Súmrak Bešeňovských travertínov?

Autor: Rudolf Pado | 12.5.2015 o 17:00 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  683x

Krajina je (vraj) ob(d)razom ľudí,  ktorí ju obývajú. Aký ob(d)raz prináša pohľad na slovenskú krajinu o nás? Aké hodnoty zdieľame? Aké máme sny a vízie? Čo deklarujeme a čo konáme? Čo navždy strácame a čo posúvame ďalej?      

Potom, čo mi od roku 2011 nedokáže žiadny orgán ochrany prírody v tejto krajine odpovedať na jednoduchú otázku: „Aký predmet  ochrany zanikol v prípade PP Vyhnianske travertíny?“, mračná mlčania sa sťahujú aj nad travertínmi pri liptovskej  Bešeňovej.

Predmet ochrany PP Bešeňovské travertíny  je definovaný ako  ochrana travertínových kôp a terás s vývermi minerálnych vôd na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Napriek tejto deklarácií sa v ostatnom čase pravidelne stráca voda z tzv. bešeňovského bazéna.

Občan Liptova, ktorý už vyše 1,5 roka komunikuje s rôznymi orgánmi ochrany prírody, dostáva odpovede typu: „...   na základe zmeny stavu chráneného územia sme požiadali orgán ochrany prírody  - Okresný úrad životného prostredia, odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia kraja v Žiline o súčinnosť pri riešení danej problematiky ... dňa 12.03.2014 sa uskutočnila krajská revízia záujmovej lokality, kde sa prijali ďalšie opatrenia - monitoring stavu, spolupráca pri prieskumných činnostiach (Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava), kde by sa malo zistiť, čo spôsobilo zmenu chráneného územia, t.j. vyschnutie bazénu. Na základe výsledkov revízie sme oslovili v riešení tejto problematiky štatutárneho zástupcu Štátnu ochranu prírody SR Banská Bystrica ...“

 

Bešeňovský bazén – minulosť

Bešeňovský bazén – súčasnosť

List ŠOP SR – Správy TANAPu z dňa 08.01.2014

Stav PP sa pritom nezmenil. Dokonca z predmetnej lokality zmizla tabuľa, ktorá ochranu územia vymedzuje. Tu treba povedať, že samotné Bešeňovské travertíny majú označenie v poriadku a dokonca tu pribudli lavičky.

Existujú preto dôvodné obavy, že tento stav je len medzistupňom k tomu, aby bola lokalita vyradená zo zoznamu prírodných pamiatok. V blízkosti lokality sa totiž nachádza  thermal park a konflikt medzi ochranou lokality a biznisom, rovnako ako v prípade PP Vyhnianske travertíny, je zrejmý. Zrejme je aj to, kto má v tomto prípade navrch.     

Je tragické, že krajinársky cenné lokality, aj geologického charakteru, ktoré predstavujú obrovský potenciál pre rozvoj mäkkého cestovného ruchu (cykloturistika, pešia turistika ...) – putovanie od pamiatky k pamiatke – sú neustále degradované  a paradoxne sa komunikuje koncept geoparkov. Akoby niekto nechcel pochopiť, že akákoľvek mozaika sa skladá zo stoviek drobných dielov.     

 

PP Bešeňovské travertíny 

Ďalšie súvisiace články: 

Čo som sa naučil na náučnom chodníku

Chránený areál Malachovské skalky sa zmenší

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?