V mene národa k eurofondom

Autor: Rudolf Pado | 23.5.2017 o 13:08 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1235x

Slovné spojenia národný a dopytovo – orientovaný sa v slovenských podmienkach stali bránou pre nehospodárne plytvanie európskymi finančnými zdrojmi. Najnovšie ide o cca 26 miliónov eur z OP Kvalita životného prostredia.     

Laická verejnosť akosi nezaregistrovala eurofondový cval ostatného programového obdobia  v ktorom sa v mene mantry čerpania a vyčerpania – ku koncu programového obdobia – chrlili národné dopytové projekty zamerané na nakupovanie techniky, organizovanie stoviek nepotrebných školení či zavádzanie separovaného zberu v organizáciách pod gesciou rôznych ministerstiev.         

Verejnosť nezorientovaná v systéme ochrany a tvorby životného prostredia  a nerozlišujúca náplň práce a zodpovednosť jednotlivých hráčov (štátna správa životného prostredia, ŠOP SR, SIŽP, SAŽP)  na šachovnici ochrany prírody, nevnímajúc rôzne transformácie, personálne prepojenia, nemá schopnosť posúdiť efektívnosť a potrebu existencie jednotlivých inštitúcií disponujúcich logom a pečiatkou.

A preto sa v opare dôležitosti a inovovaných webov strácajú mnohí a mnoho.

Nie je tomu tak dávno čo práve Slovenská agentúra životného prostredia ohurovala (SAŽP)  odbornú verejnosť projektom veľkolepého (a čas ukázal, že logistický a ekonomický nedomysleného) projektu budovania stredísk environmentálnej výchovy. V SEV Dreňok Teplý vrch, SEV Regetovka, SEV SAŽP Harmónia Modra, SEV SAŽP Orlík Poprad – Spišská Sobota a SEV Dropie boli rozpustené státisíce eur z domácich a zahraničných finančných zdrojov.  Strihali sa pásky, povedalo veľa vzletných viet, na prahu stredísk našuchoril perie nejeden minister ...                        

V roku 2017 by ste však z pôvodne  veľkohubého zámeru našli len ohlodané torzo. Strediska environmentálnej výchovy sa nám, potichu a bez výrazného záujmu médií, transformovali  na lyžiarske či rekreačné strediská, zamknuté brány a živoriace SEV Dropie.  Nikto samozrejme nenesie za nič zodpovednosť,  nikto nevrátil nikomu investované  finančné zdroje a projektová udržateľnosť sa zmenila na frazeologický pojem v prefinancovaných projektoch.   

SAŽP sa časom a realitou, už v prechádzajúcom programovom období,  transformovala na eurofondovú konzultačnú agentúru (Sprostredkovateľský orgán pre OP Životné prostredie a OP Kvalita životného prostredia)  v zúfalej snahe nájsť  tejto inštitúcii nový zmysel.

Popri tejto misii je táto insitná inštitúcia zameraná  na produkovanie inflačného  počtu rôznych eurofondových (samozrejme, že nejde o stret záujmov) výchovno – vzdelávacích projektov založených na schéme: ohurujúca internetová stránka – tony farebných materiálov (letákov, plagátov, pracovných listov ...) rozdávaných nenásytným učiteľom, z ktorých väčšina ich nikdy nepoužije vo výchovno – vzdelávacom procese   –  organizovanie tréningov, workshopov ...  

Autor tohto blogu sa dlhodobo domnieva, že pokiaľ by SAŽP išlo o úmyselné odkláňanie pozorností mladých ľudí, pedagógov a aj bežnej verejnosti od skutočných problémov životného prostredia SR, od občianskeho aktivizmu a hodnotovej angažovanosti, tak by to robila presne týmto spôsobom. 

Niekoľko príkladov:

Projekt Enviróza, okrem psychopatického názvu, je outdoorovou  hrou zameranou na overovanie environmentálnych záťaží. Čo tam potom, že ide o vysoko odbornú činnosť a v SR existuje Informačný systém environmentálnych záťaží.  Je predsa pohodlnejšie a nekonfliktnejšie motivovať detí k monitorovaniu už zmonitorovaného, než ich napr. vyzvať k mapovaniu súčasných nelegálnych skládok odpadov v k. ú. sídla školy.      

Úlohou prieskumných skupín zapojených do projektu Na túru s Naturou je mapovanie anexových druhov  pre zaradenie lokalít do sústavy chránených území NATURA 2000. Hlavne je potrebné dosiahnuť, aj pomocou nekonfliktných a odovzdaných pedagógov, aby si detí nevšímali, že po tých úžasných naturovských lokalitách sa následne pohybujú buldozéry. Natura, nenatura.    

Zrejme pre absolútne pohodlných je určený projekt Ekologická stopa, v ktorom  si podľa metodiky, ktorá má tak desať známych variant, môžete vyrátať koľko planét by spotreboval Váš životný štýl, ak by ním žil každý. Hlavne sa ale nezaujímať o to, prečo sa na škole, ktorá je povinná riadiť sa platnými zákonmi SR, neseparujú povinné zložky odpadu.         

A mohol by som pokračovať ...

