Ad.: TrashOut nekončí – práve naopak ...

Autor: Rudolf Pado | 10.9.2013 o 13:00 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  592x

Autor aplikácie TrashOut reagoval na môj blog TrashOut – koniec príbehu príspevkom TrashOut nekončí – práve naopak ...  Na tento príspevok si dovoľujem reagovať z pohľadu každodennej praxe. 


Vážený pán Vodička,

neviem či verím v paralelné vesmíry, ale mám pocit, že my dvaja žijeme v rozdielnych  dimenziách.

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že autori aplikácie TrashOut nečítajú rozhodnutia, usmernenia a ďalšie dokumenty, ktoré vydali a vydávajú orgány štátnej správy životného prostredia, a to vrátane samotného Ministerstva životného prostredia SR, ako aj príslušné prokuratúry, a odmietajú preto vziať slovenskú realitu na vedomie.  Veľmi malú časť týchto dokumentov zverejňujem pritom aj na blogu.

Tieto orgány a inštitúcie štátu zhodne konštatujú:

Výstupy aplikácie TrashOut – občanmi SR nahlásené nelegálne skládky odpadu  – nemajú oporu v zákonoch SR (zákon o odpadoch, zákon o správnom konaní ...), a teda nezaväzujú akýkoľvek orgán štátnej správy životného prostredia ku konaniu.   

Podnety (oznámenia o nelegálnom uložení odpadu), ktoré zašle akýkoľvek iný občan či subjekt, ktorý nemá majetkový vzťah k príslušnej nehnuteľnosti, môže štátna správa životného prostredia ignorovať, nakoľko úrad koná  „ iba z vlastného podnetu“ t. j. zvažuje či sa bude zaoberať podnetom od inej ako tzv. povinnej osoby (vlastníka, správcu, nájomcu). Prax ukázala, že túto skutočnosť mnohé OÚŽP využívajú či zneužívajú pre obhajobu svojho nekonania, pričom sa nedopúšťajú (aj podľa príslušných prokuratúr) žiadneho porušenia zákonov SR.   

Nakoľko podnet – oznámenie o nelegálnom uložení odpadu  – od inej ako povinnej osoby (vlastníka, správcu, nájomcu) nevyvoláva správne konanie, neplynú tu ani žiadne zákonné termíny t. j. konanie štátnej správy životného prostredia sa stáva zo strany oznamovateľa nekontrolovateľným. Jedinou možnosťou pre oznamovateľa je každý podnet dotazovať žiadosťou v zmysle platného znenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám (v rámci odpovede sa však oznamovateľ môže dozvedieť aj nepríjemnú skutočnosť, že úrad nekonal, lebo nie je povinný konať).        

Iný oznamovateľ nelegálne uloženého odpadu ako povinná osoba determinovaná § 18 ods. 7 zákona o odpadoch  nemá postavenie účastníka konania t. j. žiadny orgán štátnej správy životného prostredia nie je povinný takéhoto oznamovateľa informovať o spôsobe vedenia správneho konania, o jeho výsledkoch, predkladať mu dôkazy o odstránení nelegálnej skládky odpadu, atď.

Vaša reakcia „TrashOut nekončí, práve naopak ...“ je preto z môjho pohľadu oslavnou ódou akoby vystrihnutou z čias socialistického realizmu, ktorá popiera, úmyselne či neúmyselne,  realitu.

K jednotlivým tvrdeniam:

„Vela ludi sa nas pyta, ci tie skladky aj odstranujeme, ci kontaktujeme uradnikov, ci hladame sposoby. Par sme uz odstranili, uradnikov notifikujeme mailom a co je najdolezitejsie, snazime sa najst zdroj problemu a vyriesit ho. Na celom svete ich vsetky osobne odstranovat nemozeme, no pomoct tomu vieme.“

Dlhodobo pozorujem, že autori aplikácie TrashOut majú tendenciu zdôrazňovať celosvetový aspekt aplikácie namiesto programového zamerania sa na riešenie problému nelegálnych skládok odpadov v Slovenskej republike, doťahovania dobrého nápadu do vykonateľného konca – do akceptácie aplikácie orgánmi a inštitúciami štátu.  

