Cesta od Recyklogroupu k Envi-paku ...

Autor: Rudolf Pado | 17.5.2017 o 12:46 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  514x

Niektoré príbehy sú ako z Veľkej knihy diletantstva.  Patrí medzi ne aj tento.  Príbeh o tom, akými kritériami a odbornosťou sa riadi správa veci verejných v slovenských mestách a mestečkách. 

Poďme na to od konca. 

„Systém nakladania s odpadmi z obalov v Liptovskom Mikuláši by mala zabezpečovať spoločnosť Envi-Pak. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú má mesto podpísať so spoločnosťou na základe odporúčania mestského parlamentu.  Rozhodnutiu pre podpis predchádzali výsledky vyhodnotenia predložených ponúk všetkých organizácií zodpovednosti výrobcov pre obaly, ktorí na trhu existujú. Touto zmluvou zabezpečíme kontinuitu nakladania s odpadmi z obalov a neobalových výrobkov. Zároveň sme vybrali firmu s najlepšou finančnou disciplínou aj voči iným samosprávam na Slovensku,“ konštatoval Gabriel Lengyel z mikulášskej radnice.

MsZ Liptovský Mikuláš bol zároveň predložený materiál, ktorý mimochodom nebol k dispozícii Komisii životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, s názvom  „Zmluva o spolupráci pri zabezpečení systému združeného nakladania s odpadmi z obalov so spoločnosťou ENVI-PAK, a.s.“, z ktorého vyberám: „Mesto Liptovský Mikuláš riešilo v roku 2016 financovanie triedeného zberu odpadu z obalov a neobalových výrobkov podpisom Zmluvy o spolupráci pri zabezpečovaní systému združeného nakladania s odpadmi z obalov s OZV RECYKLOGROUP, a.s., so sídlom Záhradnícka 51, Bratislava. Zmluva bola uzatvorená na dobu jedného roka od jej účinnosti, t. j. do 30.06.2017. Nerovnováha v bilancii zdrojov od výrobcov na jednej strane a náklady na pokrytie zmluvného počtu obyvateľov miest a obcí, na strane druhej, viedli k tomu, že spoločnosť RECYKLOGROUP, a.s. bola neustále v omeškaní pri platení svojich záväzkov voči zberovej spoločnosti Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš. To bol dôvod, prečo spoločnosť RECYKLOGROUP, a.s. predmetnú zmluvu nepredĺžila na ďalšie obdobie. ... Spoločnosťou RECYKLOGROUP, a.s. listom zo dňa 24.03.2017 oznámila mestu Liptovský Mikuláš , že zmluvu na ďalšie obdobie nebude predlžovať. Podlžnosti voči Verejnoprospešným službám Liptovský Mikuláš boli dôvodom nepredĺženia zmluvy. Záväzky spoločnosti RECYKLOGROUP, a.s. k 11.05. 2017 sú vo výške 118 812,29 eur. V tomto roku spoločnosť uhradila časť faktúr až na základe súdnej výzvy. Jedná sa o pomerne vysokú čiastku, ktorej výška do ukončenia zmluvného vzťahu môže narásť o cca 140 000 eur. Vysoký nárast pohľadávok spôsobuje problémy Verejnoprospešným službám Liptovský Mikuláš pri zabezpečovaní financovania svojich potrieb.  ...“

Nie je tomu tak dávno, čo primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč obhajoval v mesačníku Mikuláš (október 2016, str. 4) výber inej OZV:  „Poplatok za komunálny odpad mesto v  budúcom roku nebude zvyšovať. Túto pozitívnu správu potvrdil primátor Ján Blcháč. Po rozsiahlych rokovaniach sa nám podarilo uzatvoriť výhodnú zmluvu s  organizáciou zodpovednosti výrobcov. Ide o  spoločnosť Recyklogroup, ktorá má od júla na starosti separovaný zber, odber zložiek separovaného odpadu,“ priblížil dô- vod. V súvislosti s problematikou poplatkov bola verejnosť dostatočne informovaná ...“   Veľavravná je aj Zmluva s predmetnou spoločnosťou či zápisnica z Komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš.

Napriek tomu, že som v niekoľkých blogoch  poukazoval na „rojenie sa“ organizácii zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré nebudú schopné plniť si záväzky voči samosprávam a za takúto spoločnosť som pokladal aj RECYKLOGROUP, a. s., zmluva práve s touto spoločnosťou bola mestom Liptovský Mikuláš signovaná.

Podpísanie zmluvy so spoločnosťou RECYKLOGROUP, a. s., bolo o to nepochopiteľnejšie, žemesto Liptovský Mikuláš dlhé roky spolupracujúce v oblasti odpadového hospodárstva so spoločnosťou ENVI-PAK, a. s.,  nielenže neavizovalo žiadne problémy v spolupráci s týmto subjektom, ale dokonca práve od tejto firmy dostalo – a to dokonca dvakrát – cenu „Najlepšie separujúce mesto“(str. 4).  Ibaže by sa za „odborným výberom“ skrývalo niečo iné. Liptovskomikulášske havrany totiž krákoria, že práve v RECYKLOGROUP, a. s., údajne pôsobí  bývalá dlhoročná pracovníčka MsÚ Liptovský Mikuláš.    

Nech je pravda aká je, zmena OZV  po roku od podpísanie prvotnej zmluvy, napriek zákonnej možnosti,  len dokumentuje kvalitu a odbornosť akými sa riadi správa veci verejných na Slovensku.  

P. S:

Informačné aktivity v prílohe č. 3 Zmluvy so spoločnosťou ENVI-PAK, a. s., sú nedostatočné a absolútne neúčinné, zúžené na pasívne  formy environmentálnej  výchovy a vzdelávania. Pri tvorbe zákona o odpadoch sa predpokladalo, že OZV budú spolupracovať s MVO, ktorým poskytnú finančné prostriedky na priamu environmentálnu výchovu, a to vrátane saturácie mzdových nákladov. Vytvoril by sa tým systém OZV / MVO na princípe win – win.    

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?