Kde sa v TrashOut stratilo 58 000 eur?

Autor: Rudolf Pado | 3.4.2017 o 6:00 | (upravené 15.5.2017 o 12:53) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  640x

Minister životného prostredia SR Peter Žiga podpísal dva týždne po voľbách dotáciu pre TrashOut n. f., ktorá spravuje rovnomennú aplikáciu pre ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov. A nový minister sa tvári, že sa ho to netýka.  

Komunikačnou stratégiou Ministerstva životného prostredia SR sa stalo neodpovedať na žiadne dotazy či listy, ktoré sa týkajú pre ministerstvo nepríjemných tém.

Márne čakám na odpoveď ministra Lászlá Sólymosa  na otvorený list, ktorého obsahom je moje odborné stanovisko k  rozhadzovaniu finančných zdrojov  na pokrytecký  a vzletne nazvaný projekt „Veľké upratovanie Slovenska“, rovnako ako márne čakám  na jeho chlapský postoj v prípade aplikácie TrashOut. 

Nový minister životného prostredia do dnešných dní nielenže nepriznal, že jeho tvrdenie z júna 2016: „...projekt je samostatnou podnikateľskou aktivitou mimo rezortu životného prostredia, nikdy nedostali materiálnu alebo finančnú pomoc ...“ , sa nezakladá na pravde, ale zotrval na stanovisku svojho  predchodcu: „...   Keďže podania z aplikácie TrashOut nespĺňajú zákonné podmienky a vyskytujú sa v nej pojmy, ktoré nie sú zosúladené so zákonom o odpadoch a so zákonom č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „správny poriadok“) nie je možné tieto podania považovať za podnet v zmysle § 19 správneho poriadku ...“          

 

Ministerstvo životného prostredia stále propaguje ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov  prostredníctvom aplikácie TrashOut. Zároveň ju pokladá za „súkromnú podnikateľskú aktivitu mimo rezortu životného prostredia“ a štátna správa životného prostredia hlásenia občanov ignoruje.    

 

Hlásenia o nezákonnom umiestnení odpadu nielenže neobsahujú údaje v zmysle zákona o správnom konaní a zákona o odpadoch, ale tým, že aplikácia nie je prepojená na presné katastrálne mapy generuje nepravdivé údaje o umiestnení odpadu. Táto skládka sa napr. nenachádza v k. ú. Bátorovych Kosih (informácia priamo od starostu obce).

 

Aplikácia TrashOut nie je pravidelne spravovaná ľuďmi, ktorí by ju aktualizovali, editovali, komunikovali s obcami a OÚ – odbormi starostlivosti o životné prostredie a ktorí by sa vyznali v problematike odpadového hospodárstva.  Výsledkom sú potom nepravdivé informácie, viď. vyjadrenie nižšie k týmto hláseniam.  

 

Stav na lokalitách ohlásených v k. ú. mesta Sečovce.  Bc. Ivan Kantor Ref. ŽP, miestnych daní, poplatkov a správy bytov MsÚ Sečovce napísal dňa 31.03.2017 (prepis bez úprav): „Poslali ste nám oznámenie z trashout stránky ktorá ma nepravdivé informácie. v prílohe Vám posielam fotky, ktoré dokumentujú bod 1, a bod 2 že sa tam nič nenachádza, resp. bolo to vyčistené. Môžte to ísť osobne preveriť a uistiť sa.“

 

Akú pridané hodnotu dostali daňoví poplatníci SR za dotáciu 58 000 eur sa zrejme už nikto nikdy nedozvie.  

Kde Žiga začal, Sólymos pokračuje.

A vy, občania, ohlasujte skládky, ktoré nikto nikdy nebude riešiť, naďalej! Virtuálna hra na blbečkov a občiansku spoločnosť pokračuje. Peniaze bez hodnoty a efekt bez úžitku.      

 

P. S:

Ak chcete naozaj prispieť k reálnej ochrane životného prostredia, neohlasujte nelegálne skládky odpadov prostredníctvom aplikácie TrashOut, ale urobte to zákonným spôsobom.  Každému aktívnemu občanovi pomôžeme.  

 

Doplnené dňa 15.05.2017

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Slovensku pribudlo 17 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 58 ľudí.


Už ste čítali?