reklama

Liptovskomikulášska radnica bagatelizovala trestný čin

Na základe podnetu Občianskeho združenia TATRY z novembra 2015 zistila SIŽP, že v lokalite Háj – Nicovô boli v rozpore so zákonom vyrúbané porasty drevín v spoločenskej hodnote viac ako 130 tisíc eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Bagatelizovaná kauza tak dostala nový rozmer – rozmer trestného činu proti životnému prostrediu.

Obrázok blogu

Genéza tejto kauzy opäť raz demaskuje (ne)konanie resp. povrchné a neodborné konanie orgánov verejnej moci, vrátane poslancov MsZ a príslušnej odbornej komisie, ktoré je tak typické pre Slovensko.

Potom, čo sa o situáciu nad mikulášskym sídliskom Podbreziny, začali zaujímať niektorí občania, radnica vydala strohú tlačovú správu v zmysle „všetko je v súlade so zákonom“. 

Liptovskomikulášska radnica, pod politickým vedením primátora Ing. Jána Blcháča, PhD. (SMER, SNS, SDZ, SZ), ktorý je už dlhodobo pod tlakom káuz „heliport“ či „bioplynová stanica“, sa pritom odvolávala na výkon štátneho dozoru na predmetnej lokalite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako si však opomenula občanom mesta oznámiť, že štátny dozor vykonával Ing. Róbert Smitka z Odboru životného prostredia a dopravy MsÚ Liptovský Mikuláš, čiže zástupca orgánu, ktorý bol povoľujúcim orgánom výrubu v lokalite Háj – Nicovô. 

Na niekoľkonásobné upozornenia na situáciu na Háji – Nicovô nedokázal adekvátne t. j. aktívne reagovať žiadny z poslancov MsZ Liptovský Mikuláš, ani poslanci za m. č. Podbreziny, ktorá je bezprostredne dotknutá výrubom na Háji. 

Komisia životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, pod vedením Bc. Miroslava Neseta, dokonca už dňa 04.11.2015 konštatovala „... vykonaný štátny dozor nezistil pochybenie výkonu rozhodnutia o výrube ...“ , zobrala správu „Úprava súkromných pozemkov na Háji – Nicovô“ na vedomie a ďalej sa situáciou nezaoberala, a to aj napriek dôrazným upozorneniam zo strany členky komisie RNDr. Jany Júdovej, PhD. a člena poradného výboru komisie Ing. Mateja Šiculiaka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kauzu dostatočne nemonitorovali ani regionálne médiá, ktoré sa žiaľ zmohli len na preberanie tlačových vyhlásení mesta, bez vlastného rozboru situácie a samostatného úsudku. 

Na základe uvedeného je preto zrejmé, že došlo k hrubému zanedbaniu kontrolnej činnosti zo strany zodpovedných pracovníkov MsÚ Liptovský Mikuláš, nakoľko konanie so spôsobenou spoločenskou škodou na životnom prostredí vo výške viac ako 130 tisíc eur, je nepriehľadnuteľné, ak samozrejme táto nedbalosť nebola úmyselná.

Verejne preto žiadame (OZ TATRY) o okamžite rozviazanie pracovného pomeru so zodpovednými pracovníkmi Odboru životného prostredia a dopravy MsÚ Liptovský Mikuláš vrátane vedúceho odboru a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči týmto osobám, vyplývajúcej zo zanedbanej a formálnej kontrolnej činnosti v lokalite Háj – Nicovô a nedostatočného obhajovania záujmov verejnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej žiadame okamžite odvolanie predsedu Komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš a reorganizáciu komisie, aby sa táto stala hodnoverným odborným a poradným orgánom MsZ Liptovský Mikuláš a nie formálnym a bezmocným diskusným klubom.

