reklama

Azbestové dedičstvo

Keď pre niekoľkými rokmi zverejnil Cech strechárov Slovenska varovnú informáciu o tom, že v SR sa na strechách rodinných domov nachádza cca jeden milión metrov štvorcových eternitovej krytiny, všetci to ignorovali. Dnes

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

... nás azbestové dedičstvo dobieha.

Eternit  (z lat. aeternus = večný) je od roku 1903 ochranná známka vláknocementových výrobkov, ktorá sa časom stala všeobecne používaným názvom pre azbestocementové výrobky. Eternitové strešné krytiny boli masívne používané aj v Československu, a to až do cca 70. rokoch 20. storočia. V tom čase sa zistilo, že azbest škodí zdraviu, lebo je karcinogénny (vdychovanie jeho vlákien spôsobuje azbestózu a prípadne rakovinu pľúc). Vo vláknocementových výrobkoch sa začal azbest postupne nahrádzať celulózovými alebo sklenenými vláknami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katalógu odpadov patria eternitové krytiny pod katalógové číslo 17 06 05 – stavebné materiály obsahujúce azbest a ide k nebezpečný odpad. 

Ministerstvo životného prostredia vydalo k nakladaniu s týmto stavebným odpadom pomerne rozsiahle usmernenie – Usmernenie MŽP SR k udeľovaniu súhlasov týkajúcich sa nakladania so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií obsahujúcimi azbest. Z Usmernenia vplýva, že pôvodcom odpadu t. j. osobou, ktorá sa musí s príslušným odpadom z demolácií zákonne vysporiadať je ten, kto dané práce vykonáva, ako aj to, že odstraňovať azbestové materiály môžu len subjekty s príslušným oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý vedie aj príslušný register oprávnených osôb. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V praktickom výkone sa však množia prípady svojpomocného resp. neoprávneného odstraňovania eternitových strešných krytín, ktoré sú primárne zdrojom kontaminácie životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí, následne pomerne vyostrených susedských konfliktov v miestach prebiehajúcej nezákonnej činnosti.

Eternit často konči ako súčasť nelegálnych skládok odpadov, kde sa v mnohých prípadoch jeho prítomnosť ignoruje a všetok odpad je v rámci čistenia lokalít riešený obcami ako bežný komunálny odpad. K takémuto zmiešavaniu odpadu - s cieľom ušetriť finančné zdroje - prispieva aj slabá resp. formálna kontrolná činnosť vykonávaná OÚ – odbormi starostlivosti o životné prostredie voči samosprávam odstraňujúcim nelegálne uložený odpad.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskusia na rôznych fórach prezrádza, že dôvodom konania ľudí v rozpore so zákonom nie je len nedostatok informácií, špekulantstvo, ale významným faktorom je aj cena za odborné odstránenie tohto druhu krytiny či materiálu oprávnenou osobu, ktorá sa môže vyšplhať až k sume prevyšujúcej 100 € / t materiálu alebo cca 10 € / m2 demontovanej strešnej krytiny. Ceny sú vrátané uloženia na skládku nebezpečného odpadu. 

Nakoľko neexistuje predpoklad dotačného zásahu štátu do tejto problematiky, osud stoviek ton eternitu a miera ohrozenia životného prostredia a zdravia ľudí závisí len a len od našej uvedomelosti a nadčasového konania.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu