Životné prostredie SR - vyjadrí svoj názor!

Autor: Rudolf Pado | 21.3.2017 o 13:49 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  534x

Každý, koho zaujíma problematika ochrany a tvorby životného prostredia, má teraz možnosť  zapojiť sa do Verejnej konzultácie k stratégii environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030, a to až do 30.04.2017. 

Verejná konzultácia prebieha online.

Akýmsi východiskom pre prípravu stratégie je diskusná štúdia IEP „Tri výzvy životného prostredia na Slovensku - Medzinárodné porovnanie kľúčových indikátorov životného prostredia“. Slúži ako jeden z podkladových dátových dokumentov pre smerovanie Envirostratégie do roku 2030:

Z nej sa dozviete, okrem iného, že  „ ... za najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku považujeme spracovanie odpadu, kvalitu ovzdušia a ubúdanie lesov. Na základe medzinárodne porovnateľných ukazovateľov Slovensko za vyspelými krajinami najviac zaostáva v spracovaní odpadu a kvalite ovzdušia. Miera spracovania odpadu je jedna z najnižších v EÚ. Pri ovzduší máme problém s nadmernou prašnosťou, prízemným ozónom a vysokými koncentráciami oxidu dusičitého. Kvôli vyššej intenzite výrubu, prekračovania miery odporúčanej ťažby a komunikácie s odborníkmi sme sa za tretiu oblasť rozhodli zvoliť lesy. Okrem spomínaných výziev sa podobne problematické ako kvalita ovzdušia javí ohrozenie obyvateľstva povodňami. Podľa modelu World Resource Institute je na Slovensku ohrozených povodňami nadpriemerne veľa obyvateľov ...“

Každý občan SR – aj laik – má teraz možnosť vyjadriť svoj názor k dianiu v oblasti  životného prostredia, aj v kontexte toho čo vníma vo svojom bezprostrednom okolí, a to v nasledovných oblastiach:

- voda,

- geologické prostredie, nerastné suroviny a environmentálne záťaže, vrátane toxických znečisťujúcich látok,

- pôda a lesy,

- biodiverzita,

- energia (environmentálne pravidlá a nástroje pre minimalizáciu vplyvov energetiky na životné prostredie),

- zmena klímy a ochrana ovzdušia (mitigácia, adaptácia, prírodné extrémy, ovzdušie),

- zelená ekonomika, odpady a obehové hospodárstvo (eko- a bio-produkty, environmentálne zdaňovanie, zelené verejné obstarávanie, finančné nástroje a vzdelávanie ...).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho

Pellegrini má do piatku prezidentovi navrhnúť novú zostavu ministrov.

KOMENTÁRE

Čo ak lepších ľudí Smer naozaj nemá?

Pellegriniho vláda je zároveň aj chorobopisom strany Smer.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?