Vojna o glyfosát pokračuje

Autor: Rudolf Pado | 10.2.2017 o 6:00 | (upravené 10.2.2017 o 10:04) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1040x

Prípad Glyfosát vstupuje do druhého dejstva. Koncom roka 2016 orgány EÚ schválili iba jeho dočasnú reautorizáciu v EÚ - do konca roka 2017, namiesto ďalších pätnástich rokov. V tomto prechodnom období sa majú preskúmať 

... všetky relevantné štúdie, podnety  a pod.

Aktívni občania z WeMove.eu zaregistrovali cez Európsku občiansku iniciatívu (EOI) petičnú požiadavku na zákaz používania glyfosátu v EÚ.

EOI nie je obyčajnou petíciou, ale nástrojom tzv. priamej demokracie v EÚ. V prípade vyzbierania min. 1 milióna podpisov – pre SR je definované tiež minimálne potrebné kvórum a to 9 750 podpisov, sa príslušný návrh (podnet) predkladá priamo do legislatívneho procesu EÚ, bez  nutnosti angažovania sa politikov.  Váha tejto petície preto vyžaduje uvedenie aj špecifických osobných údajov ako napr. dátumu narodenia.           

Petíciu je možné podpísať tu.

Glyfosát je účinná látka používaná v širospektrálnych herbicídoch (pesticíd) od firmy Monsanto. Je to nepoužívanejší pesticíd na svete, na Slovensku sa ročne aplikujú stovky ton herbicídov s glyfosátom (napr. Roundup) – v poľnohospodárstve, v parkoch, na ihriskách, na železničných tratiach a pod., napr. pri ničení tzv. inváznych druhov.  

Svetová zdravotnícka organizácia – WHO, prostredníctvom Inštitútu na výskum rakoviny IARC, označila dňa 20.03.2015 glyfosát za potenciálny karcinogén a 29.07.2015 vydala kompletnú monografiu hodnotenia glyfosátu . Tento záver bol prijatý na základe analýzy dostupných karentovaných výskumov toxicity pesticídov s obsahom glyfosátu.

EFSA – Európsky úrad pre bezpečné potraviny (patrí pod EÚ/EC) však následne 12.11.2015 prijal opačné stanovisko, že glyfosát nie je karcinogén a preto ho odporúča schváliť na ďalšie používanie. Tento opačný záver vysvetľuje EFSA negatívnym hodnotením toxicity glyfosátu v dodatočných tajných, teda nezverejnených štúdiách, ktoré boli platené a zadávané producentom!

Je prirodzené, že biznis sféra si zubami – nechtami bráni obrovskú ziskovosť spojenú s používaním chemických látok v prírodnom prostredí a je len na občanoch EÚ, vrátane občanov SR, akú mieru chemizácie a kontaminácie svojho životného prostredia pripustia.     

Súvisiace materiály

- Rozdiely v hodnotení glyfosátu EFSA/EÚ a IARC/WHO (EN)

- Rizika používania pesticídov s obsahom glyfosátu

- Materiály o pesticídoch

- Pesticídy a prírodné ekosystémy

- Otvorený list ministerke pôdohospodárstva SR

- Otvorený list ministrom všetkých štátov EÚ

- Kritika procesu hodnotenia glyfosátu ako aj poukázanie na vplyvy priemyslu na rozhodovací proces EFSA

- Glyfosát odmietajú stovky vedcov 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.

SVET

Ukrajina priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne prebieha otvorený konflikt.


Už ste čítali?