťou. Obyčajní ľudia ich obdivujú a budú obdivovať za niečo, čo by väčšina z nás nikdy nerobila. Úradníci zo štátnej a verejnej správy poukazujú a budú poukazovať na ich konštruktívnosť, čo v preklade znamená, je fajn, že robíte veci za nás.   

Azbestové deti, obetujúc svoj vlastný čas, finančné prostriedky a z dlhodobého hľadiska možno aj zdravie, si myslia, že bezhraničnou obetou zvrátia hromadenie sa dôsledkov vyplývajúcich z neriešených príčin.

A faktický zodpovedné osoby – nespratní občania, predstavitelia samospráv a štátnych orgánov – sa niekde na rodinných výletoch, po úradoch ...  chichúňajú, lebo opäť sa raz našli magori, ktorí vymenia svoj vlastný čas, peniaze a možno aj zdravie, za Cenu ministra životného prostredia SR a stratu schopností rozlišovať príčiny od dôsledkov.       
 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?