Liptovský Mikuláš – mesto ovládnuté úradníkmi

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2016 o 6:00 | (upravené 26.5.2016 o 12:11) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  6646x

Mesto Liptovský Mikuláš nielenže patrí medzi najzadlženejšie samosprávy Slovenska, ale pod sloganom Mesto pre všetkých radnica každodenne predáva ilúziu transparentnosti a fungujúcej občianskej spoločnosti.       

Na tento vnútorne vyprázdnený slogan (a grafický vizuál)  je zvlášť hrdý mestský guru a jeho ideový otec – primátor Liptovského Mikuláša  –  Ján Blcháč (Smer, SNS, SDZ, SZ), ktorý sa s vypätím všetkých síl už niekoľko mesiacov bráni (zatiaľ úspešne) obvineniu z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa.  Ak poznáte povahové črty a metódy práce premiéra Róberta Fica, tak dokonale poznáte nielen primátora Blcháča, ale aj ich spoločnú voličskú základňu – politickí karieristi a ich rodinní príslušníci, úradníci  v štátnej a verejnej službe v postavení vazalov, miestni oligarchovia  a dôchodcovia.          

Mesto pre všetkých,  vymierajúce malomeštiacke sídlo v obklopení Nízkych a Západných Tatier,  ponúka  archaickú formu demokracie v podobe obhajoby a publikovania iba tých názorov a postojov, ktoré sú v súlade s politickou líniou mesta. Mestské média – internet, mesačník Mikuláš, TV Liptov  –  platené všetkými obyvateľmi sú prvoplánovo určené k vytváraniu ilúzie prosperity  a k obhajovaniu neobhájiteľných krokov radnice.  Mikulášské Ucho je hluchou cenzurovanou paródiou na akékoľvek občianske diskusné fórum.

Kto ovláda masovokomunikačné prostriedky na miestnej, regionálnej či celoslovenskej úrovni, ten disponuje obrovskou mocou. Obyvatelia Liptovského Mikuláša sa preto ocitli v informačnej kóme.

Každý deň sú masírovaní starostlivo preosievanými zvodkami o tom – kto, čo, kedy a prečo, tlačovými správami a PR článkami pripravovanými lojálnymi úradníkmi. Kto nekráča v šíku, dokráčal ... Žiadna diskusia, názorová pluralita, priestor pre opozíciu ...    

Väčšina obyvateľov občiansky vyprahnutého mesta sa preto nikdy nedozvie o min. 130 tisícovej škode spôsobenej  výrubom drevín na kóte Háj – Nicovô a úlohe, ktorú v tejto kauze zohral alibizmus úradníkov z MsÚ Liptovský Mikuláš.

Nedozvie sa akým neprofesionálnym spôsobom sa udržuje verejná zeleň, a to vrátane kvality a spoločenskej hodnoty tzv. náhradných výsadieb.

Nikdy nenazrie do čiernej diery poplatkov za psa a nepoloží si otázku: „Kde končia tieto finančné prostriedky?“, a  nepoodhrnie záves pred zákulisím rôznych prapodivných zmlúv, štúdií, analýz či bioplynových hier.

A nielen to.

Bizarnosť liptovskomikulášskej paródie na občiansku spoločnosť  má už aj podobu priameho konania úradníkov mesta proti legitímnym záujmom občanov. 

Občianske združenie TATRY (OZ TATRY), ako dlhoročný líder občianskych aktivít v meste a  hybná sila projektov „Zelená oáza pri vode“, „Park pátra Linčovského“ či skrášľovacích aktivít v exteriéroch ZŠ J. Kráľa, dostalo od podnikateľa z Turca ponuku na bezplatný odber 1 000 kusov krovín:

„Minulý  rok v lete som reagoval na Váš blog o výsadbe zelene v LM. Viedli sme debatu o cene stromov. Ako som Vám vtedy napísal, obdivujem Váš zápal pre vec. Dovoľujem si Vám teda touto cestou ponúknuť dar, ako pestovateľ , záhradník mám istú nadprodukciu rastlín. V tomto období mi ostávajú nevyužité a neumiestnené kry- weigela Florida v cv. , deutzia scabra, philadelphus, stálozelené dráče... v celkovom množstve okolo 1000 ks, +-. Sú sadené v 2 ltr. kontajneroch, sú vhodné na výsadbu verejných plôch , sú v slušnej kondícii, nie síce do gardencentier, tam sme ich umiestňovali pred rokom, ale na výsadbu sú dobré. Výška je často aj cez 1 m, a majú poväčšine viac než 4-5 výhonov. Už 2 roky sa nepohli, polievame ich, zaberajú plochu, je čas s nimi niečo robiť. Trh síce káže hodiť ich na kompost, často krát tak aj robím, možno je  doba skúsiť aspoň raz ponúknuť ich niekomu kto ich použije na to na čo som ich vypestoval, keď už verejná správa ignoruje obnovu  verejnej zelene . Mám aj nejaké zvyšky stromov v kontajneroch od 10 ltr. kontajneroch –Bresty, javory... tie už nie sú v bohvieakej kvalite, Ak ich dokážete vysadiť na vhodné miesto, sú vaše. Neočakávam za tieto rastliny žiadny finančný ani iný prospech. Očakávam že skončia vysadené na verejných priestranstvách, nie v súkromných záhradách a firemných priestoroch. Prázdne kvetináče dokážem použiť znova.  Ak Vás moja ponuka oslovila, čakám na vašu odpoveď.“

