Smutno pod Kohútom

Autor: Rudolf Pado | 5.5.2017 o 6:00 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  1918x

Sú listy jednoduchých ľudí. Neštylizované, nenaplnené ako jaternica odbornou terminológiou, také srdcové. Opis stavu, pocity a medziriadkové obavy pisateľa. Vpijú sa vám do duše a smútok tých listov sa stáva aj vašim smútkom. 

Jeden z nich ku mne doputoval spod Stolických vrchov, z malej dedinky Čierna Lehota v okrese Rožňava (zverejnené s minimálnymi štylistickými zásahmi do pôvodného textu, krátené):     

S ťažbou sa tam začalo už dávnejšie, presne to neviem, ale viem, že deväť rokov dozadu sa už ťažilo. Ľudia v tom čase predali svoje pozemky, no nepredali ich všetci. Teraz je takmer každý zhrozený, prekvapený, sklamaný, podráždený, čo sa s ich horami vlastne stalo. Nehovoriac o tom, ako tam dvakrát vyčíňal vraj nejaký fantóm, ktorý sa nemohol dívať na to, čo sa deje a podpálil nejaký stroj, neskôr stodolu- bolo to aj v televíznych správach.
 

Tak som sa rozhodla, že napíšem na Národné lesnícke centrum Zvolen a položila som pár otázok, ktoré sa týkajú hospodárenia v lesoch, najmä ak ide o holorubný spôsob alebo iný spôsob ťažby dreva. Naľavo od dediny bola asi dva roky dozadu veterná kalamita, to mi je jasné, že to drevo bude treba odstrániť. Smerom nad dedinou a vpravo je lykožrútová kalamita, ale zase nebola a nie je úplne všade. Vpravo je smrekový porast smerom na Rejdovú vysušený totál, nachádza sa tam harvestor. Tie stromy tam ťaží nejaký Rakúšan. Tak píšem do Zvolena, či môže obhospodarovateľ ťažiť na nepredaných pozemkoch. Novinkou je, že sa chystá ťažiť zdravé stromy smerom pod Stolicou, pritom kalamitné drevo nie je ešte zlikvidované, na vyťažených plochách sa povaľuje drevný odpad - korene a pne, zarastá to trávami, čiže sa ťaží na troch svetových stranách niekoľko rokov a nevysádza sa vôbe nič.  Pritom to nie sú nízke vŕšky, ale vrchy, do dediny tečú tri potoky, ktoré sa môžu znečistiť a ako sa na takých strmých svahoch bez porastu udrží pôda, keď prídu prudké lejaky? Môže sa ťažiť až v takejto miere, akoby neexistovala hranica odtiaľ- potiaľ?


Odpísal mi jeden pán, že to sú všetko otázky na Okresný úrad v Rožňave, pozemkový a lesný odbor. Že je však možné, že je to v súlade so zákonmi, potom nikto nič nenarobí, kým sa nezmenia zákony. Je tu však zákon, že cca do dvoch rokov musia tieto plochy zalesniť. Akože deväť rokov už a nič...

Dokonca tam boli niekedy v tom čase ochranári kvôli hlucháňovi niekde pri Kohúte. Vraj sa tam nijaký nenachádza a s ťažbou sa začalo v plnej paráde. Na vlastné oči som videla hlucháňa prvýkrát v živote, nebolo to pri Kohúte, ale napravo, kde je už všetko zrovnané so zemou. Vyzeral ako moriak, asi sa pásol na čučoriedkach.

...

Toto celé je tak strašné, smutné, ľudia vytočení, čo zostane našim deťom?

Tichá dolinka pred ťažbou dreva. Dnes sa tu od rána do noci „promenádujú“ kamióny

Chata pod Stolicou. Poď ňou ma byť zahájená ďalšia ťažba v gescii Rakúšana ...    

Včera čučoriedky, dnes už len spúšť ...

Dokántrené lesy. Podlhovastý vrch vľavo Kohút

Detail krajiny okolo Čiernej Lehoty - Kohút 

  Detail krajiny okolo Čiernej Lehoty

Sú listy jednoduchých ľudí. Neštylizované, nenaplnené ako jaternica odbornou terminológiou, také srdcové. Opis stavu, pocity a medziriadkové obavy pisateľa. Vpijú sa vám do duše a smútok tých listov sa stáva aj vašim smútkom.

A tých listov pribúda ...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V koži vedúceho kolotoča

Matovič stále ovláda chaotický manažment pandémie. Diabol nám ešte ukáže zuby.


Už ste čítali?