Oplatí sa ešte pracovať?

Autor: Rudolf Pado | 24.1.2014 o 11:00 | Karma článku: 15,68 | Prečítané:  2481x

A tak nám  JUDr. Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv, oznámila, že požadovať prácu od dlhodobo nezamestnaných je zrejme protiústavne. Škoda len, že rovnako vehementne neobhajuje slovenský štátny rozpočet a jeho daňových poplatníkov. 1299 ľudí  v Jarovniciach, pod dohľadom  kontrolných orgánov, predvádzalo, za vyše 70 tisíc eur mesačne, divadielko, ktoré nielenže nemá nič s „aktiváciou a získavaním pracovných návykov“, ale dokonalé popiera akékoľvek poučky o produktivite práce. Jarovnice sú pritom len míľnikom na ceste nenávratného rozhadzovania finančných prostriedkov daňových poplatníkov SR a iných občanov EÚ.  

Váhovce (január 2014)Váhovce (január 2014)

Zástup spravodlivých je pravdaže oveľa rozsiahlejší.

Proti sú odborári, u ktorých mám dlhodobo pochybnosti, či tejto úderke ide naozaj o prácu, vytváranie pracovných miest a posilňovanie pracovných návykov u rôznych „spoločenský znevýhodnených skupín“ alebo skôr o neustále generovanie „nápadov“ s negatívnym dopadom  na zamestnanosť a zodpovedné správanie sa nielen marginalizovaných skupín. 

Výhrady má samozrejme aj Združenie miest a obcí Slovenska, konzorcium dobre platených a večne ufrflaných starostov a primátorov.

A tak nepracujme!

1.JPG

Vinohrady nad Váhom (január 2014)

Čo tam potom, že legislatíva SR determinuje mnohé činností, ktoré sú v praktickom výkone nevykonateľné alebo vykonateľné v obmedzenom rozsahu, a to práve z dôvodu nedostatku pracovnej sily pre ich realizáciu.

Aplikácia TrashOut prináša reálnu správu o stave Slovenska. „Malá, veľká krajina“ sa topí v odpade a premnožení štátni a komunálni úradníci čakajú na podnety od aktívnych občanov. „Za komunálne odpady je zodpovedná obec ...“ platí, žiaľ, iba v teoretickej podobe zákona o odpadoch. Kto by už iniciatívne a systematický odstraňoval nelegálne skládky odpadu.

Viete o tom, že SR musí do roku 2020 dosiahnuť mieru zhodnotenia komunálneho odpadu  na úrovni min. 50 % hmotnosti vzniknutých odpadov a mieru zhodnotenia demolačných a stavebných odpadov na úrovni  min. 70 %?

A viete aká je realita?
 
V rokoch 2008 až 2011 sa priemerne 77,4 % komunálnych odpadov uložilo na skládky odpadu, 8,4 % zhodnotilo materiálovo a kompostovaním, 8,8 % energetický.

Ale kto by už zapájal nezamestnaných do zlepšovania systémov triedenia a kompostovania odpadov  v  obciach. Rok 2020 je zdanlivo v nedohľadne a Európskej komisii to (azda) vysvetlíme.  A ak nie? Pokutu zaplatíme predsa všetci a  pár desiatok či stoviek miliónov eur nás predsa nezabije.           

Už niekoľko rokov je zakázané zneškodňovať (spaľovať a skládkovať) tzv. zelený odpad a od 1.1.2013 sa nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom (BRO) musí riadiť Stratégiou obmedzovania ukladania BRO na skládky odpadu. Ohne a dymy v obciach a okolo obcí sú dôkazom toho, že mnohí si to akosi nevšimli. Ale kto by sa už babral s budovaním obecných kompostovísk do 10 t ročnej produkcie, však? 

2.JPG

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (január 2014)

Štát sa síce ukážkovým spôsobom zbavil zodpovednosti za tzv. invázne druhy rastlín, ale nikoho netrápi, že tieto druhy sa vyskytujú aj na obecných a štátnych pozemkoch. Kašlime na  zanedbanú „otcovu roľu“, alergikov ...  a nevšímajme si fakt, že zákony SR, v obrovskom rozsahu, porušuje práve štát a samosprávy. Skutok sa nestal, skutok nie je trestným činom ...  

A dalo by sa pokračovať ... 

Podľa Štatistického úradu SR je na úradoch registrovaných 66 000 občanov bez vzdelania a ďalšie tisíce z nich majú veľmi nízke dosiahnuté vzdelanie. Ich práca v prospech spoločnosti by však bola protiústavná.

A my ostatní? Žiaľ, vybrali sme si prácu. A kto pracuje, musí sa nechať buzerovať obrovským množstvom  rôznych inštitúcií, vypĺňať rôzne výkazy, hlásenia, potvrdenia .... čeliť sankciám a v krajnom prípade exekúciám pre pár eur. To už ale protiústavne nie je.          
    

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?