Kto rozhoduje o vode a krajine v SR?

Autor: Rudolf Pado | 10.6.2015 o 13:05 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  485x

Do 22. 6. 2015 čaká Ministerstvo životného prostredia SR pripomienky k návrhom plánov manažmentu povodí. Urobilo pritom všetko preto, aby žiadne pripomienky nedostalo, aby málokto o dokumentoch vedel a málokto sa k nim vyjadril. 

A to napriek smernici o vode, ktorá výslovne hovorí o účasti verejnosti pri tvorbe týchto materiálov. Dokumenty sú bohužiaľ pomerne formálne a nepoužiteľné, zamerané skôr na presadenie škodlivých infraštruktúrnych projektov, ako opatrení na dosiahnutie dobrého stavu vôd a zelenej infraštruktúry.

Mimovládne organizácie a angažovaní občania preto žiadajú o prepracovanie materiálov v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, v súlade s Koncepciou na ochranu vodných zdrojov Európy a v zmysle čl. 14 Smernice o vode aj za účasti zainteresovanej verejnosti.

Kompletné pripomienky ako aj formulár na ich podporu nájdete tu.

Pripomienky môžete zaslať aj samostatne, postup ako aj vlastné materiály a výstupy z verejných konzultácií organizovaných WWF, Zelenou koalíciou, Ekofórom, ZMOS, Združením Slatinka a Slovenským rybárskym zväzom nájdete tu.  

O tom, akoby mali vyzerať slovenské vodné toky, aké zásahy sú pre vodné recipienty vhodné a verejnosťou podporované, ako bude zabezpečená ich reálna ochrana ... , by mali rozhodovať občania tejto krajiny a nie ministerskí úradníci a lobisti z betonárskej brandže.  

Nie je predsa mysliteľné, aby sa na slovenských riekach stavala jedna MVE za druhou, a to napriek odporu miestneho obyvateľstva, rybárov a vodákov a jedným dychom sa zároveň hovorilo o trvaloudržateľnom rozvoji, podpore miestneho turizmu, zapojení občanov do rozhodovania o veciach verejných, a to už od lokálnej úrovne ...  Nikto nie je zvedavý na mŕtve rieky so stojacou vodou, zasedimentované bahnom a štrkom, s vyrúbanými brehovými a sprievodnými porastami a s opachami MVE.

 

      

 

        

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?