Liptovskomikulášske hry

Autor: Rudolf Pado | 29.6.2016 o 13:37 | (upravené 1.7.2016 o 11:07) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  788x

Starorímska osvedčená metóda chleba a hier má po stáročia svojich pokračovateľov.  V slovenskej politike sa tento zastierací manéver tiahne od najvyšších politických kruhov až po poslednú obec. Liptovský Mikuláš nevynímajúc. 

Pre uzurpovanie si absolútnej moci cestou ovládnutia verejnej mienky v akejkoľvek slovenskej obci či meste je dôležité splniť dve podmienky.

Po prvé,   ovládnuť masovokomunikačný priestor a zabrániť tým šíreniu iných názorov, postojov, stanovísk ... a vytvoriť tým svet jedinej, univerzálnej a nespochybniteľnej pravdy, pravdy Vodcu.  Štatistický nevýznamnú skupinu odporcov – skutočných občanov (nemýliť si s večne občiansky zhrbenými daňovými poplatníkmi) – označiť za škodnú, marginalizovať ich názory resp. vpečatiť im nálepku nekonštruktívnej kritiky.  

Po druhé,  prostoduchým občanom – pre ktorých predstavuje myslenie v súvislostiach výkon hodný výstupu na Mount  Everest – ponúknuť pestrú zmes lacných, efektných a myseľ zamestnávajúcich zábavok.

V Meste olympijských víťazov či Meste pre všetkých – Liptovskom Mikuláši – boli tieto podmienky splnené za veľmi krátke povolebné obdobie.   

Vymierajúce malomeštiacke sídlo v obklopení Nízkych a Západných Tatier,  ponúka  archaickú formu demokracie v podobe obhajoby a publikovania iba tých názorov a postojov, ktoré sú v súlade s politickou líniou mesta. Mestské média – internet, mesačník Mikuláš, TV Liptov  –  platené všetkými obyvateľmi sú prvoplánovo určené k vytváraniu ilúzie prosperity  a k obhajovaniu neobhájiteľných krokov radnice.  Mikulášské Ucho je hluchou cenzurovanou paródiou na akékoľvek občianske diskusné fórum.       

V prostredí  senzisenzusových zábavok, trhov, akože oživenia predtým nevhodným plánovaním úspešne zabitého centra mesta ...  sa ako cukor vo vode rozpúšťa akákoľvek schopnosť a záujem väčšiny obyvateľov mesta skúmať – kto, kedy, čo, prečo a za koľko.  Kritickému mysleniu mnohých nenaučil socializmus či upadajúce a vždy aktuálnej moci poplatné školstvo.  

Týmto mentálne jednoduchým a večne ustráchaným ľuďom preto akosi uniklo, že Liptovský Mikuláš nie sú len externé právne služby za 120 000 eur, kšefty okolo nakladania s komunálnym odpadom, zanedbanie štátneho dozoru vykonávaného mestským úradníkom na Háji – Nicovô, ktorého  výsledkom je min. výška vyčíslenej škody 130 000 eur, devastácia verejnej zelene,   kauza „bioplynová stanica“  či „plazmový reaktor“,   dehonestácia občianskych aktivít ...

... ale aj ukážkové rozhadzovanie finančných zdrojov obyvateľov mesta a daňových poplatníkov SR   pre protežované  športové kluby.

Pri bežných  príjmoch mesta  – reálnych a očakávaných  –    v rozmedzí od  19 mil. do  21 mil. eur, v rokoch 2013 až 2018,  sa do športu naleje  5 až 7 %  ročných rozpočtových zdrojov.     

rok 2013:  1 145 947,07 €

rok 2014:  1 410 400,18 €

rok 2015:  1 270 829,54 €

rok 2016:  1 042 438,80 €

rok 2017 (predpoklad): 1 077 370,00 €

rok 2018 (predpoklad): 1 080 870,00 €

Ak by som pred  dvadsiatimi  rokmi napísal, že v provinčnom meste XY sa na šport elít vyčlení z mestského rozpočtu  30 000 000 slovenských korún, tak všetci by sa chytali za hlavu.  1 milión eur však nevyzerá tak  hrôzostrašne.

 

A predstavte si, ani to nestačí ...  

Športové kluby na území Mesta Liptovský Mikuláš  nielenže  atakujú  rozpočet mesta neustálymi požiadavkami na mimoriadne dotácie, ale niektoré  kluby si zvykli, že celé roky sú z mestského rozpočtu dorovnávané ich dlhy (skryté za frázu „zvýšené náklady“):     

14.08.2015:  elektrická rolba pre MHK 32 a.s., Liptovský Mikuláš – 45 000 €, a to z rezervného fondu. Ďalšie dotácie pre športové kluby FC 34 Palúdzka, TJ Iľanovo, TJ Snaha Ploštín, ŠK Kriváň Ondrášová v súhrnnej výške 17 500 €, a to z výnosov dane z príjmov poukázaných územnej samospráve.