A nakoniec žiadame poslancov MsZ Liptovský Mikuláš o otvorenie verejnej diskusie na tému odbornosti pracovníkov MsÚ Liptovský Mikuláš aj vo vzťahu k efektivite ich práce, iniciatíve či zastupovania záujmov verejnosti pri prijímaných rozhodnutiach a stanoviskách, ako aj o význame komisií pri MsZ Liptovský Mikuláš, ktoré sa stali, podľa nášho názoru, viac politickými než odbornými orgánmi mesta. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záznam zo zasadnutia Komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš zo dňa 04.11.2015:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnené 19.02.2016: E-mail RNDr. Jany Júdovej, PhD., členky Komisie životného prostredia zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, členom a odbornej rade komisie

---------- Správa poslaná ďalej ----------
Od: Jana Judova <jana.judova7@gmail.com>
Dátum: 6. novembra 2015, 12:09
Predmet: Re: záznam z komisie a pozvánka
Komu: "Ing. Robert Smitka" <robert.smitka@mikulas.sk>
Kópia: m.geci@mikulas.sk, Žiaranova Danka <mvdrda@gmail.com>, a.slafkovsky@mikulas.sk, m.neset@mikulas.sk, miloneset@seznam.cz, igor.kmet1@gmail.com, matej.siculiak@gmail.com, editahavrankova53@gmail.com
 

dobry den

*prosim o zaslanie spravy o zaveroch statneho dozoru ohladne vyrubu na haji Nicovo, kedze buducnost ukaze ucel vyrubu a jeho dosledky, este sa k tymto zaverom bude treba urcite vratit.....

*k zapisnici - k bodu o koncepcii k zeleni, by podla mna malo byt aj par slov z diskusie, napr. ze nie vsetci sa zhodli, ze nevedia o co ide a podobne, plus hovorila som aj o vyuziti nastrojov politiky zamestnanosti pre pomoc pri vypracovani takeho dokumentu k zeleni a pod., kedze zapisnica bude visiet na stranke mesta, nemali by obcania nadobudnut dojem, ze komiska trvala 5 minut, a bud len nieco pasivne zobrala na vedomie alebo skonstatovala, ze nerozumie o co ide poslancovi Ing. Bobakovi a podobne.....

dakujem

pozdravujem

Judova

Doplnené 21.02.2016: E-mail RNDr. Jany Júdovej, PhD., členky Komisie životného prostredia zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, členom a odbornej rade komisie (z 21.11.2015)

Dobry den vsetkym,

k zasadnutiu komisie prosim/ziadam doplnit:

*PHSR aktualizovany plus akcny plan, v sulade s programom zasadnutia komisie, neda sa vyjadrit k niecomu, co nevidime vopred, aj ked povodnu verziu som citala, ale urcite uz budu doplnene pripomienky od obcanov

*navrh rozpocto je len pre oblast odpadoveho hospodarstva a zelene, co ostatne oblasti, ktore tiez nepriamo suvisia so ziv. prostredim a zdravim, a je zaujimave vidiet, ako tecu peniaze

*navrh rozpoctu ako je uvedeny, po zbeznom nahliadnuti, je zase zufaly, a co ma udivilo o.i., je 0,- eur pri skutocnom stave starostlivosti o zelen, pre rok 2015, namiesto planovanych 6000,- ale VPP mzdy su obrovkse vzhladom na realny stav, co sa v meste urobilo avzhldom k mnozstvu penazi, ktore na napr.zelen boli, co ti ludia potom robili? Prechadzali s apo meste, s palickami napichali papierik kazde 3 m, apotm posedavali v tieni......okrem toho rozpocet vobec nereflektuje plany pre odpadove hospodarstvo a zelen podla PHSR

**odporucam vsetkym aktivitu na vikend - obut si vysoke cizmy, dat si vysoke davky magnezia a ist sa prejst na Haj, do potencialneho dlhodobo planovaneho Lesoparku, ........ je to stale horsie, stale sa rube "hlava nehlava", a ak je toto v sulade so zakonom, no comment......