Preto neprekvapuje správa o tom, že práve SAŽP sa uchádza o národný projekt s budovateľským názvom  „Zlepšovanie informovanosti a poskytovania poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku“, s prvotným  rozpočtom priamych a nepriamych výdavkov vo výške cca 26 mil. eur.

Z informácií, ktoré sa podarilo získať   Sieti environmentálne výchovných organizácií Špirála  (SEVO Špirála) a z dostupných internetových zdrojov vyplývajú nasledujúce skutočností a otázky: 

- Projekt nespĺňa kritéria inovatívnosti čo je základná podmienka pre národné projekty a ich testovanie. Ide pravdepodobne o prefinancovanie personálnych nákladov a režijných nákladov dielčich projektov, ktoré boli vytvorené v minulom programovom období a sú ekonomický neudržateľné.

- K projektu je známy rozpočet, nie sú známe aktivity, ciele ... Ako autor a manažér cca 160 projektov sa pýtam, v ktorej súkromnej nadácii sa najprv schvaľuje rozpočet s presnosťou na eurocenty pričom obsah projektu nie je známy?           

- Projekt bol schválený Monitorovacím výborom pre OP Kvalita životného prostredia na 2. zasadnutí dňa 28.04.2015. Z pomeru zástupcov štátu a rôznych rezortných inštitúcií k „nezávislým“ v Monitorovacom výbore je zrejme, že  štát schvaľuje projekty sám sebe.   

- Zapojenie MVO do predkladaného projektu:  akú formu a mieru zapojenia majú vymenované MVO? Disponujem totiž vyjadrením, že išlo len o formálny a jednorazový  rozhovor s veľmi neurčitým obsahom.  

- Akým spôsobom sú hodnotené, pri predkladaní projektov SAŽP, ktorá je zároveň Sprostredkovateľským orgánom pre eurofondy, jej doterajšie výsledky napr. zlyhanie systému stredísk environmentálnej výchovy?   

 

V tejto hre štát sám sebe, skrývajúcej sa za národ a dopyt, sa ekonomickým protekcionizmom vytvára úmyselný monopol na environmentálne vzdelávanie, výchovu či propagáciu. Kým MVO bez veľkohubých vyhlásení, na prísne trhových základoch a s neuveriteľným  nasadením  nielenže prevádzkujú strediska environmentálnej výchovy   (OZ SOSNA, CEEV ŽIVICA, CEA ...), na kolene, ale s obrovskou kreativitou vytvárajú nové vyúčbové programy, ako nomádi putujú po slovenských školách ..., a to mimo záujmu štátu, niekto si tu uzurpoval právo  na mäkučký eurofondový  vankúšik.     

V SR neexistuje žiadna systémová grantová a logistická podpora MVO a oblasti environmentálnej výchovy  a vzdelávania, a to ani na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR a ani na Ministerstve  životného prostredia SR,   preto nečudo,  že kým v roku 2004 bol pomer stredísk environmentálnej výchovy Slovenská republika /  Česká republika 4 : 11, do roku 2014  sa tento pomer zmenil na 4 : 120. Väčšina MVO venujúcich sa ochrane a tvorbe životného prostredia – združených napr. v Ekofóre - len živorí alebo už zanikla.      

Najnovším  výstrelom do tmy zo strany MŽP SR je Zelený vzdelávací fond, opäť pod organizačnou kuratelou SAŽP,  ktorý je už cca  deväť mesiacov uviaznutý v štádiu jeho propagácie na stránke ministerstva a v jeho hlasnej a neobjektívnej trúbe, oslavujúcej krásy slovenskej prírody, výlety úradníkov a akademikov na rôzne konferencie ... a nevidiacej aféry a problémy životného prostredia, zvanej Enviromagazín.  Čajky, neďaleko nám. Ľ. Štúra, na brehu Dunaja  švitoria, že už hotové grantové podmienky boli ministerskými úradníkmi zmietnuté do stola.  

Zelený vzdelávací fond, ktorého kasičku majú údajne napĺňať veľké firmy, napr. automobilky. Aké environmentálne úľavy im za to budú poskytnuté?    

Uvedomujem si, že environmentálna výchova a vzdelávanie zaujíma možno jedno percento obyvateľov Slovenska. Ak však  túžime po čistejších riekach, odpadmi nezahádzaných katastroch, efektívnejšom separovanom zbere, väčšej rozlohe zelene v mestách ... , tak potrebujeme aktivity a nástroje, ktoré urobia ľudí vzdelanejšími, odvážnejšími a viac občiansky zmýšľajúcimi. A preto je potrebné sa pýtať, kde skončí tých 26 miliónov eur.        

Odpoveď SAŽP na žiadosť o informácie zaslanú SEVO Špirála dňa 10.04.2017

 

Odpoveď SAŽP na žiadosť o informácie zaslanú SEVO Špirála dňa 03.05.2017

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta, Rusko alebo Technopol. Kočner využíva zmenky často, v minulosti to riešila aj SIS

Kočner chcel podľa SIS získať aj zmenky, ktoré takmer položili Dzurindovu vládu.

EKONOMIKA

Pre eseročky chystajú nové pravidlá. Odborníci hovoria o šikane

Richter ich chce viac kontrolovať.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?