Stavebný odpad na brehoch potokov a riek

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2017 o 13:21 | Karma článku: 1,19 | Prečítané:  109x

V súvislosti s benevolenciou niektorých okresných úradov a samospráv k svojvoľnému ukladaniu odpadov, najmä stavebných, do inundácii potokov a riek, sme požiadali o stanovisko Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik. 

List OZ TATRY z dňa 03.03.2017:

SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, š.p., Banská Štiavnica
Odštepný závod Košice
Ďumbierska 14
041 59 Košice
 

Liptovský  Mikuláš, 03.03.2017

VEC: Oznámenie a žiadosť o kvalifikované stanovisko

Občianske združenie TATRY sa - okrem iného -  venuje monitoringu nelegálnych skládok odpadov a oznamovaniu ich lokalizácie – v zmysle  § 15 ods. 1) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene  a doplnení niektorých zákonov príslušným štátnym inštitúciám. Ročne oznámime stovky týchto nežiaducich objektov v krajine v desiatkach okresov.

Máme vedomosť o tom, že zákon o vodách zakazuje akejkoľvek inej osobe meniť odtokové pomery nielen v prietočnom profile toku, ale aj vykonávať na priľahlých pozemkoch také činnosti, ktoré by odtokové pomery mohli zhoršiť napr. v prípade  povodňového stavu. Takéto konanie je zakázané nielen právnickým osobám napr. obciam, ale zákaz sa vzťahuje aj na parcely vo vlastníctve súkromných osôb, ktoré sú povinné zákonné obmedzenia – vo verejnom záujme - strpieť.  

Preto nás neustále prekvapuje, že napr. OÚ Bardejov, odbor starostlivosti o životné prostredie, vydáva rozhodnutia (ukážku len jedného z nich Vám zasielame), ktoré legitimizuje ukladanie stavebného odpadu na pobrežných pozemkoch za účelom „protipovodňovej ochrany“, a to osobami bez akejkoľvek odbornej spôsobilosti v predmetnej oblasti.  

Prekvapuje nás, že jednotlivé pracoviská SVP, š. p., Banská Štiavnica vynakladajú nemalé finančné prostriedky na zlepšenie odtokových pomerov v povodí napr. cestou prehlbovania korýt, odstraňovania štrkových lavíc či konfliktného odstraňovania brehových porastov           a zároveň sa inými úradmi legitimizuje ukladanie rôznych odpadov, často pochybného pôvodu, zloženia, mernej hmotnosti, do inundačného územia potokov a riek.

To, že na akékoľvek zhodnotenie odpadu je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody a ten sa nevydáva až potom, čo sa zistí vytvorenie nelegálnej skládky odpadov, radšej nekomentujem.

Budem rád, ak SVP, š. p., Banská Štiavnica, odštepný  závod Košice zaujme k takýmto Rozhodnutiam stanovisko a odkomunikuje ho – najlepšie v rámci celej SR – okresným úradom, odborom starostlivosti o životné prostredie a obciam.

Nelegálne ukladanie odpadov zdôvodňované svojvoľnou protipovodňovou ochranou realizované samosprávami a jednotlivcami sa totiž, po novele zákona o odpadoch (došlo k spoplatneniu odovzdávania drobných stavebných odpadov a bola determinovaná nevyhnutnosť ich zhodnotenia), rozmáha nebývalou rýchlosťou.

Aktivisti OZ TATRY už pomaly nadobúdajú pocit, že v tejto krajine je potrebné stále viac chrániť krajinu pred tými, ktorí to majú v náplni práce – obcami, úradmi ...

                S pozdravom            

                                                         Mgr. Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY

Príloha:

- Rozhodnutie OU-BJ-OSZP-2016/010776-004 Kap z dňa 15.11.2016

Zaslané:

SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik

Radničné námestie č.8

969 55 Banská Štiavnica

 

Odpoveď Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p.,  z dňa 02.05.2017:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico dal z rezervy hokejovému zväzu, hoci ten dotáciu nutne nepotreboval

Z rezervy predsedu vlády Robert Fico opäť prispel aj obci Hrušovany, kde vyrastal, či Starej Bystrici, kde je starostom poslanec Smeru.

DOMOV

Čudne rozdelené peniaze siahajú ku Kaliňákovmu známemu

Highchem nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

KOMENTÁRE

Dankove snahy o nastavenie nových pravidiel by mali vyvolávať silné obavy

Slovenskí politici nechcú skladať účty.


Už ste čítali?