Prečo sa oplatí byť páchateľom?

Autor: Rudolf Pado | 17.10.2013 o 13:46 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  719x

Ešte počas augusta sa na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia SR objavila pravidelná informačná správa k práci Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). SIŽP uložila počas šiestich mesiacov tohto roka, v oblasti ochrany prírody a krajiny,  32 pokút v celkovej výške 43 031 eur, pri 230 vykonaných kontrolách a 66 prípadoch zisteného porušenia právnych predpisov.

Citujem z tlačovej správy: „ ...  Pokutu 9 000 eur dostala spoločnosť Letax v Senici za nepovolený výrub 147 drevín v najvyššom piatom stupni ochrany v prírodnej pamiatke Ivanské rameno a zároveň na území európskeho významu Skalické alúvium Moravy a tiež za rozširovanie nepôvodného druhu - výsadbu topoľa šľachteného v chránenom území. Pokutu 4 500 eur inšpektori uložili Pozemkovému spoločenstvu Kašvar v Ladmovciach v okrese Trebišov za objednanie výrubu 369 drevín bez súhlasu orgánu ochrany prírody.“

V prvom prípade zaplatil sankcionovaný subjekt 61,20 €  za vyrúbaný strom, v druhom prípade 12,19 €. Myslíte si, že vyrúbené pokuty sú adekvátne spoločenskej hodnote drevín?    

Je až úsmevné, ako sa rôzni ministri predbiehajú  v návrhoch na zvýšenie sadzieb pokút, a to nielen v oblasti ochrany prírody a krajiny, pričom rôzne kontrolné orgány udeľujú sankcie na dolnej hranici sadzby už pri dnešnom sankčnom nastavení.

Na čo je nám napr. v zákone o odpadoch kodifikovaná pokuta  „do 16 596,95 eura“ alebo dokonca „do 165 969, 59 eura“, ktorú žiadny štátny úradník, z rôznych dôvodov,  nikdy neudelí?

Mám za to, že pokuty vyrúbované za porušenie zákonov majú byť odstrašujúce. Páchatelia rôznych prečinov a trestných činov, nielen v oblasti životného prostredia, okrem iného, deformujú podnikateľské prostredie, nakoľko získavajú ekonomickú výhodu voči slušne sa správajúcim právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom.

Namieste je aj otázka do akej miery by  si rôzne kontrolné orgány mali na svoju činnosť zarobiť práve dôslednou kontrolnou činnosťou a sankčnou politikou. To však vyžaduje vysoký morálny kredit a odbornosť pracovníkov kontrolných orgánov, ktorý si túto svoju úlohu nezamenia za prvoplánovú buzeráciu s cieľom „zarobiť si na seba.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?