reklama

Skládky – krátke postrehy z reálneho života II.

Na margo toho, že ministerstvo životného prostredia  vyhlásilo ďalšie kolo „veľkého upratovania“ Slovenska, tento krát za 10 miliónov eur, uvediem niekoľko postrehov z praxe, ktoré budú dokumentovať „ako to tu funguje“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V tejto krajine máme:

  • štátnu správu životného prostredia (OÚ – Odbory starostlivosti o životné prostredie ako súčasť tzv. ESO štátnej správy: Efektívna, Spoľahlivá, Otvorená, predtým OÚŽP),

  • 2 902 samospráv s prenesenými kompetenciami aj v oblasti životného prostredia,

  • Štátnu ochranu prírody SR

  • Slovenskú inšpekciu životného prostredia

  • Slovenskú agentúru životného prostredia

  • stráž ochrany prírody, lesnú stráž, vodnú stráž ...

  • dobrovoľnú stráž ochrany prírody

  • bývalé obvodné pozemkové úrady

  • Slovenský vodohospodársky podnik

  • Slovenský pozemkový fond 

  • Policajný zbor SR

  • prokuratúru (OP, KP)

  • Slovenskú správu ciest

  • Národnú diaľničnú spoločnosť 

... a napokon najpodstatnejších: vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov. 

(nezabudol som na niekoho?)

... ide o inštitúcie, ktoré podľa rôznych zákonov tejto krajiny (napr. zákon o odpadoch, zákon o vodách, zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, zákon o ochrane prírody a krajiny ...) sú povinné riešiť „starostlivosť o pozemok“ resp. majú oznamovaciu povinnosť alebo (ne)plnenie oznamovacej povinnosti majú kontrolovať ... 

... ide o niekoľko tisíc ľudí, ktorí by sa mali pohybovať v krajine a veci vidieť ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je potom možné, že nelegálne skládky odpadov oznamujú úplne nezainteresovaní ľudia (občianski aktivisti) a hore uvedené inštitúcie s nim ešte bojujú (nekonanie, rôzne obštrukcie, šikanozné požiadavky na doplnenie oznámení, nepriame vyhrážky ...)?

Opýtajte sa na skúseností s úradmi ľudí ako Matej Čupka,Ľubomír Patek Rastislav ŠelepskýJán Šipoš ... To nie sú teoretici. To sú ľudia, ktorí reálne obetovali svoj čas, peniaze ..., aby riešili niečo čo majú riešiť ľudia, ktorí za to berú plat. 

Ako je možné, že riaditeľka istej CHKO povie na porade zamestnancom “... neoznamujte skládky, lebo to sa netýka ochrany prírody a s OÚŽP máme korektné vzťahy ... nebudeme im vyrábať robotu ...“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je možné, že úradník samosprávy, štátnej správy či policajt prechádza, denno – denne, napr. motorovým vozidlom okolo tej istej skládky, ktorú vidí občiansky aktivista, nezdokumentuje ju a čaká ma oznámenie občianskeho aktivistu? V minulosti som osobne zažil , že úradník z OÚŽP s ktorým som sa viezol v aute, na môj postreh „aha skládka“, reagoval: „... podaj podnet ... ha, ha, ha ...“.

Ako je možné, že obce sa „tvária“, že o skládkach nevedia, kým nedostane podnet „od oznamovateľa“ (v rétorike samosprávy = udavača) príslušný okresný úrad a nezačne konanie? A starosta, ktorý dovtedy nič „nevidí“, je často právny analfabet, prekypuje agresivitou typu: „... ešte raz sa budete prechádzať po mojej obci, mojom k. ú. ... vy ste nás udali ... nechcem vás tu vidieť ... vy nerozumiete životu na dedine ... “.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je možné, že starosta či úradník z okresného úradu povie pri výsluchu do zápisnice „... o skládke som nevedel ...“, pričom my disponujeme dôkazmi o odoslaní oznámenia elektronickou poštou resp. podacími lístkami dokumentujúcimi odoslanie doporučených listov ... ? Ako je možné, že ak sa odvoláme voči tomuto klamstvu uvedenému v uznesení vyšetrovateľa , tak prokurátor sa absolútne nezaoberá klamaním príslušného človeka pri výsluchu?

Ako je možné, že prokurátor zamietne podnet na „marenie úlohy verejným činiteľom“ (nekonanie v prípade skládky) - neboli naplnené všetky obligatórne znaky, bla, bla, bla ... - a ďalej už vôbec nerieši neplnenie oznamovacej povinnosti povinnými osobami zo zákona o odpadoch? Len rýchlo uzavrieť spis ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je možné, že príde z OO PZ uznesenie, z ktorého je na prvý pohľad zrejme, že bolo vypracované na druhý deň po doručení trestného oznámenia (je tu napr. dátum zo začiatku mesiaca), list čakal na koniec zákonnej lehoty a bol odoslaný ... ? Už nehovoriac o tom, že policajti s obrovskou pasiou zasielajú listy tak, aby vám boli fyzický doručené v piatok, pred sviatkami ... a víkend (sviatky) ste strávili písaním sťažnosti voči uzneseniu vyšetrovateľa. Nabudúce si rozmyslíte či sa budete starať do akejsi nepodstatnej ochrany životného prostredia. 

Ako je možné, že desať rokov sa hovorí, že na každom OR PZ bude špecialista na environmentálnu kriminalitu, ktorý sa bude intenzívne venovať iba tejto problematike a realita je niekde inde? 

Ako je možné, že samotný štát si neplní povinnosti delegované pri pozemkoch v dočasnej správe na Slovenský pozemkový úrad (netýka sa to len skládok, ale napr. aj inváznych druhov rastlín)?

Ako je možné, že ESO úrady žiadajú od vás údaje (napr. určenie parcelného stavu), ktoré by mali získavať svojpomocne z iných pracovísk tej istej štátnej správy?

Ako je možné, že ak nie ste povinnou osobou (vlastníkom, správcom či nájomcom pozemku), môžete trebars zmapovať celý okres, výsledky z monitoringu zviazať do hrebeňovej väzby a pridať mašličku, štátna správa životného prostredia nemusí konať? a to v krajine, ktorá má splnomocnenca vlády pre občiansku spoločnosť a neustále chrlí rôzne „koncepcie“ rozvoja občianskej spoločnosti ...

Ako je možné, že ministerstvo životného prostredia SR najprv propaguje aplikáciu pre oznamovanie nelegálnych skládok odpadov prostredníctvom mobilu - TrashOut, aby ju potom, čo občania začnú skládky oznamovať, nazvalo „... súkromnou podnikateľskou aktivitou, ktorej výstupy nespĺňajú požiadavky na vedenie správneho konania ...“ 

Ako je to všetko možné ...............................??????

Súvis s článkami:

10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych

Môj príbeh TrashOut

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu