Jaguar nad nás všetkých

Autor: Rudolf Pado | 21.10.2015 o 12:29 | Karma článku: 7,19 | Prečítané:  849x

Nie je tomu tak dávno, čo nám Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, predviedol hysterickú šou na tému rozpredaja slovenskej pôdy zahraničným farmárom. Dnes v pohode, s požehnaním vlády, odovzdá(va)me pôdu

Indom.

Aj napriek tomu, že značná časť slovenskej krajiny vyzerá ako zaburinené smetisko, aj napriek tomu, že značná časť majiteľov pôdy si neplní povinnosti determinované napr. v zákone o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy (povinnosť chrániť pôdu pred chemickou, fyzikálnou a biologickou degradáciou), v zákone o ochrane prírody a krajiny (invázne druhy rastlín a ich povinný manažment) či v zákone o odpadoch (ohlasovacia povinnosť nelegálnych skládok odpadov), že Kódex správnej poľnohospodárskej praxe či Nitrátová direktíva sú pre nich neznáme dokumenty, už obmedzenia pre slobodné nakladania s vlastným majetkom v zákone o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku boli ďaleko za čiarou, za ktorou môžeme vzťah štátu k vlastným občanom nazvať politický organizovanou diktatúrou. 

Čo štát do toho, kto, kedy, ako, komu a za akú výšku úhrady predá svoj vlastný majetok, v geopolitickom priestore voľného pohybu tovarov, služieb a ľudí, najmä ak je konfrontovaný so štátnou politikou minimálneho využívanie hnedých zón - bývalých priemyselných areálov (brownfield) a systematického prznenia najbonitnejších poľnohospodárskych parciel rôznymi logistickými a priemyselnými búdami?  

Mám za to, že štát týmto legislatívnym opatrením síce obmedzil občanov – vlastníkov poľnohospodárskej pôdy, ale v konečnom dôsledku aj tak nezabránil tomu, aby sa táto neocitla v rukách zahraničných farmárov prostredníctvom ovládnutia bývalých poľnohospodárskych družstiev cez rôzne firmy.

Najnovším legislatívnym počinom vlády, ašpirujúcom na titul arogancia moci roka, je expresná novela stavebného zákona, ktorú pripravilo  Ministerstvo dopravy a výstavby najmä v súvislosti s očakávanou investíciou britskej automobilky Jaguar Land Rover a ktorá je v plnom súlade s vyjadrením pána premiéra, že vláda robí všetko preto, aby investícia skončila na Slovensku. Výsledkom je opäť komparatívna výhoda pre niektorých, čuduj sa svete nateraz Indov.

Podľa tejto novely stavbu strategického parku bude možné umiestniť už na základe toho, že to umožní obecný územný plán. Súlad strategického parku s územným plánom pritom bude skúmať len obec. Podstatné bude teda iba rozhodnutie vlády o tom, že nejaká činnosť bude zaradená medzi tzv. významné investície. Čo tam po pôde, územnom rozhodnutí, stavebnom povolení ... , strategické je to, čo povie vláda! Žiadna vláda si pritom neprizná, že sa môže strategický mýliť.

Vráťme sa však k pôde ...     

Mám za to, že skutočným hospodárom na pôde je ten, kto sa o ňu stará, kto nepovýši produkciu nad krajinotvorbu, hydrologické a iné funkcie pôdy, kto neuprednostní expresný biznis pred dlhodobou perspektívou, kto neselektívne rešpektuje platné zákony tejto krajiny bez ohľadu na krajinu jeho vlastného pôvodu, nie ten, kto bude patetický recitovať  úryvky z Otcovej role nad burinou porasteným pozemkom či preskakovať vatry zvrchovanosti stopäťdesiat metrov  od dvestokubíkovej nelegálnej skládky odpadu.

O charaktere štátu či ľudí vždy prezrádzajú viac ich konkrétne činy než more slov a vyprázdnených fráz.                 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?