reklama

V mene národa k eurofondom

Slovné spojenia národný a dopytovo – orientovaný sa v slovenských podmienkach stali bránou pre nehospodárne plytvanie európskymi finančnými zdrojmi. Najnovšie ide o cca 26 miliónov eur z OP Kvalita životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Laická verejnosť akosi nezaregistrovala eurofondový cval ostatného programového obdobia v ktorom sa v mene mantry čerpania a vyčerpania – ku koncu programového obdobia – chrlili národné dopytové projekty zamerané na nakupovanie techniky, organizovanie stoviek nepotrebných školení či zavádzanie separovaného zberu v organizáciách pod gesciou rôznych ministerstiev. 

Verejnosť nezorientovaná v systéme ochrany a tvorby životného prostredia a nerozlišujúca náplň práce a zodpovednosť jednotlivých hráčov (štátna správa životného prostredia,ŠOP SR,SIŽP,SAŽP) na šachovnici ochrany prírody, nevnímajúc rôzne transformácie, personálne prepojenia, nemá schopnosť posúdiť efektívnosť a potrebu existencie jednotlivých inštitúcií disponujúcich logom a pečiatkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A preto sa v opare dôležitosti a inovovaných webov strácajú mnohí a mnoho.

Nie je tomu tak dávno čo práve Slovenská agentúra životného prostredia ohurovala (SAŽP) odbornú verejnosť projektom veľkolepého (a čas ukázal, že logistický a ekonomický nedomysleného) projektu budovania stredísk environmentálnej výchovy. V SEV Dreňok Teplý vrch, SEV Regetovka, SEV SAŽP Harmónia Modra, SEV SAŽP Orlík Poprad – Spišská Sobota a SEV Dropie boli rozpustené státisíce eur z domácich a zahraničných finančných zdrojov. Strihali sa pásky, povedalo veľa vzletných viet, na prahu stredísk našuchoril perie nejeden minister ...  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2017 by ste však z pôvodne veľkohubého zámeru našli len ohlodané torzo. Strediska environmentálnej výchovy sa nám, potichu a bez výrazného záujmu médií, transformovali na lyžiarske či rekreačné strediská, zamknuté brány a živoriace SEV Dropie.  Nikto samozrejme nenesie za nič zodpovednosť, nikto nevrátil nikomu investované finančné zdroje a projektová udržateľnosť sa zmenila na frazeologický pojem v prefinancovaných projektoch. 

SAŽP sa časom a realitou, už v prechádzajúcom programovom období, transformovala na eurofondovú konzultačnú agentúru (Sprostredkovateľský orgán pre OP Životné prostredie a OP Kvalita životného prostredia) v zúfalej snahe nájsť tejto inštitúcii nový zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Popri tejto misii je táto insitná inštitúcia zameraná na produkovanie inflačného počtu rôznych eurofondových (samozrejme, že nejde o stret záujmov) výchovno – vzdelávacích projektov založených na schéme: ohurujúca internetová stránka – tony farebných materiálov (letákov, plagátov, pracovných listov ...) rozdávaných nenásytným učiteľom, z ktorých väčšina ich nikdy nepoužije vo výchovno – vzdelávacom procese – organizovanie tréningov, workshopov ...  

Autor tohto blogu sa dlhodobo domnieva, že pokiaľ by SAŽP išlo o úmyselné odkláňanie pozorností mladých ľudí, pedagógov a aj bežnej verejnosti od skutočných problémov životného prostredia SR, od občianskeho aktivizmu a hodnotovej angažovanosti, tak by to robila presne týmto spôsobom. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekoľko príkladov:

Projekt Enviróza, okrem psychopatického názvu, je outdoorovou hrou zameranou na overovanie environmentálnych záťaží. Čo tam potom, že ide o vysoko odbornú činnosť a v SR existuje Informačný systém environmentálnych záťaží.  Je predsa pohodlnejšie a nekonfliktnejšie motivovať detí k monitorovaniu už zmonitorovaného, než ich napr. vyzvať k mapovaniu súčasných nelegálnych skládok odpadov v k. ú. sídla školy. 

Úlohou prieskumných skupín zapojených do projektu Na túru s Naturouje mapovanie anexových druhov pre zaradenie lokalít do sústavy chránených území NATURA 2000. Hlavne je potrebné dosiahnuť, aj pomocou nekonfliktných a odovzdaných pedagógov, aby si detí nevšímali, že po tých úžasných naturovských lokalitách sa následne pohybujú buldozéry. Natura, nenatura. 

Zrejme pre absolútne pohodlných je určený projekt Ekologická stopa,v ktorom si podľa metodiky, ktorá má tak desať známych variant, môžete vyrátať koľko planét by spotreboval Váš životný štýl, ak by ním žil každý. Hlavne sa ale nezaujímať o to, prečo sa na škole, ktorá je povinná riadiť sa platnými zákonmi SR, neseparujú povinné zložky odpadu. 

