Zázračné vyčistenie Štrbského plesa alebo jeho po(s)tupná genocída?

Autor: Rudolf Pado | 12.4.2017 o 6:00 | (upravené 25.5.2017 o 11:45) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  2118x

Sú otázky na ktoré nepoznám odpoveď. A sú otázky, ktoré by mali zaznievať verejne. Najmä ak ide o Tatranský národný park. Podľa jedných o národný klenot, podľa iných lunapark a dôkaz toho, že za peniaze sa dá kúpiť všetko.Príroda,

... EIA i pravda.

Dostal som list nasledovného znenia:  Asi pred mesiacom na Markíze spovedal Ján Tribula starostu obce Štrba Michala Sýkoru v spojitosti s kauzou "zázračného vyčistenia" Štrbského plesa na jar 2016. ​Istá česká firma na to použila za nejakých 125 000 € chemikálie na čistenie záhradných jazierok. M. S. to obhajoval tým, že keď nechce mať v akváriu riasy, použije na to  príslušnú chemikáliu. Riasy síce zmizli, ale s nimi skapal aj posledný chránený sih maréna. Zaujímalo by ma, konkrétne ktorí "odborníci" z Tanapu, Štátnych lesov Tanapu a Obecného úradu Štrba vydali povolenia na takýto zásah v 5. stupni ochrany!  Štrbské pleso - Má rozlohu 19,76 ha, maximálnu hĺbku 20 m, dĺžku 640 m a šírku 600 m, objem jeho vôd je 1 284 000 m³. Z technického hľadiska ma zaujíma, koľko toho sajrajtu tam nasypali či naliali a ako ho rovnomerne rozptýlili po celom jazere. Z akých peňazí to bolo financované ...  Však my Ti přírodo ještě ukážeme! Poručíme větru, dešti... (parafrázovaný Jan Werich). Nedarí sa mi nikde nájsť podrobnosti tohto prípadu, nenašiel som to ani v archíve TV Markíza. Typické zahmlievanie a snaha zamiesť všetko pod koberec. Pleso sa permanentne vylieva z brehov a zaplavuje plochu pri hoteli Solisko. Pred niekoľkými rokmi niekto úmyselne zapchal bezpečnostné odtoky z dôvodu dostatku vody pre zasnežovanie. Jeden je viditeľný pri západnom konci dreveného vyhliadkového móla pred krytým bazénom hotela Kempinski.

NEVIEM!

Sú otázky na ktoré nepoznám odpoveď.  A sú otázky, ktoré by mali zaznievať  verejne. Nahlas, vytrvalo, nástojčivo, masovo ...  Smerom k štátnym inštitúciám a k štátnym ochranárom.   

Rekonštrukcie hotelov, výstavba zasnežovacích zariadení, člnkovanie na plese  ... sú príbehy ukryté v rozhodnutiach, procesoch EIA ... v hrebeňových väzbách ubezpečení „... o žiadnom vplyve navrhovanej činnosti ...“ , v mocenskom prepojení politiky a ochrany životného prostredia nielen  v TANAPe, v mentálnom prelomení hranice – v honbe za lôžkami, počtami návštevníkov a prenocovaní  – za ktorou už neexistujú žiadne zábrany pýtať stále viac a viac a nazývať to trvalo udržateľným rozvojom a kompromisom.

Teoretické konštatácie a časozberná realita. Vyblednuté grafy, diagramy, rozmazané čísla v excelovských tabuľkách ..., ku ktorým sa už nikto nehlási. Zabudnuté ubezpečenia, sľuby, konštatácie ... žiadne branie na zodpovednosť, fraška v živote a život vo fraške.    

Zonácia vedená do stratená,  zelení štátni truhlici strachujúci sa o svojich 500 eur a nad nimi ich politickí manažovaní šéfovia. Ekosystém slovenskej spoločnosti vážne narušený vplyvom  developerov  a insitných postavičiek verejnej moci.

Hra bez pravidiel, skryté karty, cinknuté žolíky ..., niekoľko verejných stretnutí a mnoho neverejných delení koristi.  

PR správy o prvej snežienke, hrajúcom sa svišťovi, orlovi na oblohe ... prekrývajúce to podstatné: národ bez vplyvu na národný park.

NEVIEM!

Mnohokrát neviem ...

... nevidiac do interných správ, ktoré sa nikdy nezjavia ako súčasť EIA,  do obsahu rozhovorov, ktoré zazneli v sliepňajúcom svetle tatranských kaviarní, kde sa rozhoduje o tom „... kto, kedy, ako, prečo a za koľko ...“, ani  do hlbín Štrbského plesa.  

Ale pýtať, pýtať sa musím ...

 

Súvisiace články:

- V Tatrách vyhynula ryba  (7. apríla 2016)

- Vzácna ryba síh maréna zmizla. Sme svedkami jej vyhynutia  (6. apríla 2016)

​- Vzácná ryba postupně mizí ze Štrbského plesa  (24. apríla 2016)
 

Doplnené dňa 25.05.2017

Štrbské pleso čistia špeciálnym prípravkom  

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?