Statny dozor? skoda, ze som sa uz na minulej komisii nedozvedela kto bol ten statny dozor, pan inzinier Smitka, preco ste nam to nepovedal, ze ste to bol len Vy sam? mala by som este par otazok:) ci prave preto?:) a nenechala by som sa zahriaknut panom MUDr. Slafkovskym, ktory tak obhajoval neomylnost statneho dozoru, a poukazoval na obraz, ako tu vsade boli pasienky, uplne kratkozrake.... atd.......... statny dozor nie je len jeden clovek, este k tomu zamestnanec uradu, ktory vydal suhlas na vyruby atd., a teda kontroluje sam seba:), a teda navrhujem opatovny statny dozor, v zlozeni naozaj prisluchajucom oznaceniu statny dozor, a realisticky pohlad na vec, napr. na podla mna 150 vyrubanych stromov mimo povolenie, na zdevastovany podny kryt, na hroziacu eroziu, na rozsirujucu sa plochu bez realn j sance o revitalizaciu travneho porastu a nahradnu vysadbu, ktor nebude mat kde vyrast, a pod. /uvadzany dovod vyrubu pasenie oviec:):):) kto tomu este veri?

Neviem ci Lesopark este zostal v PHSR, ale ak ano, je to zbytocny riadok v dokumente...

ked prestane prsat, a ludia pojdu znovu na Haj, asi mnohi budu plakat, doslova, a ja sa asi uz ani nepriznam k tomu, ze som clenkou Komisie ZP, lebo aj ked nemam ziadne kompetencie, asi som mala bivakovat na Haji a zabranit tazbe....aj ked udajne je v sulade so zakonom, mozno jednym, ale zakonov je viac, a co tak Ustava SR?....... tie stromy tam uz nikto nevrati........

s pozdravom

Judova
 

Doplnené dňa 22.02.2016: Dňa 19.02.2016 sme zaslali informačný e-mail všetkým 25 poslancom MsZ Liptovský Mikuláš. Ich reakcie:

  • Ing. Matej Géci (člen Komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš):

dakujem za Vas email.

Smutne citanie. Este smutnejsia realita.

Geci

  • Mgr. Anna Dvorščáková

Ďakujem za blog aj za Vašu prácu. Môžem Vás ubezpečiť, že som túto situáciu už počas výrubu riešila s pánom Nesetom a žiadala som ho o preverenie situácie, nakoľko pracujem v komisii školstva a s problematikou som nebola dostatočne oboznámená. Na miesto bol vyslaný štátny dozor, žiaľ, keďže sa vyjadril, že všetko je v poriadku v súlade s rozhodnutím, nemala som dôvod spochybňovať jeho rozhodnutie. 

Som rada, že ako človek, ktorý roky úspešne pracuje v oblasti životného prostredia, ste sa zamerali na túto kauzu. My ako poslanecký klub zvážime Vaše návrhy a zaujmeme k nim stanovisko. 

Prajem Vám pekný víkend.

S pozdravom

A. Dvorščáková

Časť II.:

čítam a sledujem diskusiu na fóre, môžem len potvrdiť, že som p. Nesetovi niekoľkokrát volala kvôli výrubu, následne mi dal vedieť, že to riešia a že štátny dozor situáciu odobril, že je všetko v poriadku. Kto dal podnet na kontrolu štátneho dozoru a prečo práve dotyčný človek, ktorý schvaľoval výrub následne toto aj kontroloval? Jeden jediný človek?

A. Dvorčáková

Doplnené dňa 23.02.2016: Stanovisko OZ TATRY k tlačovej správe Mesta Liptovský Mikuláš : 

Tlačová správa mesta Liptovský Mikuláš zodpovedá duchu tohto mesta: potvrdzuje dlhodobé ignorovanie názorov a postrehov občanov, nezávislých odborníkov, politických oponentov a reaguje skoro vždy až na to „čo sa stalo“, nikdy nie na to „čo sa práve odohráva“.

Mesto pre všetkých, s chýbajúcim zoznamom občanov, ktorých sa tento vyprázdnený slogan týka, iba hasí a obkecáva tlačovými správami a článkami), v názorovo uzavretom spravodaji Mikuláš, ktorý ale platia všetci občania tohto mesta, jeden problém z oblasti životného prostredia za druhým.

