O udavačoch a slušných občanoch

Autor: Rudolf Pado | 6.3.2017 o 6:00 | Karma článku: 12,90 | Prečítané:  1377x

„Vôbec sa k tomu nebudem vyjadrovať. To sú u nás hlupáci, ktorí stále udávajú. Je to vymyslená kačica,“ bola reakcia starostu Cigľa na oznámené spaľovanie odpadov, a to dokonca organizované obcou. Slovenská podoba 

... občianskej spoločnosti.

Obyvateľstvo -  predovšetkým slovenského vidieka - sa delí na slušných občanov a udavačov.

Slušný občan vypaľuje trávu, spaľuje odpady na dvore, hnojisko si zriadi pri plote suseda, najlepšie so sklonom do jeho dvora, rúbe stromy a kroviny bez povolenia, „drobnosti“ odvezie na káričke za dedinu, žumpu vypustí do potoka počas povodňového stavu ... , navštevuje bohoslužby, drukuje miestnemu futbalovému klubu,  zúčastňuje sa volieb a rozhoduje sa podľa vzťahu k volenej osobe nie podľa výsledkov jeho práce a schopností ..., zásadne nič nepripomienkuje a nekritizuje nakoľko jeho vzťah k miestnej či celoštátnej moci je feudálne úctivý ...,  nevidí, nehovorí, nepočuje. Volá to duch dediny. Nerozumie pojmom ako občianska spoločnosť a občianska povinnosť. Je presvedčený, že veci sa oznamujú iba za úplatu, získanie kariérnych a iných výhod. Cez túto prizmu sa pozerá na každého.  Rodokmeň mnohých slušných občanov je spletencom  gestapákov, komunistov, milicionárov ... - skutočných udavačov, lebo taká bola doba  či nemysleli to zle, ale ...   

Súčasný udavač sa stará do niečoho, do čoho sa starať nemá , oznamuje  vypaľovanie trávy, spaľovanie odpadov na dvore, rúbanie stromov a krovín ...  , o čo menej drukuje futbalistom o to viac ho zaujímajú obecné faktúry, znenie miestneho VZN o ... , verí vyšším princípom  a jeho postoj k dianiu v obci či meste nie je vytýčený bráničkou jeho domu a je determinovaný snahou o zákonnosť či morálnosť  v miestnom spoločenstve.

Starostovia – od slovného spojenia starať sa – milujú slušných občanov a nenávidia udavačov. Slušní ľudia im nepridávajú robotu, majú pochopenie pre rodinné prerozdeľovanie miest na úrade a insitné zadávanie verejných zákaziek. Vďaka slušným občanom sú mnohí vo funkciách od čias Miestnych národných výborov, aj keď nič závratné za sebou nezanechali nakoľko socialistické akcie Z vystriedalo bezmocné a uplakané čakanie na dotácie a eurofondy.  Za všetko môže zlé nastavený systém (podielové dane), Bratislava ... , ja nič, ja len starosta. Často ich zastihnete v miestnej krčme, na nákupoch  v okresnom meste ..., lebo pracujú stále, v stave trvalej preťaženosti a legislatívneho nátlaku. Odporcom agresívne odkážu nech si to skúsia, pretože asi kandidovali s nožom na krku a na Slovensku nemá nikto záujem o miesto starostu či primátora.

V očiach starostov sú udavači ľudia, ktorí nepochopili o čom je dedina , nemajú čo robiť, nič neprinášajú iba kritizujú , svoje nekonanie či nezákonné konanie relativizujú v mierke veľkých káuz.

Ak sú riešení správnym orgánom vyššej inštancie tak nevedeli, nevedia, nevideli, netušia ... prečo sa dotyčný neprišiel porozprávať na úrad ...  , ak tak udavač urobí, tak do dvoch hodín o tom vie celá dedina a spustí sa mechanizmus obecnej spravodlivosti, ktorý má čo najmenej ublížiť páchateľovi. Aj páchateľ je totiž volič.

„Janko, ja by som to neriešil ..., ale ten ch.j to rozposlal kade-tade ... ako to urobíme (?) ... dakde to uprac a ja to budem riešiť akože napomenutím ... a nabudúce to nedávaj ako k...ot za dedinu, veď máme kilometer tu rokľu ... ja to potom prisýpem hlinou z obce ... no maj sa a pozdrav Zuzu ...“

Starosta ako preplatený farizej.

Nie Fico, Kaliňák, Paška, Dzurinda ... môžu za stav tejto krajiny, lebo sú len parlamentnými vzorkami väčšinovo zmýšľajúceho obyvateľstva. V krajine slušných občanov je príliš málo udavačov na akúkoľvek spoločenskú zmenu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?