Ach jaj, Európska komisia

Autor: Rudolf Pado | 17.12.2013 o 13:40 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  498x

Začiatkom októbra 2013 sme sa obrátili na Zastupiteľstvo Európskej komisie na Slovensku vo veci: „Popieranie práva na účinnú a včasnú ochranu životného prostredia (popieranie účastníctva v konaniach, asymetrické postavenie v porovnaní s tzv. povinnými osobami v zákone o odpadoch ... )  a benevolentnosť orgánov štátu pri výkone ustanovení zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov.“     

A koľko takýchto objektov je vo vašom okolí?A koľko takýchto objektov je vo vašom okolí?

Predmetné podanie, ktoré pozostávalo z 10 strán textu a 9 príloh, sme následne doplnili o podanie z 15.10.2013 (2 strany textu), z 8.11.2013 (15 strán textu, CD + 151 číslovaných príloh) a z 25.11.2013 (2 strany textu, 2 CD + 2 číslované prílohy). Práve prílohy dokumentovali zákonom zdôvodňovanú nečinnosť špecializovanej štátnej správy životného prostredia vo veci oznámení na nelegálne skládky odpadu, ktoré oznámili  iné než tzv. povinné osoby v zmysle zákona o odpadoch.

Dňa 16. decembra 2013 nám bola doručená odpoveď Európskej komisie, ktorá by šokovala aj notorického optimistu.    

10006.JPG

20006.JPG

Mám za to, že EK si nepreštudovala predložene dokumenty a nezaoberala sa nimi s plnou vážnosťou. V opačnom prípade by nepožadovala dokumenty, ktoré sú súčasťou príloh a odpovedajú na otázky EK.  Nemyslím si taktiež, že za tak krátky čas mohla EK preštudovať všetky relevantné dokumenty, ktoré boli predložené v ich kópiách resp. na CD.

Mám za to, že EK podanie absolútne nepochopila resp. nechcela pochopiť.  Podanie smerovalo k  popieraniu práva na účinnú a včasnú ochranu životného prostredia (popieranie účastníctva v konaniach, asymetrické postavenie v porovnaní s tzv. povinnými osobami v zákone o odpadoch ... )  a poukázanie na benevolentnosť orgánov štátu pri výkone ustanovení zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov, s čím sa EK vôbec nevysporiadala.     

EK ďalej nepochopiteľne zúžila naše podanie na „nevyužívanie aplikácie TrashOut“, a to napriek tomu, že podanie poukazuje na diskriminačne postavenie iných ako povinných osôb v zákone o odpadoch aj pri iných typoch podaní (oznámení), napr. klasickou poštou.

EK konštatuje, že v predchádzajúcom období kontaktovala orgány SR v rámci projektu EU Pilot pod č. 1466/10/ENVI a aj to, že príslušné právne predpisy SR v tejto oblasti boli uvedené v liste zo 4. januára 2012. Podnet OZ TATRY nerieši neexistenciu právnych predpisov v oblasti problematiky nelegálnych skládok odpadu v SR, ale opätovne zdôrazňujem, poukazuje na  diskriminačné postavenie iných ako tzv. povinných osôb a nedostatočné konanie orgánov štátu vo veci nelegálnych skládok odpadu v praktickom výkone.

Akoby postoj EK okomentovali napr. obyvatelia Zlatých Klasov, ktorí  vidia zlyhávanie riadenia odpadového hospodárstva v SR a problematiku nelegálnych skládok odpadu v úplne inom svetle než EK, a nepotrebujú žiadne ďalšie dôkazy o tom, že v ich obci dochádza k dlhodobému a úmyselnému ignorovaniu príslušných právnych predpisov na úseku odpadového hospodárstva, ako aj k ohrozovaniu ich vlastného životného prostredia a zdravia.                 

V SR aj priemerný žiak základnej školy vie, že každá skládka komunálneho či ostatného odpadu, ktorá nie je zariadením pre zneškodňovanie odpadu, predstavuje priame či potenciálne riziko poškodenia životného prostredia a ohrozenia zdravia obyvateľov. Je preto viac než úsmevné, že EK nedisponuje vedomosťami, ktorými disponujú žiaci slovenských základných škôl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?