Po prvé, nikto od Vás nepožaduje odstraňovať nelegálne skládky odpadov na celom svete, mám však za to, že bolo by viac než slušné netvrdiť aktívnym občanom SR, že nimi ohlásené nelegálne skládky odpadov bude niekto riešiť, nakoľko z vyššie uvedených dôvodov sa toto tvrdenie nezakladá na pravde. Práca s výstupmi z aplikácie TrashOut má znaky skôr náhodnosti a je závislá od dobrej vôle starostu, úradníka ..., než znaky systematickosti a systémovosti.  TrashOut je databáza, nie nástroj na riešenie problematiky nelegálnych skládok odpadov.   

Po druhé, som racionálny človek, ktorý nemá rád všeobecné frázy a tvrdenia, ale pracuje s relevantnými údajmi a štatistikami.  Preto sa Vás otvorene pýtam, koľko úradníkov v SR je notifikovaných elektronickou poštou? Dodávam, že aj stretnutie s krajským prokurátorom v Žiline som Vášmu kolegovi sprostredkoval ja.  

Po tretie, reálne odstránenie „niekoľkých skládok“  odpadov z databázy  TrashOut v ktorej sa v tejto chvíli nachádza  cca 2 200 ohlásených lokalít  je logistické zúfalstvo, nie „boj s nelegálnymi skládkami odpadov“, ako to avizovalo a avizuje PR aplikácie od jej uvedenia do prevádzky.

„Nas projekt ma za ciel poukazat na velkost problemu ciernych skladok, ich nasledky, dosledky, vysledky, ekonomicky dopad ...“

Tieto veci sú dlhodobo spoločenský známe a nie je potrebné ich výnimočne zdôrazňovať. Potrebné je vytvoriť vhodné logistické a právne nástroje pre rýchle a dôsledné riešenie tejto problematiky, pre identifikáciu a postihovanie páchateľov skutkov a ľudí, ktorí si neplnia zákonnom danú oznamovaciu povinnosť.  

Oznamovaciu povinnosť nelegálnych skládok odpadov majú vlastníci, správcovia a nájomcovia pozemkov a ak by boli v tejto krajine dodržiavané zákony, tak žiadnu aplikáciu Trashout spoločnosť nepotrebuje. Štátna správa životného prostredia a samosprávy sa však zaoberajú obštrukciami voči oznamovateľom protiprávneho konania než neplnením oznamovacej povinnosti povinnými osobami.        

Mimochodom, rovnakou Hlavou XXII. je tzv. boj s prioritnými inváznymi druhmi rastlín, kde zákony a realita sa nikdy spolu nestretli.      

„Rovnako ako novinari, ktori spravia “buzz” okolo udalosti, tak aj TrashOut dava moznost ludom pracovat s informaciou, kde cierna skladka je. Je dostupna skoro celej populacii. Napr. vy pan Pado, ste vyborne zareagovali na uzemi Slovenskej republiky a rozposlali ste postou jednodlivym uradom informaciu o umiestneni ciernych skladok ...“

S informáciou o čiernych skládkach nemajú pracovať bežní ľudia, ale má byť jasne určený (dohodnutý, nastavený) mechanizmus, ktorý po ohlásení nelegálnej skládky odpadu automatický vyvolá konanie štátnej správy životného prostredia resp. verejnej správy.

Ak majú ľudia konať vo verejnom záujme musia mať k dispozícii jednoduché nástroje pre vyvolanie riešenia problému a ich oznámenia musia byť aj naozaj riešené (vybavované, akceptované). V opačnom prípade – prílišná byrokracia právnych úkonov, podceňovanie a bagatelizovanie oznámení alebo ich úplne ignorovanie –  ľudia veľmi rýchlo stratia záujem o akýkoľvek občiansky aktivizmus.  