OZ TATRY sa okamžite obrátilo na 25 poslancov MsZ Liptovský Mikuláš a iné dotknuté osoby. K ponuke sa vyjadrili piati poslanci:  Ing. Matej Géci, Mgr. Anna Dvorščáková, Michal Paška, Ľuboš  Trizna a Mgr. Vincent Kultán.      

Poslanec Michal Paška kontaktoval elektronickou formou  Verejnoprospešné  služby – Liptovský Mikuláš a Mesto Liptovský Mikuláš.

Všetko bolo na najlepšej ceste ... , kým sa vec nedostala na stôl mestskej úradníckej mašinérie.     

Stanovisko Mesta Liptovský Mikuláš k predmetnému daru, ktoré nám pre istotu vôbec nebolo zaslané a dostali sme sa k nemu až sprostredkovane, bolo  šokujúce!!!

V rozpore s výrokom „darovanému koňovi sa na zuby nepozerá“ úradníčka mesta – RNDr. Mária Lošonská, bývalá pracovníčka OÚ Liptovský Mikuláš konkurzom teleportovaná na MsÚ Liptovský Mikuláš,  dnes vedúca odd. životného prostredia a poľnohospodárstva MsÚ  Liptovský Mikuláš, zainteresovaná v kauze Háj – Nicovô,  trvalým bydliskom v Liptovskom Hrádku, dar v mene mesta odmietla, a to slovným balastom pripomínajúcim obdobie spred roka 1989.           

Mesto pre všetkých, krajinu,  ovládli úradníci vykonávajúci pre nás nelogické politické zadania.

Ako sa vyjadril Jaroslav Haščák: „Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno . Volič vníma iba absolútny povrch.“ Čo je pod povrchom mikulášskej radnice by malo začať skúmať čoraz viac občanov. 

 

P. S:

V čase písania tohto príspevku som bol  informovaný tajomníkom OZ  Za čistý a zdravý Liptov, že ich bezplatná ponuka výsadby 100 ks vzrastlých stromov (výška 2 až 3 metre) bola taktiež zamietnutá.  

 

PRÍLOHY

Vyjadrenia poslancov MsZ Liptovský Mikuláš:

- Ing. Matej Géci

Vazeny pan Pado.

Dakujem za Vas email.

Verim, ze sa najde sposob, ako by sa dokazala zabezpecit vysadba. Pokial by sa to mohlo realizovat aj v mestskej casti Stare mesto, vedel by som na moje naklady zabezpecit prevoz. Prosim, aby nedoslo k nedorozumeniu, prevoz zabezpecim jedine pre rastliny do mestskej casti Stare mesto za odmenu, ktoru dostavam  za cinnost poslanca. Pokial sa jedna o ine mestske casti, bud nech si to zaplatia poslanci, alebo mesto. Osobne sa vysadky zucastnim! Verim, ze ostatne podmienky, ktore uvadzate bude schopne mesto resp VPS naplnit. 

Este raz dakujem za ponuku a verim, ze mesto najde vhodne miesta na vysadku, rovnako vy budete suhlasit aby sa aj obyvatelia v spominanej mestskej casti mohli coskoro tesit zo zelene!

 

- Mgr. Anna Dvorščáková

Dobrý deň, pán Pado,

ďakujem za ponuku, určite vítam túto iniciatívu, skúsim urobiť všetko, čo bude v mojich silách, aby sme mohli dreviny vysadiť. Vzhľadom na to, že nie som odborníčka a vy ste, chcela by som Vás len poprosiť o radu, aké prostredie tieto dreviny vyžadujú, kam je najlepšie ich vysadiť.

Vo veci dnes začnem podnikať, keď budem niečo vedieť, hneď sa Vám ozvem.


 

- Michal Paška

Dobry den pan Pado.

Velmi pekne dakujem za Vas e-mail. Z mojho pohladu ide o ponuku, aka by sa nemala odmietnut a velmi pekne Vam za nu dakujem.

Este dnes oslovim zodpovedne osoby na Mestskom urade v Liptovskom Mikulasi a Verejnoprospesnych sluzbach v Liptovskom Mikulasi. O vysledku Vas, samozrejme, budem informovat.

