Občianska slepota

Autor: Rudolf Pado | 16.2.2017 o 6:00 | (upravené 2.3.2017 o 14:18) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  604x

Tak ako malá kopa pýta viac, tak neriešenie závažných spoločenských káuz znižuje záujem ľudí dodržiavať platné zákony, spoliehajúc sa na to, že si to nikto nevšimne, že im to prejde ... 

Širšie okolie masívu „Háj – Nicovô“ - nad Liptovským  Mikulášom - dostáva  v ostatnom čase zabrať. Ešte nebolo ukončené vyšetrovanie rozsiahleho výrubu drevín  v tejto lokalite, so spoločenskou škodou  vo výške min. 130 tisíc eur, a už sa na dvoch miestach objavili výsledky svojvôle miestnych obyvateľov – v jednom prípade záhradkára, v prípade druhom kolektívneho „nasadenia“ obyvateľov časti  sídliska Podbreziny.

Pri zbežnom prebehnutí terénom som v polovici novembra 2016 natrafil na výrub drevín, ktoré boli následne poštiepkované, na ploche cca 10x 15 m. Z  intuitívneho hľadiska bolo zrejme, že tento výrub nie je v súlade so zákonom a že to jednoducho len niekto skúsil.          

Zaslal som podnet na porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny na MsÚ Liptovský Mikuláš a následne som – len tak pre seba – vypočítal orientačnú spoločenskú hodnotu drevín (3 146,40 €). 

MsÚ odstúpil podnet OÚ Liptovský Mikuláš, odboru starostlivosti o životné prostredie, a to aj so stotožnením páchateľa skutku.      

Aby sa tento skutok nebagatelizoval, tak  výpočet spoločenskej hodnoty drevín, aj s príslušným komentárom,  bol zaslaný OÚ Liptovský Mikuláš, odboru starostlivosti o životné prostredie:   Na základe listu Mesta Liptovský Mikuláš č. MsÚŽP-2016/07226-02/Smt z dňa 25.11.2016 „postúpenie podnetu“, ktorý  sme prevzali dňa 30.11.2016, si Vás dovoľujeme upozorniť na to, že pri zbežnom výpočte spoločenskej hodnoty vyrúbaných drevín môže ísť v danom prípade o naplnenie skutkovej podstaty tr. činu  Porušovanie ochrany stromov  a krovín podľa § 306 Tr. zákona. V takomto prípade je OÚ Liptovský Mikuláš povinný skutok oznámiť PZ SR.“

Dnes už disponujem listom z OR PZ Liptovský Mikuláš, ktorý potvrdzuje začatie tr. stíhania vo veci Porušovania ochrany stromov a krov zo spoločenskou hodnotou nelegálne vyrúbaných drevín vo výške 3 014,00 €.

Aj druhý prípad výrubu drevín občanmi bude mať zrejme trestnoprávnu dohru.

Nielen na základe týchto zistení si myslím, že spoločenský vývoj v SR sa dostal do patologického stavu. Tisíce občanov bagatelizuje svoje malé kradnutie veľkými ekonomickými škodami spôsobenými zlými politickými rozhodnutiami či  tendrovou zlodejinou, malé devastovanie krajiny sa verbálne  ukrýva za argument ničenia Tatier, výstavbu MVE ..., ľahostajnosť sa ospravedlňuje nedostatkom času, inými problémami, sloganom  aj tak sa nič nezmení  a programovou životnou pasivitou. Nič nevidieť, nepočuť, nehovoriť .  Akoby sa život dal žiť nanečisto a existoval druhý pokus.

Občianska slepota a pasivita roztáčajú špirálu nespravodlivosti, kumulovaných krívd a skutkov, ktoré nebudú nikdy potrestané. Morálka národa sa rozpúšťa ako cukor v káve, občianskosť  sa  zužuje na akt volieb a boj za lepšiu krajinu, mesto, ulicu ... za bezobsažné internetové diskusie a anonymné hlásenia, ktoré nikto nikdy  nebude riešiť.

Kolektív zvaný Národ čaká na Spasiteľa, na lepšiu vládu, efektívnych a spravodlivých úradníkov, bez individuálneho pohľadu do vlastnej Duše a Svedomia. Nezaznievajú otázky: „Čo som ja osobne urobil pre lepšiu krajinu, mesto, ulicu ...? Koľko odvahy som prejavil na krátkej osobnej púti medzi životom a smrťou? Koľkokrát som konal v záujme vyššieho Dobra a nie v záujme môjho Ja, v područí Strachu a v opojení Ľahostajnosťou?“  

Každá nelegálna skládka, nezákonne vyrúbaný strom, vypustená  žumpa do miestneho potoka, na ulici dokopaný spoluobčan ... sú otvoreným napľutím do tváre právneho štátu, výsmechom mlčiacim občanom a gestom, ktorého komunikačný odkaz nezastrú farebné prospekty a destinačný slogan Good Idea Slovakia.

Krajina je obrazom ľudí, ktorí ju obývajú.

 

   Doplnené dňa 02.03.2017

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?