Nie je to moje, tak na to ...

Autor: Rudolf Pado | 14.3.2017 o 6:00 | (upravené 4.5.2017 o 11:27) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  606x

  V amoku ochrany pôdy pred príšelcami zanikajú každodenné drobné prejavy ľudí voči vlastníctvu niekoho iného. Porevolučný vývoj a politická nemorálnosť zmenili aj správanie sa časti obyvateľstva a posmelili ich aroganciu 

... a bezohľadnosť.       

Roztrúsené odpadky dnes nájdete nielen v priekopách okolo ciest, na odstavných plochách, ale aj v častiach voľnej krajiny, kde ich jediným zdrojom mohol byť len miestny traktorista, pastier či náhodný pútnik. Odpadky okolo turistických chodníkov, pod kameňmi a v smrekových húštinách na vrcholoch hôr. Už neostalo síl na ich znesenie do doliny. 

Národnou črtou sa stalo vyvážanie  zbytočnosti z poupratovaného domu či dokončenej rekonštrukcie bytu do voľnej prírody. Tam sa to stratí resp. mála kopa pýta viac. V terminológii ministerstva životného prostredia tzv. opustený odpad.

Bez akéhokoľvek znepokojenia počujete – za bieleho dňa – do ďaleka sa rozliehajúci zvuk motorovej píly. To si niekto práve prišiel niečo odrezať, nachystať ... z cudzieho. Dokmásané aleje, brehové porasty, scudzené drevo z blízkeho lesa. 

Mŕtve a rozkladajúce sa  kadavéry psov a mačiek, občas hlava z kravy s odstráneným  evidenčným číslom či vnútornosti neznámeho pôvodu, dymiace kôpky spaľovaného bioodpadu s pridanou hodnotou plastových fliaš, kobercov, starých matracov, ako kolorit dediny.

A najnovšie, v ére motorizmu, v ére dostupnosti silných áut, totálne nerešpektovanie zákonného obmedzenia pohybu motorových vozidiel po poľnohospodárskych pozemkoch, ktoré je vymedzené  výhradne pre subjekty vykonávajúce poľnohospodársku činnosť a poverené osoby.

Čo tam po erózii či možnej kontaminácii pôdy, čo tam potom, že vlastník pozemku je zo zákona zodpovedný za predchádzanie jej fyzikálnej, chemickej či biologickej degradácii, dôvod pre spanilú jazdu sa vždy nájde. Šantenie na novom aute po zasnežených pláňach, skrátenie cesty k záhradke, sex so zaplatenou prostitútkou, rozhovory s frajerkou pri zapadajúcom slnku, lov unikátnych záberov, výcvik psa ... Policajti v dolinách a poľná stráž v krčme.  Nie je to moje, tak na to ...  Chýbajúci rešpekt a pokora.               

Skúste tento prístup uplatniť napríklad v Texase.

Stav trvalých trávnych porastov v severnej časti mesta Liptovský Mikuláš (marec 2017):

         

 

Doplnené dňa 04.05.2017

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?