A mohol by som pokračovať ...

Preto neprekvapuje správa o tom, že práve SAŽP sa uchádza o národný projekt s budovateľským názvom „Zlepšovanie informovanosti a poskytovania poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku“, s prvotným rozpočtom priamych a nepriamych výdavkov vo výške cca 26 mil. eur.

Z informácií, ktoré sa podarilo získať  Sieti environmentálne výchovných organizácií Špirála (SEVO Špirála) a z dostupných internetových zdrojov vyplývajú nasledujúce skutočností a otázky: 

- Projekt nespĺňa kritéria inovatívnosti čo je základná podmienka pre národné projekty a ich testovanie. Ide pravdepodobne o prefinancovanie personálnych nákladov a režijných nákladov dielčich projektov, ktoré boli vytvorené v minulom programovom období a sú ekonomický neudržateľné.

- K projektu je známy rozpočet, nie sú známe aktivity, ciele ... Ako autor a manažér cca 160 projektov sa pýtam, v ktorej súkromnej nadácii sa najprv schvaľuje rozpočet s presnosťou na eurocenty pričom obsah projektu nie je známy?  

- Projekt bol schválený Monitorovacím výborom pre OP Kvalita životného prostredia na 2. zasadnutí dňa 28.04.2015. Z pomeru zástupcov štátu a rôznych rezortných inštitúcií k „nezávislým“ v Monitorovacom výbore je zrejme, že štát schvaľuje projekty sám sebe. 

- Zapojenie MVO do predkladaného projektu: akú formu a mieru zapojenia majú vymenované MVO? Disponujem totiž vyjadrením, že išlo len o formálny a jednorazový rozhovor s veľmi neurčitým obsahom. 

- Akým spôsobom sú hodnotené, pri predkladaní projektov SAŽP, ktorá je zároveň Sprostredkovateľským orgánom pre eurofondy, jej doterajšie výsledky napr. zlyhanie systému stredísk environmentálnej výchovy? 

V tejto hre štát sám sebe, skrývajúcej sa za národ a dopyt, sa ekonomickým protekcionizmom vytvára úmyselný monopol na environmentálne vzdelávanie, výchovu či propagáciu. Kým MVO bez veľkohubých vyhlásení, na prísne trhových základoch a s neuveriteľným nasadením nielenže prevádzkujú strediska environmentálnej výchovy (OZ SOSNA,CEEV ŽIVICA, CEA ...), na kolene, ale s obrovskou kreativitou vytvárajú nové vyúčbové programy, ako nomádi putujú po slovenských školách ..., a to mimo záujmu štátu, niekto si tu uzurpoval právo na mäkučký eurofondový vankúšik. 

V SR neexistuje žiadna systémová grantová a logistická podpora MVO a oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania, a to ani na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR a ani na Ministerstve životného prostredia SR, preto nečudo, že kým v roku 2004 bol pomer stredísk environmentálnej výchovy Slovenská republika / Česká republika 4 : 11, do roku 2014 sa tento pomer zmenil na 4 : 120. Väčšina MVO venujúcich sa ochrane a tvorbe životného prostredia – združených napr. v Ekofóre - len živorí alebo už zanikla. 

Najnovším výstrelom do tmy zo strany MŽP SR je Zelený vzdelávací fond, opäť pod organizačnou kuratelou SAŽP, ktorý je už cca deväť mesiacov uviaznutý v štádiu jeho propagácie na stránke ministerstva a v jeho hlasnej a neobjektívnej trúbe, oslavujúcej krásy slovenskej prírody, výlety úradníkov a akademikov na rôzne konferencie ... a nevidiacej aféry a problémy životného prostredia, zvanej Enviromagazín. Čajky, neďaleko nám. Ľ. Štúra, na brehu Dunaja švitoria, že už hotové grantové podmienky boli ministerskými úradníkmi zmietnuté do stola. 

Obrázok blogu

Zelený vzdelávací fond, ktorého kasičku majú údajne napĺňať veľké firmy, napr. automobilky. Aké environmentálne úľavy im za to budú poskytnuté? 

Uvedomujem si, že environmentálna výchova a vzdelávanie zaujíma možno jedno percento obyvateľov Slovenska. Ak však túžime po čistejších riekach, odpadmi nezahádzaných katastroch, efektívnejšom separovanom zbere, väčšej rozlohe zelene v mestách ... , tak potrebujeme aktivity a nástroje, ktoré urobia ľudí vzdelanejšími, odvážnejšími a viac občiansky zmýšľajúcimi. A preto je potrebné sa pýtať, kde skončí tých 26 miliónov eur. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Odpoveď SAŽP na žiadosť o informácie zaslanú SEVO Špirála dňa 10.04.2017

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Odpoveď SAŽP na žiadosť o informácie zaslanú SEVO Špirála dňa 03.05.2017

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu