Aj Ty to môžeš zmeniť

Autor: Rudolf Pado | 25.10.2016 o 5:00 | Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1067x

Pre každú spoločenskú zmenu  – aj v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia – je nevyhnutné, aby sa odvážni a slušní ľudia spojili, vytvorili kritickú masu nespokojných občanov. A to je to najťažšie. 

Časť I.

Ak robí desať ľudí tú istú vec, skoro nikto si ich nevšimne. Ak túto činnosť  vykonáva sto ľudí, tak stále predstavujú štatistickú odchylku. Pri počte tisíc ľudí sledujúcich jasný cieľ, téma začína byť zaujímavá nielen pre (povrchné?) média –  s vlastnými politickými, ekonomickými a inými záujmami, ale už reálne „hrozí“, že si problém adoptuje niekto s politickým vplyvom resp. so záujmom využiť tému ako výťah do politiky (hodnotiť správnosť či nesprávnosť tohto postoja nie je predmetom článku). Okrem iného, tisíc ľudí pracujúcich na danej téme vytvára mediálnu, administratívnu a inú synergiu, ktorá sa už veľmi ťažko obkecáva, obštruuje ... a táto spôsobuje, že „druhá strana“ začína produkovať procedurálne chyby a právne pochybenia.   

Prečo to nejde?     

Niektorí totiž zvolia cestu filozofovania na internete o tom „kto a ako by to mal (u)robiť“, ďalší uveria tomu, že existujú akési skratkovité technologické riešenia, nájdu sa ľudia, ktorí prechádzajú fázou života (občas tam dokonca natrvalo uviaznu), ktorá sa dá nazvať brigádnicko – úderníckou neuvedomujúc si, že svojou dobrovoľníckou činnosťou – s nesprávnymi cieľmi zameranými na pozitívnu mediálnu odozvu  – iba predlžujú agóniu nekonania príslušných zodpovedných úradov a inštitúcií či samospráv, legitimizujú často formálne aktivačné práce a drobné obecné služby, ktorých  náplňou by mali byť aj kvantitatívne verifikovateľná činnosti napr. v prospech ochrany a tvorby životného prostredia.

Vrcholom je spoločenské ospravedlňovanie neustáleho rozdávania finančných prostriedkov štátu na činnosti vyplývajúce z platných zákonov SR, a to subjektom, ktoré tieto povinnosti populistický dlhodobo ignorujú.                  

V časti verejnosti, aj „slniečkárskych“ dobrovoľníkov, existuje naivná predstava, že ochrana a tvorba životného prostredia nemá generovať konflikt, pričom hodnotovo zameraná  ochrana životného prostredia – pretínajúca chápadla záujmov rôznych lobistov a developerov ..., poukazujúca na nekonanie úradov – generuje konflikt takmer vždy.     

Spoločnosť je uviaznutá v environmentálnej a nič neriešiacej  ekologickej výchove,  ktorej cieľom je namiesto hrdých občanov vytvoriť predposraté ovečky, v masovej oslave sviatkov typu Deň Zeme, Svetový deň životného prostredia, Deň zvierat, Deň zdravia  ... odohrávajúcej sa v prostredí tečúcich žúmp,  nelegálnych skládok odpadov, 6 %-miery triedenia komunálnych odpadov ... nad dobre prepečeným  Viedenským šnicľom s hranolčekmi.

V hystérií vytvárania národných rekordov v dĺžke hadov z PET-fliaš, rátania si virtuálnych ekologických stôp, v obklopení kvalitných  plagátov oboznamujúcich nás s buldozérmi zdevastovanými  národnými parkami, oblasťami NATURA  ... v krajine slovenskej povrchnosti ... stratili zvyšky rozumu aj stovky pedagógov  etickej, občianskej či inej výchovy. Bezcieľnosť, formálnosť a často aj nemorálnosť ich výchovného pôsobenia je do očí bijúca.   Neustály strach zo štátu zriaďovateľa, starostu, riaditeľa, suseda ...  mení výchovu na predmetovú hlušinu, ktorou sa vypĺňajú prázdne diery v rozvrhu výchovno – vzdelávacieho procesu.   