Za všetky treba spomenúť platonický postoj mesta k možnej výstavbe plazmovej spaľovne pri Liptovskom Hrádku, kauzy „heliport“ a „bioplynová stanica“, netransparentné využívanie príjmov z poplatku za psa, nekvalitnú starostlivosť o verejnú zeleň a zúfalé náhradné výsadby z hľadiska ich kvality a kvantity, prevalcovanie oponentov mosta na ul. Belopotockého, pokus o nedôvodné zvýšenie poplatku za odpady ..., za ktoré nikdy nikto nenesie zodpovednosť.

Každý občan mesta, ktorý má záujem o objektívnosť a vyvážené informovanie, si môže urobiť obraz napr. tu:

https://stopspalovnipodtatrami.wordpress.com/ 

http://pado.blog.sme.sk/t/27621/liptovsky-mikulas

http://www.zalepsiliptov.sk/ 

Vrátim sa k obsahu tlačovej správy: 

1)

Máme za to, že už rozhodnutie Mesta Liptovský Mikuláš ŽPD-2014/00663-04/Chv z dňa 14.03.2014, ktorým bol vydaný súhlas na výrub 38 ks stromov a 5,9 ha krovín, bolo vydané v rozpore s Územným plánom mesta Liptovský Mikuláš, ktorý definuje predmetný priestor ako „lesopark“. 

Územný plán umožňuje obstarávateľovi stanoviť v ňom záväzné regulatíva t. j. obmedziť a zakázať činnosti, aj na súkromných parcelách, ak sú v rozpore s územnoplánovacou dokumentáciou a s cieľmi budúceho využitia územia. 

Už v tejto fáze Mesto Liptovský Mikuláš nekonalo v prospech občanov mesta a konalo dokonca v rozpore s deklaráciami využitia predmetného územia v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta:

 http://www.mikulas.sk/sk/_zlozka.php?zlozka=59

Na rozpor činnosti prebiehajúcich na kóte Háj – Nicovô som niekoľkokrát upozornil , pri tvorbe nového PHSR mesta Liptovský Mikuláš na roky 2015 – 2022, aj Ing. arch. Pavla Bobáka, CSc.

2)

Liptovskomikulášska radnica sa odvoláva na štátny dozor vykonaný dňa 28.10.2015, pričom už v nasledujúcich dňoch bolo zrejme, že činnosti prebiehajúce na Háji sú v rozpore so zákonom.

  • Dňa 04.11.2016 Komisia životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš vzala výsledky štátneho dozoru iba na vedomie (vzatie na vedomie neznamená súhlas), odmietla však riešiť výhrady RNDr. Jany Júdovej, PhD. a člena odbornej rady komisie Ing. Mateja Šiculiaka prakticky nepustili ku slovu. Je potrebné si uvedomiť pomer zastúpenia poslancov (Slafkovský, Neset, Géci) a občanov (Júdová, Žiaranová), pomer odborníkov na životné prostredie a „zdravotníkov“ ... , v komisii. 

http://www.mikulas.sk/filesII/komisie_zapisnice/k_zp_04112015.pdf

Občania by si taktiež mali prečítať „demokratický“ rokovací poriadok komisií – od termínov doručovania materiálov, cez možnosť opráv v zápisnici ...:

http://www.mikulas.sk/filesII/mesto/rokovaci_poriadok_komisii_2015.pdf

Na tejto komisii sa výsledky „štátneho dozoru“ len čítali a trvalo 2 týždne, kým sa ocitli v rukách ľudí, ktorí o ne požiadali. Okrem toho, p. Smitka, pracovník MsÚ Liptovský Mikuláš, už vtedy akosi zabudol priznať, že on je tým štátnym dozorom t. j. orgán, ktorý vydal rozhodnutie o výrube kontroloval sám seba. 

