Skládky – krátke postrehy z reálneho života VI.

Autor: Rudolf Pado | 30.4.2015 o 19:00 | Karma článku: 3,06 | Prečítané:  481x

Na margo toho, že ministerstvo životného prostredia  vyhlásilo ďalšie kolo „veľkého upratovania“ Slovenska, tento krát za 10 miliónov eur, uvediem niekoľko postrehov z praxe, ktoré budú dokumentovať „ako to tu funguje“. 

Aplikácia TrashOut – nástroj pre ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov,  je smutným príkladom toho, ako sa akýkoľvek vynikajúci nápad, realizovaní ľuďmi bez skúseností , ktorí veria v nefalšovaní záujem všetkých zainteresovaných, môže skončiť ako fraška resp. ilúzia riešenia problému.  

Pre neinformovaných: v roku 2012 MŽP SR a autori aplikácie TrashOut uviedli tento projekt do života a zahájili tým „boj s nelegálnymi skládkami odpadu.“  A to s veľkou mediálnou podporou. Bol som praktický jediným človekom v tejto krajine, ktorý sa na aplikáciu pozeral triezvo, bez eufórie a cez prizmu mojich doterajších skúseností s prácou štátnych a samosprávnych orgánov. Bolo to práve MŽP SR, ktoré mi prostredníctvom vtedajšieho hovorcu Maroša Stana odkázalo cez denník Sme (22.11.2012):  „... ministerstvo si .................. uvedomuje niektoré komunikačné a praktické problémy a postupne ich vraj rieši. Spochybňovanie aktivity občanov, či už pri nahlasovaní, alebo odstraňovaní nelegálnych skládok, je však veľmi zlá cesta ...“

Prešlo 29 mesiacov ...

... a dnes TrashOut, napriek ubezpečovaniu zo strany MŽP SR,  nie je nástrojom pre riešenie problematiky nelegálnych skládok odpadov, ale len jednou z mnohých databáz, obrazom či elektronickým svedkom zlyhania všetkých zúčastnených strán.

MŽP SR v momente, keď občania SR začali skládky ohlasovať, označilo TrashOut za „ ... samostatnú podnikateľskú aktivitu ...“, ktorú však schizofrenický naďalej propaguje na svojej internetovej stránke.  Zároveň vydalo „usmernenie“ pre OÚ v zmysle „ ... oznámenia o umiestnení opusteného odpadu zaslané v rámci aplikácie TrashOut nie je možné považovať za podanie v zmysle § 19 správneho poriadku ...“ 

Štátna správa životného prostredia takéto „usmernenie“ zo strany MŽP SR nielenže privítala, ale niektorí štátni úradníci svoju následnú argumentáciu doviedli do kocúrkovskej dokonalosti:   

„ ... Nie je mu (poznámka: úradu) známy prevádzkovateľ a ani účel projektu TrashOut. Nemožno akceptovať informáciu, že má slúžiť občanom na oznamovanie nelegálnych skládok vo svojom okolí, nakoľko žiaden radový občan nevie označiť lokalitu súradnicami ...  príslušné ministerstvo neukladá úradom životného prostredia sa predmetnou aplikáciou akýmkoľvek spôsobom zaoberať ...  vzhľadom na to, že nemá GPS zariadenie, lokality určené súradnicami nevie identifikovať ... Kým v minulosti označovanie nelegálnych skládok odpadov malo povahu fotiek z mobilov, po spustení aplikácie Trash Out majú povahu súradníc. Za takéhoto stavu identifikácia lokalít nelegálnych skládok odpadu je ťažká, v mnohých prípadoch sa skládka nedá vôbec lokalizovať ...“       

Autori TrashOut skĺzli, podľa môjho osobného názoru, do totálnej naivity a nekritického pozitivizmu typu „samo sa to začne riešiť“  resp. uspokojili sa so "zbieraním" rôznych programátorských a iných cien.

Obce sa tvária, že o aplikácii nevedia. Všetky pritom dostali 3-krát elektronický oznam, ktorý som im zaslal ja osobne a stálo ma to desiatky hodín času.   

„Spriechodnením“ aplikácie som strávil skoro 3 roky života ...  

... bez úspechu ..., bez záujmu kohokoľvek ...  

Geniálna aplikácia TrashOut si „kráča“ vlastnou cestou, iba ja dvíham telefóny, čítam elektronickú poštu, kde mi ľudia komunikujú: „ ... v roku 2013 (2014) som ohlásil za našou obcou ... stále to tam leží ... ďalší odpad pribudol ... sľúbili, že sa to bude odstraňovať ...“

Trpezlivo vysvetľujem nech sa obrátia na autorov aplikácie resp. nech mi pošlú elektronickou poštou podklady  (opis lokality a 1-2 fotografie) a ja podám klasický podnet.

Áno, dobré čítate, od aplikácie, ktorá mala „bojovať“ s nelegálnymi skládkami sme napokon opäť dospeli k starej, zložitejšej, ale vyskúšanej  a funkčnej podobe papierových podnetov a doporučených listov.  

Pričom stačilo tak málo:  stretnutie MŽP SR s autormi aplikácie, doprogramovanie aplikácie do využiteľnej podoby ... a mali by sme tu jednoduchý  a široko prístupný  nástroj pre oznamovanie nelegálnych skládok odpadov (nechcime od bežných ľudí, aby so v teréne robili poznámky, fotografie ... potom to všetko spísali doma do podnetu, zašli na poštu ...).   

Kde je vôľa tam je cesta ...

Aplikácia TrashOut ukázala, že svet je oveľa zložitejším, než aby sa dal meniť klikaním na klávesnicu mobilu. Vždy to bude o osobnom nasadením, odvahe, schopností obetovať svoj čas a financie ...   

Až čas ukáže ako hlboko poškodila aplikácia TrashOut vieru v ľudí v „rýchle riešenia“ a vzala im chuť čokoľvek ohlasovať, angažovať sa ... , lebo ta pachuť, že boli podvedení, je dosť výrazná.     

Súvis s článkami:

10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych

Môj príbeh TrashOut

 

Listinné dôkazy prístupu k výstupom aplikácie TrashOut

List OP Nové Zámky:  Oznámenie o tom, že OÚ Nové Zámky nezačal ani jedno konanie na základe oznámení v aplikácii TrashOut nakoľko aplikácia nezakladá dôvod pre takéto konanie.

List OÚŽP Stará Ľubovňa: okrem iného, oznámenie o tom, že úrad nemá povolený prístup na stránku www.trashout.me

 

List ministra životného prostredia k aplikácii TrashOut

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?