Tragikomédia

Autor: Rudolf Pado | 12.9.2013 o 14:10 | Karma článku: 6,66 | Prečítané:  780x

Opäť mám na stole jedno z rozhodnutí prokuratúry. Okrem toho, že bežný čitateľ tohto dokumentu nemá žiadnu nádej od seba odlíšiť tvrdenia autora podania, názor prokuratúry a názor úradu, nakoľko tu chýbajú akékoľvek citácie, priama a nepriama reč ... , pozoruhodná je aj „obhajoba“ obvodného  úradu životného prostredia. 

Napriek tomu, že partnerom aplikácie TrashOut, v ktorej informácie zverejnené boli základom podania (podnetu) na nelegálne uloženie odpadov na pozemkoch v k. ú. okresu Čadca,  je Ministerstvo životného prostredia SR, úrad sa vyjadril: „... Nie je mu známy prevádzkovateľ a ani účel projektu Trash Out. Nemožno akceptovať informáciu, že má slúžiť občanom na oznamovanie nelegálnych skládok vo svojom okolí, nakoľko žiaden radový občan nevie označiť lokalitu súradnicami.“

Tragikomédia pokračuje tvrdením: „... Príslušné ministerstvo neukladá úradom životného prostredia sa predmetnou aplikáciou akýmkoľvek spôsobom zaoberať.“  Nemýlite sa, ide o vyjadrenie toho istého ministerstva, ktoré ju zároveň propaguje.

Úrad dodáva: „Vzhľadom na to, že nemá GPS zariadenie, lokality určené súradnicami nevie identifikovať ... Kým v minulosti označovanie nelegálnych skládok odpadov malo povahu fotiek z mobilov, po spustení aplikácie Trash Out majú povahu súradníc. Za takéhoto stavu identifikácia lokalít nelegálnych skládok odpadu je ťažká, v mnohých prípadoch sa skládka nedá vôbec lokalizovať ...“       

K predmetnému textu sa vyjadril občiansky aktivista Ľ. P nasledovne:  „Podľa fotografií vedeli nájsť lokalitu, ale ak fotografia obsahuje aj údaje o polohe v forme GPS, nevedia. Je to absurdné, veď tí úradníci určite používajú GPS navigáciu v aute keď idú na dovolenku, ich deti to majú v mobiloch, ale v oficiálnych dokumentoch nám tento štát oznamuje, že GPS je nanič.“

Občan Ľ. P. už pred časom pripravil, pre ľudí neschopných na základe GPS súradníc identifikovať lokalitu nelegálne uloženého odpadu, príručku (návod), ktorú pracovne nazval  "Idiotova príručka alebo ako nájsť polohu GPS na mape":

Ako násjť lokalitu podľa gps polohy v mape?

Google maps

1. Do internetového prehliadača napíšte maps.google.com. Otvorí sa aplikácia Google maps.
2. Skopírujte GPS polohu z podnetu - len číslo za textom “GPS “a dvojbodkou.
Ak zadávate polohu GPS  z iného zdroja ako z môjho podnetu - zadajte polohu v tvare LON, LAT (zemepisná dĺžka, zemepisná šírka) s desatinnými miestami oddelenými bodkou, napr.: 48.0000, 18.0000
3. Vložte toto číslo do riadka vo vrchnej časti obrazovky za nápisom Google a stlačte enter alebo kliknite na značku lupy.
4. V lepšom prípade sa vám zobrazí zelená šípka smerujúca dolu a označujúca GPS polohu na mape. Ak umiestnite kurzor nad šipku, zobrazí sa GPS poloha.
5. V menej priaznivom prípade sa zobrazí červená značka označujúca nejakú najbližšiu oblasť, ktorá má adresu alebo označenie (cesta, firma, apod). V takom prípade treba zmenšiť zväčšenie mapy - buď kolieskom myši, alebo posuvníkom v ľavej časti mapy, až pokiaľ neuvidíte zelenú značku. Mapou môžete ľubovoľne pohybovať a meniť zväčšenie.


Mapy SHO Cart

1. v prehliadači otvorte  www.turistickamapa.sk
2. hore v menu kliknite na tlačítko “hľadaj”
3. vyberte možnosť “Podľa súradnice (desatiny stupňa)”
4.a) skopírujte a vložte prvú časť čísla (pred desatinnou čiarkou) do prvého políčka (“N”)
4.b) skopírujte a vložte druhú časť čísla (za desatinnou čiarkou) do druhého políčka (“E”)
5. kliknite na hľadaj
6. nájdená poloha je označená malým červeným krížíkom v strede mapy

Zobrazenie sa dá prepnúť na satelitnú mapu v menu takto: kliknete na “vrstvy” a potom vyberiete “satelitná mapa”.

Osobne si však myslím, že v krajine, v ktorej sa vždy hľadajú dôvody a nie spôsoby, to aj tak nebude stačiť.  


Súvisiace články:

TrashOut – koniec príbehu?

Ad.: TrashOut nekončí – práve naopak ...

 1.JPG

2.JPG

3.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?