  • Už 06.11.2015 zaslala RNDr. Jana Júdová, PhD., členka komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuáš, e-mail všetkým členom komisie a poradného orgánu komisie, ktorého obsahom bola aj veta:

 „... prosim o zaslanie spravy o zaveroch statneho dozoru ohladne vyrubu na haji Nicovo, kedze buducnost ukaze ucel vyrubu a jeho dosledky, este sa k tymto zaverom bude treba urcite vratit ...„

  • Dňa 10.11.2015 bol zverejnený blog, ktorý dokumentoval rozsah výrubu a zo zhromaždenej drevnej hmoty, jej hrúbkových tried, bolo zrejme, že situácia už dávno prekročila rámec zákona:

http://pado.blog.sme.sk/c/390337/farizeji-pod-hajom.html

  • Dňa 21.11.2015 bol odoslaný ďalší apelujúci e-mail z pera RNDr. Jany Júdovej, PhD:

„... odporucam vsetkym aktivitu na vikend - obut si vysoke cizmy, dat si vysoke davky magnezia a ist sa prejst na Haj, do potencialneho dlhodobo planovaneho Lesoparku, ........ je to stale horsie, stale sa rube "hlava nehlava", a ak je toto v sulade so zakonom, no comment...... Statny dozor? skoda, ze som sa uz na minulej komisii nedozvedela kto bol ten statny dozor, pan inzinier Smitka, preco ste nam to nepovedal, ze ste to bol len Vy sam? mala by som este par otazok:) ci prave preto?:) a nenechala by som sa zahriaknut panom MUDr. Slafkovskym, ktory tak obhajoval neomylnost statneho dozoru, a poukazoval na obraz, ako tu vsade boli pasienky, uplne kratkozrake.... atd.......... statny dozor nie je len jeden clovek, este k tomu zamestnanec uradu, ktory vydal suhlas na vyruby atd., a teda kontroluje sam seba:), a teda navrhujem opatovny statny dozor, v zlozeni naozaj prisluchajucom oznaceniu statny dozor, a realisticky pohlad na vec, napr. na podla mna 150 vyrubanych stromov mimo povolenie, na zdevastovany podny kryt, na hroziacu eroziu, na rozsirujucu sa plochu bez realn j sance o revitalizaciu travneho porastu a nahradnu vysadbu, ktor nebude mat kde vyrast, a pod. /uvadzany dovod vyrubu pasenie oviec:):):) kto tomu este veri? Neviem ci Lesopark este zostal v PHSR, ale ak ano, je to zbytocny riadok v dokumente... ked prestane prsat, a ludia pojdu znovu na Haj, asi mnohi budu plakat, doslova, a ja sa asi uz ani nepriznam k tomu, ze som clenkou Komisie ZP, lebo aj ked nemam ziadne kompetencie, asi som mala bivakovat na Haji a zabranit tazbe....aj ked udajne je v sulade so zakonom, mozno jednym, ale zakonov je viac, a co tak Ustava SR?....... tie stromy tam uz nikto nevrati........“

  • Poslankyňa Mgr. Anna Dvorščáková, ktorá sa k situácii ako jediná postavila zodpovedne a snažila sa vo veci aspoň niečo urobiť, uviedla:

„... môžem len potvrdiť, že som p. Nesetovi niekoľkokrát volala kvôli výrubu, následne mi dal vedieť, že to riešia a že štátny dozor situáciu odobril, že je všetko v poriadku ...“  

Potvrdzuje tým fakt, že napriek apelom „zo všetkých strán“, sa situácia po 28.10.2015 stala pre mesto Liptovský Mikuláš uzavretou kapitolou, pre Komisiu životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš sa takouto stala po zasadnutí komisie dňa 04.11.2015 a tzv. vzatí výsledkov štátneho dozoru „na vedomie“.