Realita TrashOut je však taká, okrem jej nulového postavenia v slovenskom právnom systéme, že počas októbra 2012 väčšina OÚŽP aplikáciu vôbec nepoznala, pritom jej mediálnym partnerom bol ich vlastný ústredný orgán štátnej správy – MŽP SR. Taktiež z vyše 400 oslovených obcí v Košickom kraji viac než 80 % z nich o aplikácii ani netušilo.

1 200 nelegálnych skládok odpadov z aplikácie TrashOut spracovaných do podania a ohlásených OZ TATRY  (cca 100 hodín práce) obvodným úradom životného prostredia v SR  počas októbra 2012 a 600 skládok ohlásených počas mája 2013 Slovenskej inšpekcii životného prostredia iba ukázalo, že úrady, napriek nášmu pokusu splniť aspoň minimálne štandardy pre vyvolanie správneho konania, nemajú vôľu sa nelegálnymi skládkami odpadu zaoberať a žiaľ súčasné znenie zákonov SR im tento prístup odobruje.

Okrem iného sme obciam v SR zaslali cca 2 800 meilov v ktorých sme ich oboznámili z existenciu aplikácie TrashOut, bez akýchkoľvek výrazných konzekvencií z ich strany. Nehovoriac o tom, že informáciu a aplikácii TrashOut sme zahrnuli aj do našich dvoch informačných letákov, ktoré boli vydané v súhrnom náklade cca 55 000 ks.      

„Vieme, ze obce a mesta na Slovensku nedisponuju takym velkym financnym obnosom, aby vsetky cierne skladky hned cistili. No s pomocou dalsich statnych organov, obyvatelov, odpadovych spolocnosti, organizacii ich odstranit vedia a rovnako aj zabranit ich znovu vytvaraniu.“

 Vymáhateľnosť práva v SR nie je determinovaná disponibilnými finančnými zdrojmi. Stovky občanov SR denno-denne čelia exekúciám a žiadny správny orgán nezaujíma ich finančná situácia, jej príčiny, a pod. Z akého právneho titulu by mali samosprávy konať v rozpore s platnými zákonmi SR resp. odkladať dosiahnutie zákonného stavu na „lepšie časy“?        

Obce a mestá sú POVINNÉ odstraňovať nelegálne skládky odpadov v reálnom čase, a fakt, že tak nekonajú je len dôkazom ignorovania platného znenia zákona o odpadoch predstaviteľmi samospráv a štátnej správy životného prostredia ako ich nadriadeného kontrolného orgánu.

Ostatný príklad obce Zlaté Klasy je ukážkou právneho štátu zvaného Slovenská republika. Pod dohľadom obce, OÚŽP, polície ... vznikala celé roky nelegálna skládka odpadu obrovských rozmerov a spoločnosť sa o ňu začala zaujímať až v momente jej zapálenia. Takýchto príkladov alibizmu štátnej a verejnej správy sú v tejto krajine stovky.

„... Lokalizovany uhynuty kon, o 2 dni bol prec, vdaka rychlej akcii sa na konovi naslo identifikacne cislo a zvysok pribehu necham na vas.“

Už na základnej škole nás učili: „Myslí globálne, konaj lokálne!“   Prosím Vás, skúsme uvádzať príklady na Slovensku  a netúlajme sa po celom svete. Každá krajina má iný právny a morálny systém, iným spôsobom organizovanú štátnu a verejnú správu. Veci v jednej krajine samozrejme môžu byť v inej krajine nepochopiteľné a nedosiahnuteľné.   
 
Ľudia – občania SR   – naivne využívajúci aplikácia TrashOut majú záujem o ochranu životného prostredia v tejto krajine a nie v Rumunsku  a dúfali, že nimi zaznamenaný stav sa zmení v reálnom čase.

Malá ukážka k právnemu postaveniu iného oznamovateľa než povinnej osoby:

1.JPG

2.JPG

3.JPG

 

 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?