Ach jaj, Európska komisia

Autor: Rudolf Pado | 17.12.2013 o 13:40 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  481x

Začiatkom októbra 2013 sme sa obrátili na Zastupiteľstvo Európskej komisie na Slovensku vo veci: „Popieranie práva na účinnú a včasnú ochranu životného prostredia (popieranie účastníctva v konaniach, asymetrické postavenie v porovnaní s tzv. povinnými osobami v zákone o odpadoch ... )  a benevolentnosť orgánov štátu pri výkone ustanovení zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov.“     

A koľko takýchto objektov je vo vašom okolí?A koľko takýchto objektov je vo vašom okolí?

Predmetné podanie, ktoré pozostávalo z 10 strán textu a 9 príloh, sme následne doplnili o podanie z 15.10.2013 (2 strany textu), z 8.11.2013 (15 strán textu, CD + 151 číslovaných príloh) a z 25.11.2013 (2 strany textu, 2 CD + 2 číslované prílohy). Práve prílohy dokumentovali zákonom zdôvodňovanú nečinnosť špecializovanej štátnej správy životného prostredia vo veci oznámení na nelegálne skládky odpadu, ktoré oznámili  iné než tzv. povinné osoby v zmysle zákona o odpadoch.

Dňa 16. decembra 2013 nám bola doručená odpoveď Európskej komisie, ktorá by šokovala aj notorického optimistu.    

10006.JPG

20006.JPG

Mám za to, že EK si nepreštudovala predložene dokumenty a nezaoberala sa nimi s plnou vážnosťou. V opačnom prípade by nepožadovala dokumenty, ktoré sú súčasťou príloh a odpovedajú na otázky EK.  Nemyslím si taktiež, že za tak krátky čas mohla EK preštudovať všetky relevantné dokumenty, ktoré boli predložené v ich kópiách resp. na CD.

Mám za to, že EK podanie absolútne nepochopila resp. nechcela pochopiť.  Podanie smerovalo k  popieraniu práva na účinnú a včasnú ochranu životného prostredia (popieranie účastníctva v konaniach, asymetrické postavenie v porovnaní s tzv. povinnými osobami v zákone o odpadoch ... )  a poukázanie na benevolentnosť orgánov štátu pri výkone ustanovení zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov, s čím sa EK vôbec nevysporiadala.     

EK ďalej nepochopiteľne zúžila naše podanie na „nevyužívanie aplikácie TrashOut“, a to napriek tomu, že podanie poukazuje na diskriminačne postavenie iných ako povinných osôb v zákone o odpadoch aj pri iných typoch podaní (oznámení), napr. klasickou poštou.

EK konštatuje, že v predchádzajúcom období kontaktovala orgány SR v rámci projektu EU Pilot pod č. 1466/10/ENVI a aj to, že príslušné právne predpisy SR v tejto oblasti boli uvedené v liste zo 4. januára 2012. Podnet OZ TATRY nerieši neexistenciu právnych predpisov v oblasti problematiky nelegálnych skládok odpadu v SR, ale opätovne zdôrazňujem, poukazuje na  diskriminačné postavenie iných ako tzv. povinných osôb a nedostatočné konanie orgánov štátu vo veci nelegálnych skládok odpadu v praktickom výkone.

Akoby postoj EK okomentovali napr. obyvatelia Zlatých Klasov, ktorí  vidia zlyhávanie riadenia odpadového hospodárstva v SR a problematiku nelegálnych skládok odpadu v úplne inom svetle než EK, a nepotrebujú žiadne ďalšie dôkazy o tom, že v ich obci dochádza k dlhodobému a úmyselnému ignorovaniu príslušných právnych predpisov na úseku odpadového hospodárstva, ako aj k ohrozovaniu ich vlastného životného prostredia a zdravia.                 

V SR aj priemerný žiak základnej školy vie, že každá skládka komunálneho či ostatného odpadu, ktorá nie je zariadením pre zneškodňovanie odpadu, predstavuje priame či potenciálne riziko poškodenia životného prostredia a ohrozenia zdravia obyvateľov. Je preto viac než úsmevné, že EK nedisponuje vedomosťami, ktorými disponujú žiaci slovenských základných škôl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?