  • Dňa 02.12.2015 bol zverejnený ďalší blog k téme, aj s fotografickou dokumentáciou:

http://pado.blog.sme.sk/c/391952/haj-je-v-haji.html

3)

Nie je pravda, že zamestnanci radnice iniciovali ďalšiu kontrolu lokality, nakoľko všetky následné udalostí nevyplývali z plnenia si povinnosti pracovníkmi verejnej správy a ich iniciatívy, ale boli vyvolané podnetom OZ TATRY k SIŽP – IOP Žilina, a to podaním z dňa 13.11.2015 t. j. v čase v ktorom mesto sladko spinkalo v tieni prebiehajúceho trestného činu a následnými doplneniami predmetného podania datovanými 27.11.2015 a 12.12.2015.

Je zarážajúce, že pracovníci verejnej správy, ktorí by mali mať dokonalý prehľad o činnostiach prebiehajúcich v k. ú. mesta Liptovský Mikuláš, nemajú predstavu o dianí v okolí pietneho miesta situovaného 2 km nad samotným mestom. 

Apropo, argument o neprebiehajúcom štátnom dozore z dôvodu zlého počasia sa hodí skôr do prostredia materskej škôlky nie do komunikácie medzi dospelými ľuďmi. 

 4)

Primátor mesta Liptovský Mikuláš chce, podľa tlačovej správy, diskutovať z majiteľmi územia o jeho budúcom využití?

Máme za to, že diskusia bola už dávno uzatvorená vyjadrením podnikateľa z dňa 06.11.2015 pre My Liptovské noviny:

http://liptov.sme.sk/c/8055192/vyrub-stromov-na-haji-majitel-pozemkov-nechce-komentovat.html

„V územnom pláne mesta sa s oblasťou Hája počíta ako územím na rozvoj športových a rekreačných aktivít. O tom, že by tam mali byť cyklotrasy, bežecké trate alebo miesto prechádzok voľne prístupné pre verejnosť majiteľ nechcel ani počuť.“

Radnica, ktorá v tom istom čase pripravovala teoretický PHSR mesta Liptovský Mikuláš na roky 2015 – 2022, na tieto vyjadrenia vôbec nereagovala.

Nakoľko OZ TATRY, ako aj ktorýkoľvek občan, si môže cez verejne prístupné zdroje overiť podnikateľské záujmy majiteľa pozemkov z Kysúc, je zrejmé, že nejde o „malého hráča“, bez patričných politických kontaktov. 

OZ TATRY má za to, že dianie v meste Liptovský Mikuláš už dlhodobo pripomína potápajúcu sa loď na rozbúrenom mori. Kapitán netuší čo ma robiť a polovica posádky splašene pobehuje po palube a namiesto záchrany plavidla sa vzájomne obviňuje a vyhovára. 

Doplnené dňa 03.03.2016: Poznámka k článku „Výrub stromov na Háji už vyšetruje prokuratúra“  

Citujeme: „Kysucký podnikateľ ešte v tom istom roku požiadal mesto o povolenie na výrub stromov na plochách s trvalo trávnatým porastom, ktoré rokmi zarástli.“

V tom prípade mal ale už dávno konať proti majiteľovi pozemku OÚ – obvodný pozemkový a lesný odbor (pred reformou ESO išlo o Obvodný pozemkový úrad) nakoľko došlo k porušeniu ustanovení zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-220

Podľa tohto zákona je PP: produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností1) (ďalej len „kataster“) ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty, a vlastník, nájomca a správca pozemku je povinný sa o ňu starať tak, aby sa zabránilo jej chemickej, biologickej a fyzikálnej degradácii. Všetky procesy degradácie sú v zákone taxatívne vymenované.

Týmto sa dostávame k ďalšiemu zisteniu, že proti vlastníkom pozemkov dlhodobo nekonal iný štátny orgán a za zanedbanie pozemku neuložil žiadnu sankciu. 

