Neviditeľní občania

Autor: Rudolf Pado | 3.9.2013 o 14:05 | (upravené 3.9.2013 o 17:18) Karma článku: 8,48 | Prečítané:  749x

Máta vás nespravodlivosť v tejto krajine? Myslíte si, že svojim príkladom, aktívnym  záujmom o veci verejné niečo zmeníte? Zabudnite, zobuďte sa zo sna ... a začnite žiť reálny život. Taký slovenský – nevidieť, nepočuť a nehovoriť. Len tak plávať životom. To vám odkazuje slovenský právny systém a stovky úradníckych šimľov vegetujúcich na verejných postoch.

 

Začiatkom roka 2012 bola uvedená do prevádzky aplikácia TrashOut , ktorej cieľom bolo  „lokalizovať a nahlásiť všetky nelegálne skládky“. Partnerom projektu je aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré predmetnú aplikáciu propagovalo na internetovej stránke ministerstva, ako aj v rôznych tlačových správach, napr. v rámci akcie Vyčistime si Slovensko.

OZ TATRY od začiatku prevádzkovania aplikácie upozorňovalo na fakt, že aplikácia TrashOut nemá oporu v zákonoch SR, predovšetkým v zákone o správnom konaní a zákone o odpadoch.

Ministerstvo životného prostredia SR tuto argumentáciu poprelo, čoho dôkazom je článok v Sme z dňa 22.11.2012 – „Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú“ , v ktorom hovorca ministerstva Maroš Stano, okrem iného, uviedol, že  "ministerstvo si podľa neho uvedomuje niektoré komunikačné a praktické problémy a postupne ich vraj rieši. Spochybňovanie aktivity občanov, či už pri nahlasovaní, alebo odstraňovaní nelegálnych skládok, je však veľmi zlá cesta ...“

OZ TATRY, poznajúc slovenskú realitu, preventívne všetkých 1 100 nelegálnych skládok odpadov prepísalo do papierovej podoby, aby tak boli splnené aspoň základné znaky správneho poriadku pre vedenie správneho konania: podanie musí byť doručené poštou a podpísané, a zaslalo obvodným úradom životného prostredia.

Nepomohlo.

Napriek našej žiadosti, aby nás úrady informovali o riešení tej-ktorej lokality s ohláseným nelegálne uloženým odpadom, väčšina obvodných úradov životného prostredia v SR sa na nás, slušne napísané, vykašľala ...

... obvodný úrad životného prostredia Bratislava nám dokonca oznámil, že nebude konať, ďalšie úrady nám opísali svoju „ťažkú životnú situáciu“ ...

... Ministerstvo životného prostredia SR medzitým zmenilo rétoriku (zrejme ich zaskočil záujem občanov ohlasovať skládky) a pán minister Žiga označil aplikáciu TrashOut „za nástroj pre zvyšovanie environmentálneho povedomia“ ... a nezabudol pritom podotknúť „že občania majú povinnosť hlásiť ohrozenie životného prostredia“ a aplikácia je  „samostatnou podnikateľskou aktivitou“ (čo mimochodom nie je pravda, nakoľko ide o nonprofitný študentský programátorský projekt).

Slovenskému ministrovi životného prostredia nevysvetlíte, že ohlasovanie niečoho čím sa nikto nebude zaoberať je povedané slovami mojej 14-ročnej dcéry „trochu od veci“ a komentovať fakt, že občania, ktorí sa rozhodli využívať aplikáciu TrashOut už majú environmentálne povedomie dostatočne vysoké, je azda úplne zbytočné.

Medzitým jedna prokuratúra napíše: „Oznámenie skutočnosti nezákonného umiestnenia odpadu iným subjektom ako vlastníkom, správcom alebo nájomcom nehnuteľnosti, orgánom štátnej správy alebo obce, nie je podaním odôvodňujúcim začatie správneho konania, ale len podkladom pre uplatnenie tohto postupu výlučne z vlastného podnetu správneho orgánu.

Je však potrebné, aby v odôvodnených prípadoch orgán odpadového hospodárstva pri plnení úloh vo veciach štátnej správy odpadového hospodárstva nezostal nečinný a postupoval tak, aby bola zabezpečená účinná ochrana záujmov štátu a spoločnosti, práv a záujmov fyzických osôb a právnických osôb prostriedkami, ktoré sú mu na tento účel priznané.

Podľa § 3 ods. 1 Správneho poriadku správne orgány postupujú v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi. Sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností“,

kým iná, bez mihnutia oka, konštatuje:

„ ... Z týchto dôvodov nie je možné v daných prípadoch aplikovať na vydanie rozhodnutia lehoty vyplývajúce z § 49 zákona č. 71/1967 Zb., ktoré sa viažu výlučne na začatie konania, keďže doručením Vášho podnetu úradu sa žiadne konanie nezačalo.“

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Preložené do ľudskej reči: ide o príbeh o právnej schizofrénií prokuratúr (a spoločnosti vôbec) a neviditeľnosti aktívnych občanov.

Neviditeľní občania sú ...

... občania zbavení základných práv – práva na rovnaký prístup k spravodlivosti a rovnaké zaobchádzanie, práva na Ústavou SR  garantované zdravé životné prostredie.

... občania, ktorí si z vlastnej iniciatívy plnia svoju občiansku povinnosť, pokým povinné osoby (vlastníci, správcovia, nájomcovia) nehnuteľností zákonnú povinnosť ignorujú, páchajú týmto priestupok, a nikto sa nimi nezaoberá. Úrady v SR sa totiž viac zaoberajú oznamovateľmi skutkov než ich páchateľmi resp. ľuďmi, ktorí si nesplnili zákonnom danú  povinnosť.

A páchatelia skutkov? Títo sa veselo rehocú z nášho právneho systému (Videli ste už zlodeja, s normálnou mentálnou výbavou, ktorý by sa prihlásil úradom či polícii sám? Ja nie.)

... a  prokuratúram, polícii, úradom ... , systému zvanému štát, ...  ako aj splnomocnencovi vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti je tento rozpor zjavne ukradnutý.  Je možné, že práve v tomto čase  pripomienkujú strategický dokument Otvorené vládnutie v SR a už veľmi dlho sa nepozreli z okna domu, úradu, auta či vlaku ...

... lebo tam vonku je to divočina.

Realita mimo úradov a úrady mimo reality.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?