Skládky – krátke postrehy z reálneho života X.

Autor: Rudolf Pado | 4.5.2015 o 18:00 | Karma článku: 4,16 | Prečítané:  483x

Na margo toho, že ministerstvo životného prostredia  vyhlásilo ďalšie kolo „veľkého upratovania“ Slovenska, tento krát za 10 miliónov eur, uvediem niekoľko postrehov z praxe, ktoré budú dokumentovať „ako to tu funguje“. 

V krajinách EÚ je 43 % komunálneho odpadu spracovaného recykláciou alebo kompostovaním, 31 % končí na skládkach a 26 % v spaľovniach. SR recykluje podľa Eurostatu 4 % komunálnych odpadov (ČR 21 %, priemer EÚ je 28 %), čím sme sa ocitli na  dne rebríčka  EÚ.

Pritom SR má hierarchiu a ciele odpadového hospodárstva stanovené priamo v zákone o odpadoch:    

   

(1) V odpadovom hospodárstve so záväznosťou poradia priorít a s cieľom predchádzania alebo znižovania nepriaznivých vplyvov vzniku odpadu a nakladania s odpadom a znižovania celkových vplyvov využívania zdrojov a zvyšovaním efektívnosti takého využívania sa uplatňuje táto hierarchia odpadového hospodárstva:

a) predchádzanie vzniku odpadu,

b) príprava na opätovné použitie,

c) recyklácia,

d) iné zhodnocovanie, napríklad energetické zhodnocovanie,

e) zneškodňovanie.

(2) Hierarchia odpadového hospodárstva je záväzná. Odkloniť sa od nej je možné iba pre určité prúdy odpadov v prípade, ak je to odôvodnené úvahami o životnom cykle vo vzťahu k celkovým vplyvom vzniku a nakladania s takým odpadom a ak to ustanoví tento zákon alebo osobitný predpis.

(3) Cieľom odpadového hospodárstva v oblasti nakladania s elektroodpadom je dosiahnuť, aby množstvo elektroodpadu z domácností odovzdaného do systému spätného odberu (§ 54a ods. 17) a oddeleného zberu dosiahlo v priemere aspoň štyri kilogramy na jedného obyvateľa za rok.

(4) Cieľom odpadového hospodárstva v oblasti nakladania s použitými prenosnými batériami a akumulátormi je dosiahnuť zberový podiel (§ 48a ods. 19) najmenej 25 % do 26. septembra 2012 a 45 % do 26. septembra 2016.

(5) Cieľom odpadového hospodárstva v oblasti komunálnych odpadov je do roku 2020 zvýšiť prípravu na opätovné použitie a recykláciu komunálnych odpadov ako papier, kov, plasty a sklo najmenej na 50 % hmotnosti vzniknutých odpadov.

(6) Cieľom odpadového hospodárstva v oblasti stavebných a demolačných odpadov je do roku 2020 zvýšiť prípravu na opätovné použitie, recykláciu a zhodnotenie stavebného a demolačného odpadu vrátane zasypávacích prác ako náhrady za iné materiály najmenej na 70 % hmotnosti vzniknutého odpadu; tento cieľ sa uplatní na odpady uvedené v skupine číslo 17 Katalógu odpadov [§ 68 ods. 3 písm. e)], okrem nebezpečných odpadov a odpadu pod katalógovým číslom 17 05 04.

 

Dnes sa komunálny  odpad triedi a kompostuje cca na 13 %, v roku 2020 to musí byť min. 50 %. Ako to chceme dosiahnuť v prostredí zlé nastavených systémov odpadového hospodárstva na miestnej úrovni, formálnej propagácie triedeného zberu a nulovej represie?

Mimochodom, každý druhý človek tu nadáva na výšku ročného  poplatku za odpady.  Tento poplatok však musí pokrývať celú logistiku zberu, zneškodňovania a zhodnocovania odpadov.

Denný poplatok za odpady na občana  je číslo 0,0 ... (a niečo). Pri poplatku 30 eur osoba/ rok ide o 0,082 eura/deň.  Je pozoruhodné, že ľudia automatický platia faktúry za elektrinu, plyn ... vo výškach desiatok až stoviek eur a špekulujú pri ôsmych centoch za odpady na deň.       

Požiadavka na „lacnosť riešení“ v  odpadovom hospodárstve nielenže následne „generuje“ nízku mieru triedenia odpadov z dôvodu nedostatočnej logistiky lokálnych systémov  triedenia odpadov, nelegálne skládky odpadov, ale vytvára priestor pre pochybné investície, ktoré však okamžite narážajú na odpor obyvateľstva.  Ide o začarovaný kruh príčin a dôsledkov.           

Súvis s článkami:

10 miliónov ako úplatok pre neporiadnych

Môj príbeh TrashOut

 

Článok v časopise Odpadové  hospodárstvo č. 4/2015:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?