Na tomto mieste si vsak dovolim "povzdychnut" nad systemom, aky tu funguje: hoci som poslanec, mozem len uctivo poziadat o podporu tejto aktivity. Nemam akukolvek moznost "prikazat" takuto aktivitu mestu alebo VPS. Verte, keby to bolo na mne, objednam si vozidlo z VPS (bol by na to samozrejme fond) a v piatok (streda, stvrtok som v "civilnom" zamestnani")  idem pre kroviny... Dalsie dni by ich mohli sadit...

To som sa asi ale uz moc zasnival....

 

- Ľuboš Trizna

Vazeny pan Pado,

V najblizsich mesiacoch planujeme v mestskej casti Liptovska Ondrasova rozsirovat nasu zelen. Zaujimame sa o vybudovanie plnohodnotnej oddychovej zony so zelenou. Dakujeme velmi pekne za ponuku, zial tri dni su strasne kratky cas na rozhodnutie umiestnenia rastlin, ktore ste nam ponukli.
Nebranime sa dalsej spolupraci s Vasim OZ a ak v buducnosti budete mat podobnu ponuku radi ju vyuzijeme.

Dakujem velmi pekne

S pozdravom a prianím pekného dňa

 

- Mgr. Vincent Kultán  

Dobry den p. Pado,

v mene nasho poslaneckeho klubu chcem vyjadrit podporu pre Vami navrhovanu vysadbu. Myslim, ze v spolupraci s odborom ZP, pripadne v spolupraci s architektom mesta, by sa vedeli pripravit a naplanovat vhodne plochy. Ako poslanci nie sme odbornici na mestsku zelen, ale v pripade, ze dojde k dohode s mestom radi pomozeme ak bude nasa pomoc potrebna a prinosna - prosim kontaktujte nas v takom pripade.

 

Fotografie a vyjadrenie darcu drevín k stanovisku Mesta Liptovský Mikuláš

Dobrý deň pán Pado

Samozrejme sa nemusíte ospravedlňovať za iných ľudí. Mňa neuráža odmietnutie ani nič iné. Neberiem to osobne, je úsmevné vidieť ustráchané negatívne reakcie a pohyb ktorý moja ponuka spôsobila. Reakcia takzvaných pánov žiaľ likviduje občiansku iniciatívu, ktorá v našej spoločnosti chýba a tu je odpoveď prečo. Ak chcete spraviť užitočnú vec dajú Vám 100 dôvodov prečo to nejde. Bez dostatku informácií, pokusu komunikovať, hľadať cestu ako sa to dá. Ja som tiež z tých ktorý pre tieto dôvody nevyvýja iniciatívu voči úradným osobám, tiež mám svoje skúsenosti že ma ako obyčajného človeka posielajú od dverí k dverám a hovoria mi aké kritériá pre nich nespĺňam.

Preto mi je milšia komunikácia s Vami ako zástupcom OZ, tu je jasná úprimná snaha posúvať veci dopredu. V Martine neviem o podobnej iniciatíve akú vytvárate vy.

 Ponuku som dal pred pár rokmi aj súčasné mu vtedy novozvolenému primátorovi Martina, v zmysle bezplatného odborného poradenstva ohľadom verejnej zelene. Odpoveď bola že mesto má svojich odborníkov.

V prílohe tohto emailu a ďalších 3 nájdete fotografie ponúknutých rastlín, aby bolo jasné o akú kvalitu sa jedná. Moje vyjadrenie že ich káže hodiť na kompost sa týka trhovej logiky, nie kvality rastlín. To že som ich ponúkol do dru, je neštandardné, každý ekonóm si musí ťukať na čelo. Ak niečo darujem tak to nepredám ani na budúce. Pretože  strácam možnosť reálneho dopytu v budúcnosti. V podstate je to deformácia trhu. Napriek tomu som to skúsil s pohľadom z inej strany, možno malá iskrička prebudí záujem.  Môžem sa rozpisovať o ekonomickej stránke veci, koľko peňazí na 1. obyvateľa môže stáť výsadba alejí, zelených plôch..., v skutočnosti sú to drobné a výsledky v podstate veľkolepé. Pokiaľ je vôľa.

V skratke, odpoveďou na výhrady  a obavy ohľadom kvality  sú na priložených fotografiách. Odborníkom zo správy mestskej zelene by mal byť jasný rozdiel medzi gardencentrovou kvalitou a kvalitou vhodnou na výsadbu

 

Volebný program primátora mesta Liptovský Mikuláš J. Blcháča

Porovnať časť ČISTÝ  MIKULÁŠ s realitou v meste:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Kočner pochopil, čo je štát (píše Michal Havran)

A potom sa pokúsil ním stať.

Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou

Šéfka FNM rozbehla kariéru v realitnom biznise.


Už ste čítali?