Invázne rastliny – loptička na strane úradov

Autor: Rudolf Pado | 28.5.2015 o 16:00 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  673x

Uvedomujem si, že manažment inváznych druhov rastlín je pomerne zložitá záležitosť. Osobitnou kapitolou tohto  problému je však samotné (ne)konanie orgánov štátnej správy životného prostredia.

Počas decembra 2013 / januára 2014, obdobia bez snehu, som obehol všetky lokality s inváznymi druhmi rastlín v rámci Liptova (okres Liptovský Mikuláš a Ružomberok), ktoré boli prvotne ohlásené orgánom štátnej správy životného prostredia už v roku 2002.       

Výsledok: Nielenže sa všetkých predmetných lokalitách sa invázny druh naďalej nachádzal, ale na väčšine z nich sa jeho porastová plocha niekoľkonásobne zväčšila.

OÚ Ružomberok  - Odboru starostlivosti  o životné prostredie a OÚ Liptovský Mikuláš – Odboru starostlivosti o životné prostredie som listom z dňa 20.01.2014 zaslal „podnet“, ktorý obsahoval mapové podklady k cca 90 lokalitám výskytu invázneho druhu v regióne Liptova.

Potom, čo som dostal niekoľko formálnych listov  opisujúcich  „zložitosť problematiky“ a prešiel dostatočne dlhý čas od podania podnetu,  obrátil som sa  na Okresný úrad v Žiline – Odbor opravných prostriedkov.

Zistenia ukazujú, že úrady, bez adekvátneho tlaku rôznych kontrol, nemajú v podstate záujem konať aktívne a v rozumnom časovom rámci.   

OÚ Ružomberok – Odbor starostlivosti  o životné prostredie sa nedokázal počas jedného roka s „podnetom“  vysporiadať a jeho reakcia na kontrolu bola svojská:  dodatočné vydanie oznámenia – „Predĺženie lehoty pre vydanie  rozhodnutia“  do 23.01.2016.

OÚ Liptovský Mikuláš – Odbor starostlivosti o životné prostredie v priebehu roka taktiež „nedokázal“ vydať „upozornenia na výskyt inváznych druhov“ a takéto oznámenie bolo vydané až na základe kontroly, a to 12.01.2015.

 

OÚ Ružomberok: Podnet z 20.01.2014 riešil tak, že si predĺžil lehotu pre vydanie rozhodnutia do 23.01.2016 z dôvodu „potreby vyčkania na priebeh vegetačnej sezóny ...“. Vegetačnú sezónu v roku 2014 úrad akosi neregistroval.

 

OÚ Liptovský Mikuláš: Podnet zaslaný 20.01.2014, ale upozornenie pre vlastníkov pozemkov vydané až 12.01.2015.

Obdobná kontrola bola vykonaná aj na OÚ Banská Bystrica - Odbore starostlivosti o životné prostredie, počas ktorej úrad dokázal predložiť „odpočet činnosti“ a poukázal aj na problémy s vykonávaním zákona o ochrane prírody a krajiny, s ktorými sa stotožňujem.

 

OÚ Banská Bystrica: Úrad konštatuje, že samotný štát má problém  zabezpečiť systematickú starostlivosť o CHÚ  a súčasné riešenie problematiky inváznych druhov považuje za nesystémové.            

A aká je moja predstava ESO (E – efektívna, S – spoľahlivá, O – otvorená)  štátnej správy?   

Ak má priemerný okres cca 40 až 50 obcí, tak od marca do novembra bežného roka by mal jeden pracovník príslušného okresného úradu tráviť v teréne a realizovať komplexný monitoring k. ú. obcí (výruby, skládky, invázne druhy, zákon o vodách ...).  Mal by byť vybavený kvalitným tabletom s fotoaparátom, GPS, s pripojením na internet a s prepojením na katastrálne mapy ...  Každý poznatok by okamžite zasielal  na „centrálu“ úradu, kde by terénne zistenia jeho kolegovia ad hoc administratívne riešili. Robili by v podstate to, čo robia dnes aktivisti. Je totiž paradoxne, že MVO musí zohnať peniaze na to, aby robila niečo, čo ma robiť človek na úrade, ktorý je za to platený. 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?