Zázračné vyčistenie Štrbského plesa alebo jeho po(s)tupná genocída?

Autor: Rudolf Pado | 12.4.2017 o 6:00 | (upravené 25.5.2017 o 11:45) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  1977x

Sú otázky na ktoré nepoznám odpoveď. A sú otázky, ktoré by mali zaznievať verejne. Najmä ak ide o Tatranský národný park. Podľa jedných o národný klenot, podľa iných lunapark a dôkaz toho, že za peniaze sa dá kúpiť všetko.Príroda,

... EIA i pravda.

Dostal som list nasledovného znenia:  Asi pred mesiacom na Markíze spovedal Ján Tribula starostu obce Štrba Michala Sýkoru v spojitosti s kauzou "zázračného vyčistenia" Štrbského plesa na jar 2016. ​Istá česká firma na to použila za nejakých 125 000 € chemikálie na čistenie záhradných jazierok. M. S. to obhajoval tým, že keď nechce mať v akváriu riasy, použije na to  príslušnú chemikáliu. Riasy síce zmizli, ale s nimi skapal aj posledný chránený sih maréna. Zaujímalo by ma, konkrétne ktorí "odborníci" z Tanapu, Štátnych lesov Tanapu a Obecného úradu Štrba vydali povolenia na takýto zásah v 5. stupni ochrany!  Štrbské pleso - Má rozlohu 19,76 ha, maximálnu hĺbku 20 m, dĺžku 640 m a šírku 600 m, objem jeho vôd je 1 284 000 m³. Z technického hľadiska ma zaujíma, koľko toho sajrajtu tam nasypali či naliali a ako ho rovnomerne rozptýlili po celom jazere. Z akých peňazí to bolo financované ...  Však my Ti přírodo ještě ukážeme! Poručíme větru, dešti... (parafrázovaný Jan Werich). Nedarí sa mi nikde nájsť podrobnosti tohto prípadu, nenašiel som to ani v archíve TV Markíza. Typické zahmlievanie a snaha zamiesť všetko pod koberec. Pleso sa permanentne vylieva z brehov a zaplavuje plochu pri hoteli Solisko. Pred niekoľkými rokmi niekto úmyselne zapchal bezpečnostné odtoky z dôvodu dostatku vody pre zasnežovanie. Jeden je viditeľný pri západnom konci dreveného vyhliadkového móla pred krytým bazénom hotela Kempinski.

NEVIEM!

Sú otázky na ktoré nepoznám odpoveď.  A sú otázky, ktoré by mali zaznievať  verejne. Nahlas, vytrvalo, nástojčivo, masovo ...  Smerom k štátnym inštitúciám a k štátnym ochranárom.   

Rekonštrukcie hotelov, výstavba zasnežovacích zariadení, člnkovanie na plese  ... sú príbehy ukryté v rozhodnutiach, procesoch EIA ... v hrebeňových väzbách ubezpečení „... o žiadnom vplyve navrhovanej činnosti ...“ , v mocenskom prepojení politiky a ochrany životného prostredia nielen  v TANAPe, v mentálnom prelomení hranice – v honbe za lôžkami, počtami návštevníkov a prenocovaní  – za ktorou už neexistujú žiadne zábrany pýtať stále viac a viac a nazývať to trvalo udržateľným rozvojom a kompromisom.

Teoretické konštatácie a časozberná realita. Vyblednuté grafy, diagramy, rozmazané čísla v excelovských tabuľkách ..., ku ktorým sa už nikto nehlási. Zabudnuté ubezpečenia, sľuby, konštatácie ... žiadne branie na zodpovednosť, fraška v živote a život vo fraške.    

Zonácia vedená do stratená,  zelení štátni truhlici strachujúci sa o svojich 500 eur a nad nimi ich politickí manažovaní šéfovia. Ekosystém slovenskej spoločnosti vážne narušený vplyvom  developerov  a insitných postavičiek verejnej moci.

Hra bez pravidiel, skryté karty, cinknuté žolíky ..., niekoľko verejných stretnutí a mnoho neverejných delení koristi.  

PR správy o prvej snežienke, hrajúcom sa svišťovi, orlovi na oblohe ... prekrývajúce to podstatné: národ bez vplyvu na národný park.

NEVIEM!

Mnohokrát neviem ...

... nevidiac do interných správ, ktoré sa nikdy nezjavia ako súčasť EIA,  do obsahu rozhovorov, ktoré zazneli v sliepňajúcom svetle tatranských kaviarní, kde sa rozhoduje o tom „... kto, kedy, ako, prečo a za koľko ...“, ani  do hlbín Štrbského plesa.  

Ale pýtať, pýtať sa musím ...

 

Súvisiace články:

- V Tatrách vyhynula ryba  (7. apríla 2016)

- Vzácna ryba síh maréna zmizla. Sme svedkami jej vyhynutia  (6. apríla 2016)

​- Vzácná ryba postupně mizí ze Štrbského plesa  (24. apríla 2016)
 

Doplnené dňa 25.05.2017

Štrbské pleso čistia špeciálnym prípravkom  

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?