Doplnené dňa 04.03.2015

Vyjadrenie RNDr. Márie Lošonskej (MsÚ Liptovský Mikuláš, Odbor životného prostredia a dopravy) z dňa 23.02.2016 v tlačovej správe Mestia Liptovský Mikuláš „Výrub na
Háji: Nad rámec povolenia rúbali až po ukončení štátneho dozoru: 

„Zamestnanci radnice sa s kontrolórmi z inšpekcie životného prostredia vybrali do lokality, aby urobili kontrolu aj 4. decembra. Kvôli zlému počasiu (hmla) však kontrolu nemohli urobiť. Následne vykonali kontrolu 14. decembra 2015 zamestnanci Slovenskej inšpekcie životného prostredia.“

Obrázok blogu

Vyjadrenie RNDr. Márie Lošonskej (MsÚ Liptovský Mikuláš, Odbor životného prostredia a dopravy) v článku z dňa 03.03.2016 zverejneného v týždenníku MY Liptovské noviny – „Výrub stromov na Háji už vyšetruje prokuratúra“: 

Mária Lošonská, vedúca oddelenia životného prostredia na liptovskomikulášskom mestskom úrade potvrdila, že sa bola na parcelu vedľa lyžiarskeho vleku pozrieť ešte 4. decembra. „Videla som tam čerstvo vyrúbané borovice a zreteľné stopy po ťažobných strojoch,“ potvrdila s dôrazom na to, že k nedovolenému výrubu došlo až po mestskej kontrole.“

Obrázok blogu

Doplnené dňa 10.03.2016:

Listom z dňa 16.02.2016 (/75/2016/Krá) nám SIŽP – IOP Žilina oznámila, okrem iného, „Vo vzťahu k náhradnej výsadne bolo zistené, že Mesto LM zmenilo termín realizácie náhradnej výsadby (50 ks smrekovca opadavého) na parcele C KN 1208/1 v k . ú. Okoličné z pôvodného termínu „do 1.6.2015“ na nový „do 1.6.2016“.

Na základe vyššie uvedeného podalo OZ TATRY dňa 25.02.2016 žiadosť o informácie v ktorej žiadalo:

Zoskenovanú kópiu rozhodnutia, ktorým sa dopĺňajú a predlžujú podmienky výrubu drevín v lokalite Háj – Nicovô určené v rozhodnutí č. ŽPD-2014/00663-04/Chv z dňa 14.03.2014, ktorým bol vydaný súhlas na výrub 38 ks stromov a 5,9 ha krovín. 

OZ TATRY prebralo dňa 10.03.2016 Rozhodnutie o nevyhovení žiadosti o poskytnutie informácie (Mesto Liptovský Mikuláš, ŽP-2016/02233-02/Smt, 07.03.2016), ktorej dôvodom je to, že povinná osoba takýmto rozhodnutím nedisponuje. 

Vyvstávajú preto minimálne tieto otázky:

na základe akého právneho titulu prebiehali v lokalite Háj – Nicovô ťažobné a spracovateľské aktivity (manipulácia s kmeňmi a štiepkou, pohyb vozidiel po TTP), ak prvotné Rozhodnutie Mesta Liptovský Mikuláš vydané pod číslom ŽPD-2014/00663-04/Chv dňa 24.03.2014 povolilo „výrub drevín a krovín vykonat' do 31.12.2015“

a

taktiež definovalo podmienky náhradnej výsadby:

1. Náhradnú výsadbu 50 ks Smrekovca opadavého (Larix decidua) o výške min. 50 cm na západnej hranici pozemku pare. č. KN-C 1208/1 v kat. území Okoličné vo vlastníctve žiadateľa podľa listu vlastníctva č. 1855 do 1.6.2015, ktorú zabezpečí žiadateľ na vlastne náklady.

2. Povinnosť' zabezpečiť' starostlivosť' o náhradnú výsadbu a v prípade vyhynutia vysadeného rastlinného materiálu zrealizovať' dosadbu za dreviny po dobu min. 3 rokov, ktorú zabezpečí žiadateľ'.

3. Uskutočnenie náhradnej výsadby je potrebné písomne ohlásiť' tunajšiemu úradu -správnemu orgánu v termíne do 15 dní od uskutočnenia výsadby.

