Azbestové dedičstvo

Autor: Rudolf Pado | 10.5.2017 o 11:15 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  843x

Keď pre niekoľkými rokmi zverejnil Cech strechárov Slovenska varovnú informáciu o tom, že v SR sa na strechách rodinných domov nachádza cca jeden milión metrov štvorcových eternitovej krytiny, všetci to ignorovali. Dnes 

... nás azbestové dedičstvo dobieha.

Eternit  (z lat. aeternus = večný) je od roku 1903 ochranná známka vláknocementových výrobkov, ktorá sa časom stala všeobecne používaným názvom pre azbestocementové  výrobky. Eternitové strešné krytiny boli masívne používané aj v Československu, a to až do cca 70. rokoch 20. storočia.  V tom čase sa zistilo, že azbest škodí zdraviu, lebo je karcinogénny (vdychovanie jeho vlákien spôsobuje azbestózu a prípadne rakovinu pľúc). Vo vláknocementových výrobkoch sa začal azbest postupne nahrádzať celulózovými alebo sklenenými vláknami.

Katalógu odpadov patria eternitové  krytiny pod katalógové číslo 17 06 05 – stavebné materiály obsahujúce azbest a ide k nebezpečný odpad.   

Ministerstvo životného prostredia vydalo k nakladaniu s týmto stavebným odpadom pomerne rozsiahle usmernenie – Usmernenie MŽP SR k udeľovaniu súhlasov týkajúcich sa nakladania so stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií obsahujúcimi azbest.  Z Usmernenia vplýva, že pôvodcom odpadu t. j. osobou, ktorá sa musí s príslušným odpadom z demolácií zákonne vysporiadať  je ten, kto dané práce vykonáva, ako aj to, že odstraňovať azbestové  materiály môžu len subjekty s príslušným oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý vedie aj príslušný register oprávnených osôb.      

V praktickom výkone sa však množia prípady svojpomocného resp. neoprávneného odstraňovania eternitových strešných krytín, ktoré sú primárne zdrojom  kontaminácie životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí, následne pomerne vyostrených susedských konfliktov v miestach prebiehajúcej nezákonnej činnosti.

Eternit často konči ako súčasť nelegálnych skládok odpadov,  kde sa v mnohých prípadoch jeho prítomnosť ignoruje a všetok odpad je v rámci čistenia lokalít riešený obcami ako bežný komunálny odpad. K takémuto zmiešavaniu odpadu  - s cieľom ušetriť finančné zdroje - prispieva aj slabá resp. formálna kontrolná činnosť vykonávaná OÚ – odbormi starostlivosti o životné prostredie voči samosprávam odstraňujúcim nelegálne uložený odpad.         

Diskusia na rôznych fórach prezrádza, že dôvodom konania ľudí v rozpore so zákonom nie  je len nedostatok informácií, špekulantstvo, ale významným faktorom je aj cena za odborné odstránenie tohto druhu krytiny či materiálu oprávnenou osobu, ktorá sa môže vyšplhať až k sume prevyšujúcej  100 € / t materiálu alebo cca 10 € / m2  demontovanej strešnej krytiny. Ceny sú vrátané uloženia na skládku nebezpečného odpadu.      

Nakoľko neexistuje predpoklad dotačného zásahu štátu do tejto problematiky, osud stoviek ton eternitu a miera ohrozenia životného prostredia a zdravia ľudí závisí len a len od našej uvedomelosti a nadčasového konania.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico dal z rezervy hokejovému zväzu, hoci ten dotáciu nutne nepotreboval

Z rezervy predsedu vlády Robert Fico opäť prispel aj obci Hrušovany, kde vyrastal, či Starej Bystrici, kde je starostom poslanec Smeru.

DOMOV

Čudne rozdelené peniaze siahajú ku Kaliňákovmu známemu

Highchem nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

KOMENTÁRE

Dankove snahy o nastavenie nových pravidiel by mali vyvolávať silné obavy

Slovenskí politici nechcú skladať účty.


Už ste čítali?