16.06.2016: MHK 32 a.s. - na prevádzku – doprava licencovaným dopravcom, výstroj, výzbroj, dresy, odmeny rozhodcom, činovníkom boxu časomeračov, stravné, ubytovanie na majstrovské zápasy von, odmeny pre licenčných trénerov a hráčov, mzdy a odvody zamestnancov MHK, náhrady za stratu času usporiadateľom vo výške 30 000 eur, a to z to z výnosov dane z príjmov poukázaných územnej samospráve.

Koľko sociálnych, environmentálnych, ľudsko-právnych mimovládnych organizácií či a. s. poznáte, ktorých nehospodárnosť saturujú mestské či obecné rozpočty?    

V meste, v ktorom  sa o verejné dianie zaujíma zopár obyvateľov, ide nekritická podpora športu  až do absurdnosti typu návrhu radnice na odkúpenie tribúny od MFK Tatran Liptovský Mikuláš za 35 000 eur.  Na otázku načo by mesto malo kupovať tribúnu od klubu, ktorý má navyše v názve mestský, nech si zodpovie každý sám. Každý auditor  tejto účtovnej schéme ihneď porozumie.

 

A požiadavky nikdy nekončia ...

Mesto ostáva hlavným prispievateľom pre klub s ročnou dotáciou 130-tisíc eur, čo pri celkovom rozpočte na úrovni cca 350 tisíc eur, je slušná čiastka Samozrejme, že aj my by sme uvítali keby Mesto po vzore hokeju aj nám navýšilo rozpočet o takú čiastku, ako hokejistom na zasadnutí MZ v mesiaci máj, kde išlo o čiastku 30-tisíc na dofinancovanie nákladov. ...

... Pokračovať vo zvyšovaní infraštruktúry štadióna podľa požiadaviek SFZ: Dobudovania priestorov na bezpečný príchod a odchod hráčov z hracej plochy počas majstrovských zápasov
Dobudovanie VIP tribúny s počtom 50 miest na sedenie a 10 miest pre novinárov.Pripraviť podklady a projekty na vybudovanie hlavnej tribúny s min. počtom 1000 miest na sedenie, čo bude podmienkou pre účinkovanie mužstva v 2.lige od sezóny 2018/19. Toto sme schopní riešiť jedine v spolupráci s Mestom a SFZ. Avšak už dnes o tom treba hovoriť, nakoľko za chvíľu sa bude pripravovať rozpočet Mesta na rok 2017 a podlá nás už v tomto rozpočte by sa mala objaviť prvá čiastka na riešenie tohto problému ...“

, sa najnovšie dočítate na internetovej stránke MFK  Tatran Liptovský Mikuláš.

Dojiť, dojiť, dojiť ... 

 

V meste športovcov  sú kilometre neopravených ciest a chodníkov, zlé manažovaná údržba verejnej zelene,  detské ihriská nespĺňajúce európske normy a nedostatok moderných, na participatívny rozpočet , od ktorého prvotnej medializácie sa v meste rozhostilo ohlušujúce ticho, sa vyčlení 25 000 eur (z 20 mil. predpokladaných príjmov v roku 2016).         

V Meste pre všetkých nenájdete jedinú verejnosti prístupnú atletickú dráhu so 400 metrovým  oválom, máte možnosť navštíviť Liptov Arénu, ktorá je viac súčasťou Liptovského Trnovca než Liptovského Mikuláša, čiže pre väčšinu obyvateľov mesta je nepoužiteľná pre pravidelné športovanie,  môžete sa povoziť po 4,5 km cyklistickom chodníku, ktorého cenu je škoda komentovať alebo si pozrieť znivočený lesopark Háj – Nicovô, ktorý  mestskí úradníci a politická elita mesta, v rozpore s realitou,  komunikujú ako rekreačno – oddychovú zónu. Týmto výpočet športových možností pre liptovskomikulášsky občiansky plebs končí.    

Žiadna kalokagatia sa nekoná.

V Meste olympijských víťazov sú víťazmi predovšetkým poloprofesionálne a profesionálne kluby, horda športových funkcionárov a na tribúne usalašených VIP podnikateľov a poslancov MsZ, ktorí legitimizujú nikdy nekončiace  dojenie mestského rozpočtu. 

A je tragédiou krajiny a mesta „chleba a hier“, že väčšina voličov či obyvateľov mesta im tieto starorímske hry žerie aj s navijákom.     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?