Skládky – krátke postrehy z reálneho života VIII.

Autor: Rudolf Pado | 2.5.2015 o 12:00 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  398x

Na margo toho, že ministerstvo životného prostredia  vyhlásilo ďalšie kolo „veľkého upratovania“ Slovenska, tento krát za 10 miliónov eur, uvediem niekoľko postrehov z praxe, ktoré budú dokumentovať „ako to tu funguje“. 

Vyjadrenie ministra životného prostredia: „Zamedzovaniu vzniku nových čiernych skládok majú pomôcť tvrdšie represívne opatrenia v novom odpadovom zákone. Ten zvyšuje právomoci polície a sprísňuje sankcie pre tvorcov čiernych skládok. Pokuty pre fyzické osoby sa zvyšujú desaťnásobne až do 1500 eur. Právnickým osobám bude po novom hroziť v tejto súvislosti pokuta až 350 000 eur“, stojí na vode. SR nemá problém  s výškou  sankcií, ale s ochotou stotožňovať páchateľov.

V priemernej slovenskej obci má celá dedina vedomosť o tom, vrátane starostu, že „Jano“ rekonštruoval dom a odpad za dedinou pochádza práve  z tejto rekonštrukcie. Všetci sa však „tvária“, že páchateľ je neznámy. Starosta chce byť opäť zvolený, každý na každého niečo vie resp. tiež bude časom rekonštruovať, a novodobé smrteľné hriechy, medzi ktoré patrí aj poškodzovanie životného prostredia, sú veriacim farizejom ukradnuté a neveriaci o nich ani netušia.

Špeciálnou kategóriou sú novousadlíci – s dobre platenou prácou, rýchlym autom, hnusným domom v štýle „podnikateľské baroko“ obklopeným vegetáciou juhovýchodnej Ázie. Podľa ich názoru, výška ich hypotéky a sociálny status, ich oprávňuje urobiť z okolitej krajiny chliev pozostávajúci z nepotrebného nábytku, spotrebičov ... Po plot anglický trávnik, za plotom, kilometer od domu,  smetisko.              

Slovenská dedina vás príjme len vtedy, ak si osvojíte jej zvyky a zlozvyky. Ak vám ide o pravdu, spravodlivosť, záujem o veci verejné  ..., často skončíte ako čierna ovca dediny. Pri oznámení nelegálnej skládky odpadov miestnym občanom sa viac vyšetruje „... kto to udal ...“, než sa zaoberá samotným skutkom. Ťapákovo neskončilo, len sa posunulo do vyššieho levelu ... pribudli kvalitné obleky a eurofondy.       

Štátna správa životného prostredia chce byť s každým za dobre a tak konania majú často žoviálny charakter: „ ... kto chce, nech sa tam ide pozrieť ... ha, ha, ha ... všetci vieme, o čo ide ... ako to vyriešime pán starosta ...“  Ako oznamovateľ skutku ste počas konania často jediným človekom, ktorý si s nikým netýka. Slovensko je veľká dedina a každý je tu niekoho bratranec, spolužiak, bývalý spoluhráč z FC Hlboké Rydlo ... Je ťažké byť spravodlivým  a nekompromisným medzi svojimi.        

Ak ste  „externý“ (nebývate v danej vieske) oznamovateľ nelegálnych skládok, tak v prvej fáze dostávate poučenie „... čo sa do toho staráte, keď tu nebývate ...“  (vysvetlenie, že celé Slovensko je môj domov je ako hádzanie kameňov do hlbokej tmavej vody), v druhej fáze sa vám každý – rozumej samospráva a štátna správa -  snaží vysvetliť, že „... oznamovať skládky je to najjednoduchšie ... “ (škoda, že nikto akosi nedokáže vysvetliť, že prečo tak jednoduchú vec nerobia ľudia, ktorí sú to  podľa zákona povinní robiť) a tretia fáza vám odporúča „... niekoho chytiť ...“ (tu sa pýtam načo potom máme XY kadejakých orgánov a inštitúcií, ak na páchateľov majú číhať aktivisti a dobrovoľníci) ...       

... ak sa to náhodou podarí, nepočujete od úradníkov zvolanie “aleluja ...“,   ale pridružia sa nové obštrukcie. Minister životného prostredia sa oháňa drakonickou výškou sankcií. A načo? Veď sa neudeľuje ani sankcie v súčasnej možnej výške.     

Zažil so situáciu, že sa nám podarilo nasnímať firmu, ktorá vykladala odpad z nákladného auta do remízky lemujúcej poľnú cestu a výsledok bol napokon na zaplakanie. Vtedajší OÚŽP udelil firme sankciu vo výške priemerného starobného dôchodku a za poľahčujúcu okolnosť pritom pokladal (myslím to úplne vážne) „že nestihli predsa vyložiť všetko ...“.   

Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, ale pôvodcami odpadov na nelegálnych skládkach sú aj samotné obce. V minulosti sme zistili, že jedna z liptovských obcí vyviezla na nelegálnu skládku amplióny z rekonštrukcie verejného rozhlasu a disponovali sme aj zábermi obecnej vlečky, ktorá tento materiál  na skládku viezla. Ani to úradníkom nestačilo ako dôkaz.

Existuje dôvodné podozrenie, že časť nelegálnych skládok odpadov vytvárajú obce a mestá pri rôznych eurofondových rekonštrukciách námestí, budov ... Ľubomír Pátek o jednej takejto situácii napísal blog. O dôvodoch takéhoto postupu sa dá len špekulovať: buď sa takýmto spôsobom znižujú náklady celej investície alebo, to by bolo horšie, legálne zneškodnenie odpadov bolo riadne zaplatené  a rozdiel medzi fakturáciou a nelegálnym správaním sa je dodatočný zisk „niekoho“.      

Pri reálnom záujme samosprávy a investíciách do preventívno – operatívnej činnosti, by na Slovensku  nikdy toľko nelegálnych skládok odpadov nevzniklo.

Ak si porovnáte napr. ceny fotopascí na trhu so spoločenskými nákladmi, ktoré sú spojené s vytváraním nelegálnych skládok (od stoviek po desiatky tisíc eur),  tak investícia je veľmi rýchlo návratná v podobe sankcií a aj v ušetrených nákladoch na odpadové hospodárstvo.      

Na základe mojich doterajších skúseností, cca 10 % lokalít z nelegálne uloženým odpadom spĺňa všetky znaky prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi. O koľkých odsúdených ste už počuli?     

Problémom je opäť stotožnenie páchateľa a tak sa vec prerušuje (odkladá) výrokom „...lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe ...“.

A sme opäť pri represii, fotopascách, policajnej operatíve, ochote ľudí správať sa aktívne občiansky ...    

A ešte jedna otázka na záver: naozaj si myslíte, že je možné za obcou vytvoriť skládku o objeme stoviek kubíkov odpadu bez vedomia samotnej obce?  Ja si to nemyslím ...     

 

Súvis s článkami:

10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych

Môj príbeh TrashOut

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?