A z tohto marazmu – kde tu – vystrčí hlavu občan.

 

Časť II.

Pre každú spoločenskú zmenu  – aj v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia – je nevyhnutné, aby sa odvážni a slušní ľudia spojili, vytvorili kritickú masu nespokojných občanov. Môžeš to byť aj Ty, pravidelný či zblúdilý čitateľ Sme.

Stačí len, vystrčiť hlavu, uhýnať spoločenským gilotínam stínajúcim akékoľvek vytŕčanie a pozerať sa okolo seba.

Ohlásiť nelegálnu skládku odpadu, výskyt invázneho druhu rastliny, tečúcu žumpu či tzv. pevné hnojisko je náramne jednoduché.

V dolnej časti internetovej stránky máš na stiahnutie „registračný list nelegálnej skládky odpadu“  (jeho súčasťou je aj metodika komplexného monitoringu napr. na úrovni k. ú. obce, mikroregiónu, celého okresu ...).    

Niekoľko vysvetlení:

- Ak nechcete oznámiť skládku Vy (zachovávame anonymitu oznamovateľov, je však dobre vopred sa dohodnúť na rozsahu realizovaného monitoringu), tak registračný list nelegálnej skládky odpadu a fotografickú dokumentáciu ku skládke zasielajte na adresu elektronickej pošty oztatry@slovanet.sk.

- Pre každú samostatne identifikovateľnú nelegálnu skládku odpadu vypracujte samostatný registračný list.

- Dokumentáciu ku každej zaznamenanej nelegálnej skládke odpadu nám zasielajte v samostatnom e-maily.

- Invázne druhy rastlín a drevín upravené predpisom č. 158/2014 Z. z.: ambrózia palinolistá, glejovka americká, pohánkovec (krídlatka), boľševník obrovský, netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská, pajaseň žliazkatý, beztvarec krovitý, kustovnica cudzia.

- Odporúčané prílohy:

Kópia topografickej mapy s vyznačeným miestom výskytu invázneho druhu.

Podrobný náčrtok situácie na lokalite.

Fotodokumentácia.

 

Takto vyzerá vyplnený:

Takto vyzerá podnet, ktorý sa zasiela na OÚ – odbor starostlivosti o životné prostredie (jeho prílohou sú jednotlivé „registračné listy nelegálnej skládky odpadu). Tento vzor nájdeš taktiež v dolnej časti webu.

Obdobný postup s využitím tohto formuláru uplatníš aj pri zistení  porušenia zákona o vodách.

Podklady pre mapovanie  inváznych druhov rastlín – registračný list, vzor podnetu sa nachádzajú tu (alergici Ti poďakujú).       

Môžeš dokonca preveriť kvalitu logistiky separovaného zberu v obci kde žiješ, plnenie jej zákonných povinností ...

Ak chceš pomáhať systematický, ozvi sa.

 

Epilóg

Je to také jednoduché ...

... 1 000 ľudí v 79 okresoch ...

alebo

... 2 922 ľudí v 2 922 obciach ...

alebo

... každá škola k. ú. v ktorom má sídlo ...

 alebo ...

Môžeš to byť aj Ty, pravidelný či zblúdilý čitateľ Sme.

Nie Dzurinda, Mečiar, Fico ... Praha, Bratislava ... židia, maďari ... za to môžu. Vinníkom je len a len spoločenská pasivita ukrytá za bezobsažné anonymné tliachanie vo virtuálnom svete či teple domova, ktorú si väčšina Slovákov vybrala za životný štýl.

Nie my, ale TY je riešením.  Každý za seba k spoločnému cieľu. Odvážne a otvorene.

Lavína je dohoda jednotlivých vločiek – na vrchole hory – o spoločnom postupe. Vločka k vločke, na ceste ...  

 

 

 

  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?