Smeruje 26 miliónov eur ku košickému Kositu?

Autor: Rudolf Pado | 29.3.2017 o 6:00 | (upravené 30.3.2017 o 17:56) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  811x

Slovenské odpadové hospodárstvo už dávno opustilo polohu platenej služby v prospech životného prostredia. Stalo sa bezohľadným biznisom.  Aj preto sa SR nachádza na nelichotivých priečkach európskeho rebríčka v triedení odpadov. 

V krajine, v ktorej takmer všetci – od ústredných orgánov štátnej správy, cez samosprávy miestnu štátnu správu, až po firmy, občanov a podnikateľské subjekty odpadového hospodárstva hľadajú skôr dôvody ako veci nerobiť , než ako ich robiť  efektívne a za primeranú cenu, nepomôže ani Xtá novelizácia zákona o odpadoch a nadväzujúcich právnych predpisov či zakladanie organizácii zodpovednosti výrobcov (OZV). 

Všetci hráči v systéme vedia, že pokiaľ každému z nich nebude pridelený jeho tieňový policajt, tak hľadať tretie cesty sa oplatí.

Aj preto neprekvapuje téma, ktorú otvoril súčasný poslanec prešovského mestského zastupiteľstva a dlhoročný občiansky aktivista Richard Drutarovský a ktorá má znaky dobré zorganizovaného sofistikovaného podvodu na občanoch. 

O čo ide?

Prešovská radnica sa - rovnako ako mnoho iných samospráv - topí v probléme zvanom „likvidácia odpadu“.  Je len terminologickým detailom, že odpad sa nelikviduje, ale nakladá sa s nim -  zneškodňuje sa alebo zhodnocuje. Z dôvodu zabezpečenia „likvidácie odpadu“ na nasledujúce roky preto stanovila Uznesením MsZ v Prešove  rámcové podmienky súťaže pre zabezpečenie takejto činnosti.    

V čom je problém?

Kde sa zjavil, tu sa zjavil ... poslanecký návrh, ku ktorému sa aktuálne nikto nehlási, a  ktorý zužuje rámcové podmienky súťaže na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu z mesta Prešov  činnosťou R1 ... na dobu 10 rokov ... za 22 mil. eur bez DPH, ktorým sa prakticky vyradili  zo súťaže   všetky subjekty, ktoré  nemajú v prevádzkovom portfóliu technologické zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov. Spoločnosťami, ktoré disponujú takýmto zariadením, sú v SR: KOSIT, a. s., KošiceOLO, a. s., Bratislava.

A to nie je koniec prešovskej komunálnej frašky.

Mám za to, že takto zadefinované podmienky súťaže, sú taktiež v rozpore so záväznou hierarchiou odpadového hospodárstva SR  taxatívne určenej v zákone o odpadoch (§ 6 ods. 1), nakoľko odrádzajú obyvateľov mesta od triedenia odpadov. Načo? Veď to predsa zlikvidujeme! Metóda R1 je v tejto hierarchii  až na predposlednom mieste, za predchádzaním  vzniku odpadu, prípravou na opätovné použitie a recykláciou, pred zneškodňovaním napr. ukladaním na skládky komunálnych odpadov.         

Hierarchia odpadového hospodárstva, ktorú chce akosi prešovská radnica ignorovať, nie je samoúčelná - vytvára právne východiská pre dosiahnutia strategického cieľa záväzného pre SR do roku 2020: triediť min. 50 % hmt. komunálnych odpadov a min. 70 % hmt. stavebných a demolačných odpadov.

Skúseností zo sveta ukazujú, že je pomerne nešťastné, ak podnikateľské subjekty vlastniace technologické zariadenie pre energetické zhodnocovanie odpadov zároveň organizujú zber a prepravu komunálneho odpadu, a to vrátane separovaného zberu, nakoľko ich vnútorný motív odpad nespaľovať (energetický nezhodnocovať) je veľmi nízky. Košická spoločnosť Kosit, a. s. a OLO, a. s. sú v oboch mestách dominantnými hráčmi vlastniacimi technológiu R1 a zároveň zabezpečujúcimi logistiku separovaného zberu a osvetu obyvateľstva.         

Napriek vyššie uvedenému si myslím, že „v hre o Prešov“  je v tom KOSIT, a. s. nevinne. Správa sa a bude sa správať spôsobom, ktorý  je pre podnikateľské subjekty prirodzeným – trhovo, využijúc rámce, ktoré stanovil niekto iný, v danom prípade poslanci MsZ v Prešove.  

Zverejnené video z 31. Zasadnutia MsZ v Prešove  je tragikomickou sondou do niektorých hláv zástupcov ľudu a dôkazom toho, že mentálny svet veľkej politiky je transformovaný aj do malých komunálnych postavičiek.    

V každej normálnej krajine, bez ohľadu na to čo si poslanci MsZ v Prešove myslia o odpadovom hospodárstve a čo o ňom vedia, by sa o ich „likvidáciu odpadu“ už zaujímal Úrad pre verejné obstarávanieGenerálna prokuratúra SR. Lebo ak premiér Fico hľadá  korupciu, tak mal by predovšetkým hľadať miesta, kde možno nenápadne drieme. Niekedy totiž stačí iba pootvoriť dvere.   

 

Súvisiace články:

- Likvidáciu odpadu v Prešove poslanci nevyriešili

- Poslanci sa budú opätovne zaoberať aj likvidáciou  odpadu

 

Doplnené dňa 30.03.2017:

- Iniciatíva Zastavme ich ...   

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?