Koniec líp v Smrečanoch

Autor: Rudolf Pado | 28.8.2013 o 14:22 | (upravené 28.8.2013 o 14:29) Karma článku: 6,36 | Prečítané:  663x

Každý príbeh má svoj koniec. Šťastne rozprávkový  alebo ten slovenský – s príchuťou trpkosti. Lipám v Smrečanoch je to jedno. Od začiatku neboli súčasťou rozprávky, ale len pragmatického sveta plného ľudí poznačených Konrádom Lorenzom  predpovedaným citovým vyhasnutím, bez vzťahu k nadčasovým hodnotám. Ich osud bol preto vopred spečatený.

Pred časom som upozornil na neodborné orezanie líp pri katolíckom kostole v Smrečanoch. Už vtedy som tvrdil, že tento zásah je nezvratným koncom týchto drevín. Všetky zainteresované subjekty mi pritom tvrdili, že všetko je v poriadku, lipy nádherne zmladia ... 

SIŽP – IOP Žilina odmietla podať trestné oznámenie, nakoľko argumentovala tým, že bude vec riešiť v správnom konaní. Čo tam potom, že orgány a inštitúcie štátu sú povinné pri akomkoľvek podozrení spáchania trestného činu, takéto oznámenie učiniť. A tak som podal trestné  oznámenie ja.

Výsledok je typický slovenský – s príchuťou trpkosti. Vyšetrovateľ konštatuje, že „ ... Uvedených celkovo 6 ks líp bolo dňa 04.03.2013 orezaných, pričom boli odstránené všetky konáre a kmene boli jednorázovo skrátené na výšku 8 až 11 m.  ... Rez predmetných líp nebol zabezpečený odborne spôsobilou osobou a nebol realizovaný ani v súlade so STN 83 7010. ... Účastník konania  porušil ustanovenia ... bola mu orgánom ochrany prírody uložená pokuta vo výške 600,- eur“,

ale zároveň odmieta začatie trestného stíhania.     

Prečo? Zjednodušene napísané, nakoľko nie je možné dokázať úmysel. Celú dôvodovú beletriu je možné si prečítať v priloženom dokumente.

Zdá sa Vám, že tento prípad je návodom na to, ako sa zbaviť vzrastlých stromov v mestách a obciach. Nemýlite sa. Cesta je vytýčená: od orezania po výrub. Aký úmysel?

Mimochodom, lipy nezmladili a budú vyrúbané.

Neviete náhodou aká je momentálne cena lipového dreva na trhu? Bolo by fajn, ak by vykryla aspoň sankciu 600 eur.


1.JPG

2.JPG

3.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?