Ďalej vyvstáva otázka: na základe akého rozhodnutia, ak žiadne neexistuje, došlo k presunutiu termínu realizácie náhradnej výsadby? 

Obrázok blogu

Doplnené dňa 14.03.2016 (fotené dňa 12.03.2016):

Základ pre výmoľovú eróziu a dynamický povrchový odtok (v roku 2015 majitelia záhrad počas víkendov cestu upravovali, budovali odrážky ... dnes je ich práca zničená.)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Týmto spôsobom dokumentujú tzv. lesníci svoj vzťah k životnému prostrediu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Niekoľko hektárov splanírovanej plochy nad sídliskom Podbreziny. Už stačí iba previesť pozemky na stavebné a môžu tu vyrásť domčeky pre horných desaťtisíc s výhľadom na hrebeň Nízkych Tatier. Tieto skryté šachy s pozemkami poznáme z mnohých miest Slovenska. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zničené trvalé trávne porasty. Zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy v tejto krajine neplatí pre všetkých.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zdevastovaná nelesná drevinová vegetácia – základ ekologickej stability krajiny najmä v období meniacej sa klímy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kde je cieľová stanica tohto dreva?

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Výsledkom biznisu so štiepkou je zdevastovaná krajina. Tento fenomén postupne požiera celé Slovensko – vetrolamy, remízky, brehové a sprievodné porasty ...sadené celými generáciami ľudí resp. vytvárané prírodnými procesmi . Mimochodom, tieto kopy štiepky chodia momentálne - po večeroch - rozkrádať statoční obyvatelia Liptovského Mikuláša a okolitých obcí. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aktualizované dňa 15.06.2016

Náhradná výsadba na Háji – Nicovô: 50 ks smrekovca opadavého v lesníckej kvalite a hodnote cca 100 eur. Adekvátnosť tejto výsadby, jej parcelné umiestnenie, nech posúdi každý sám. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kauza Háj- Nicovô – aktuálne fotografie z dňa 14.08.2016: 

Háj-Nicovô prezentovaný Mestom Liptovský Mikuláš ako budúci lesopark, znivočený aj za prispenia nekonania radnice v kľúčových momentoch novembra 2015 (5 týždňov nedokázali mestskí úradníci overiť na mieste súlad prebiehajúcich činností s vyrúbovým povolením). Vyčíslená spoločenská škoda v min. výške 130 000 eur. Fotografia „s paličkou“ predstavuje postupne hynúcu „náhradnú výsadbu“ v počte 50 ks smrekovca opadavého v hodnote do 150 eur, o ktoré sa nikto nestará. Ide o typickú ukážku kvality (z hľadiska druhu stromu, výšky stromu, hrúbky kmienka a zabezpečenia výsadby) náhradnej výsadby v meste, starostlivosti o ňu a (ne)činnosti kontrolných orgánov (MsÚ Liptovský Mikuláš) počas 3-ročnej povinnej starostlivosti.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Volebný program primátora mesta Liptovský Mikuláš Jána Blcháča

Obrázok blogu

Doplnené dňa 10.10.2016

Uznesenie vyšetrovateľa OO PZ v Liptovskom Mikuláši.

Vyšetrovateľ – okrem iného – ignoruje platné rozhodnutie SIŽP vo veci neodborného orezania 14 ks drevín na nábreží Váhu, namiesto toho vedie o odbornosti tohto zásahu polemiku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnené dňa 11.05.2017

Napriek prebiehajúcemu vyšetrovaniu dochádza k mulčovaniu krovinových porastov.

Na lokalite bola predpísaná náhradná výsadba 50 ks smrekovcov opadavých, vo veľmi nízkej spoločenskej hodnote, ktorá v tejto lokalite nemá žiadny zmysel. Sadenice sú ani nie rok po ich výsadbe suché, ohryzené zverou, dolámané ... 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnené dňa 25.05.2017

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnené dňa 28.08.2017

Porušovanie zákonov na pokračovanie ... 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

... a mulčovanie pokračuje napriek tomu naďalej ... 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu