Liptovskomikulášska hra na participatívny rozpočet

Autor: Rudolf Pado | 4.4.2017 o 6:00 | (upravené 4.4.2017 o 11:07) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  446x

Participácia v Liptovskom Mikuláši mala charakter vzletných rečí prekrývajúcich centrálne plánovanú mestskú mašinériu mentálne ukotvenú kdesi v roku 1972. 

 „Participatívny rozpočet (PR) je demokratický nástroj, ktorý umožňuje občanom a občiankam priamo sa zapojiť do rozhodovania o využití financií z rozpočtu mesta. Jeho prostredníctvom môžu ľudia určiť, čo chcú vo svojom meste zlepšiť, aké verejné služby sú potrebné a aké sú ich predstavy o využití verejného majetku. Môžu sa tiež priamo zapojiť do tvorby a realizácie verejnoprospešných projektov financovaných z mestského rozpočtu.“   Toľko suchá definícia.

V ľudskej reči povedané je to nápad bežných ľudí, ktorí napíšu projekt s jednoduchým rozpočtom, v prípade jeho schválenia podpíšu zmluvu o poskytnutí finančnej dotácie, peniaze im mesto prevedie  na účet a títo ľudia – v spolupráci s inými stakeholdermi  –  projekt zrealizujú, a to až po fázu jeho vyúčtovania a reportingu. Títo ľudia sa na malých projektoch učia veci organizovať, zabezpečovať, vzájomne spolupracovať ... , čo môže byť predstupeň pre uchádzanie sa o finančné prostriedky z náročnejších grantových schém.        

V roku 2016, v malom mestečku v obklopení Tatier – Liptovskom Mikuláši, po množstve zorganizovaných spontánnych občianskych aktivít  „zdola“,  bez záujmu vrchnosti, kohosi z radnice osvietilo, uvedomujúc si, že aj z dobrovoľníctva a participácie sa dá vytĺcť  politický kapitál.

V meste, kde sa státisíce dotačných eur neparticipačne rozpúšťajú v športových kluboch, v ktorom existuje samostatný grantový program pre podporu športu a kultúry, je ochrana a tvorba životného prostredia polonahou a bosou popoluškou.  V dvadsaťpäť miliónovom rozpočte sa roky nenájde ani euro na systematickú podporu organizácií,  ktoré  sa venujú  predmetnej problematike.  Každý normálny človek by preto očakával, že aspoň participácia bude  striktne viazaná na oblasť ochrany a tvorby životného prostredia, verejné priestranstvá a dobrovoľníctvo.

V tejto atmosfére  a v medziach týchto východísk sa v roku  2016 započal, v meste pre všetkých, participačný chaos.

Za koordinátora rozpočtu bol vymenovaný samozrejme poslanec - Ing. Matej Géci, u ktorého dodnes márne pátram po jeho osobnom príbehu z oblasti dobrovoľníctva a participácie.

Výzva na predkladanie projektov sa neobmedzila len na podporu skrášľovania verejných priestranstiev v zmyslu princípu „ľudia s ľuďmi pre ľudí“, a tak  sa úmyselne otvoril  priestor pre predkladanie projektov aj z oblasti športu či investičných projektov.

O projektoch sa nehlasovalo napr. elektronickou formou, ale "ľudia sa na verejnom zvažovaní dohodli." 

Časový harmonogram participatívneho rozpočtu bol totálne nezvládnutý.  Zoznám schválených projektov má dátum 07.10.2016 (!!!), projekty bolo pritom nutné zrealizovať  do decembra.

Ak za projekt  pokladáme „dlhodobú systematickú činnosť sledujúcu istý cieľ“,  tak koľko z 12 schválených projektov  v celkovej sume 24 806 eur spĺňa tieto kritéria?  Workoutove ihriská a posilňovne v prírode patria do oblasti športu  a tento má predsa vlastnú dotačnú schému. Za detské ihriská nenesie náhodou zodpovednosť mesto? Čo má revitalizácia sociálnych zariadení – zjavne  investičný projekt – spoločné  s participáciou?  Aj časť ďalších projektov nevykazujú žiadne znaky dlhodobej dobrovoľníckej práce so zapojením stakeholderov, sú len jednorazovým „osadením“ čohosi kdesi.  

Za vrchol liptovskomikulášskej participačnej frašky však pokladám fakt, že mesto nepreviedlo finančné zdroje na účet úspešného žiadateľa, ktorý mal predmetný  projekt realizovať, ale vymyslelo si, že bude na všetok materiál (stromy, lavičky ...)  centrálne organizovať  verejné obstarávanie (prieskum trhu), čo je neuveriteľný  participačný nezmysel. 

Výsledkom je stav, ktorý sa dá nazvať projektovým podvodom:  počas apríla 2017 nie sú niektoré projekty, ktoré boli formálne účtovne ukončené   k decembru 2016, dokončené – nie sú osadené lavičky,  realizované  niektoré výsadby ... To, čo vám neprejde v žiadnej  súkromnej nadácii (rozpor medzi čerpaním rozpočtu a realizovanými aktivitami), nieto ešte v eurofondových schémach,  je v meste pre všetkých košér.

A na brány mesta už pritom klope nová participačná hra, tentoraz o 50 000 eur. Blížia sa voľby ...  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?