Azbestové dedičstvo

Autor: Rudolf Pado | 10.5.2017 o 11:15 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  1020x

Keď pre niekoľkými rokmi zverejnil Cech strechárov Slovenska varovnú informáciu o tom, že v SR sa na strechách rodinných domov nachádza cca jeden milión metrov štvorcových eternitovej krytiny, všetci to ignorovali. Dnes 

... nás azbestové dedičstvo dobieha.

Eternit  (z lat. aeternus = večný) je od roku 1903 ochranná známka vláknocementových výrobkov, ktorá sa časom stala všeobecne používaným názvom pre azbestocementové  výrobky. Eternitové strešné krytiny boli masívne používané aj v Československu, a to až do cca 70. rokoch 20. storočia.  V tom čase sa zistilo, že azbest škodí zdraviu, lebo je karcinogénny (vdychovanie jeho vlákien spôsobuje azbestózu a prípadne rakovinu pľúc). Vo vláknocementových výrobkoch sa začal azbest postupne nahrádzať celulózovými alebo sklenenými vláknami.

Katalógu odpadov patria eternitové  krytiny pod katalógové číslo 17 06 05 – stavebné materiály obsahujúce azbest a ide k nebezpečný odpad.   

Ministerstvo životného prostredia vydalo k nakladaniu s týmto stavebným odpadom pomerne rozsiahle usmernenie – Usmernenie MŽP SR k udeľovaniu súhlasov týkajúcich sa nakladania so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií obsahujúcimi azbest.  Z Usmernenia vplýva, že pôvodcom odpadu t. j. osobou, ktorá sa musí s príslušným odpadom z demolácií zákonne vysporiadať  je ten, kto dané práce vykonáva, ako aj to, že odstraňovať azbestové  materiály môžu len subjekty s príslušným oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý vedie aj príslušný register oprávnených osôb.      

V praktickom výkone sa však množia prípady svojpomocného resp. neoprávneného odstraňovania eternitových strešných krytín, ktoré sú primárne zdrojom  kontaminácie životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí, následne pomerne vyostrených susedských konfliktov v miestach prebiehajúcej nezákonnej činnosti.

Eternit často konči ako súčasť nelegálnych skládok odpadov,  kde sa v mnohých prípadoch jeho prítomnosť ignoruje a všetok odpad je v rámci čistenia lokalít riešený obcami ako bežný komunálny odpad. K takémuto zmiešavaniu odpadu  - s cieľom ušetriť finančné zdroje - prispieva aj slabá resp. formálna kontrolná činnosť vykonávaná OÚ – odbormi starostlivosti o životné prostredie voči samosprávam odstraňujúcim nelegálne uložený odpad.         

Diskusia na rôznych fórach prezrádza, že dôvodom konania ľudí v rozpore so zákonom nie  je len nedostatok informácií, špekulantstvo, ale významným faktorom je aj cena za odborné odstránenie tohto druhu krytiny či materiálu oprávnenou osobu, ktorá sa môže vyšplhať až k sume prevyšujúcej  100 € / t materiálu alebo cca 10 € / m2  demontovanej strešnej krytiny. Ceny sú vrátané uloženia na skládku nebezpečného odpadu.      

Nakoľko neexistuje predpoklad dotačného zásahu štátu do tejto problematiky, osud stoviek ton eternitu a miera ohrozenia životného prostredia a zdravia ľudí závisí len a len od našej uvedomelosti a nadčasového konania.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?