O päť minút dvanásť s Richterom

Autor: Rudolf Pado | 25.5.2017 o 6:00 | (upravené 25.5.2017 o 11:33) Karma článku: 15,49 | Prečítané:  2184x

V eufórii osempercentnej evidovanej miere nezamestnanosti predviedol Ján Richter, minister práce sociálnych vecí a rodiny,  rétorický výkon hodný každého, kto sa ocitol mimo reality. Na niektoré tvrdenia sa preto nedá nereagovať. 

1)

Vláda ide ponúknuť až 4 000 eur s cieľom podporiť sťahovanie sa za prácou.

Pán minister si žiaľ nevšimol rozdiely na realitnom trhu medzi regiónmi s vysokou nezamestnanosťou resp.  s nedostatkom vhodných pracovných príležitostí a cieľovými destináciami  podporovanej ekonomickej migrácie. Kým ceny trojizbových bytov v Lučenci sa pohybujú od 25 do 50 000 eur, v Liptovskom Mikuláši od 40 do 75 000 eur, tak v Trnave je to od 70 do 120 000 eur. Bratislavu radšej ani neriešim.

4 000 eur v kontexte chýbajúcej siete ľahko dostupných nájomných bytov je sociálnym oblbovákom,  nie riešením migrácie za prácou. 

2)

Pán minister si myslí, že Slováci sú pohodlní  a nechce sa im sťahovať za prácou.

Ufff ... , Slováci sú naozaj pohodlní – úplne pohodlne, bez rodín,  miestneho zázemia ... ich preto cca 300 tisíc dlhodobo žije a pracuje v zahraničí,  a cca 160 tisíc ich vycestuje na pracovný pobyt v dĺžke do jedného roka. Naše putujúce mamy, ktoré by sa mali tešiť z vnúčat, nie trmácať sa ako opatrovateľky  do Rakúska,  SRN , Švajčiarska ... je nezmyselné rátať. Sú ich tisíce.       

Pán minister je zrejme frustrovaný z toho, že ľudia stále viac zvažujú klady a zápory práce v odlúčení a ak sa už rozhodnú opustiť rodinu a priateľov, tak chcú naozaj zarobiť a nie iba otročiť vo vládou komparatívne zvýhodňovaných zahraničných firmách na Slovensku.

Mimochodom, pán minister neustále opakuje mantru o príspevkoch na ubytovanie, dochádzku do práce ... pre ľudí, ktorí sú aktuálne registrovaní ako uchádzači o prácu na ÚPSVaR. Akým spôsobom  podporuje „vláda“ ľudí, ktorí nie sú registrovaní na úrade práce, celý život pracujú a po či pred stratou zamestnania si nové miesto ihneď zabezpečia, a z vlastného vrecka – každomesačne -  saturujú osobné  náklady  na udržanie si práce?  Poznám vysokoškolskú pedagogičku, z dvadsať ročnou praxou,  ktorá aby mohla na vysokej škole mimo jej miesta trvalého bydliska učiť, vynakladá každý mesiac na cestovné a ubytovanie 200 eur z platu cca 900 eur brutto.       

 3)

Pán minister rád rozpráva o duálnom vzdelávaní a rieši nezáujem mladých ľudí  (a ich rodičov) o túto formu prípravy na povolanie. Bolo by načim, aby začal riešiť aj tie úžasné firmy a úprimnosť ich pôsobenia na pracovnom trhu.

Vezmime si taký Liptovský Hrádok. Mesto so strojárskou tradíciou a SPŠ elektrotechnickou. Napriek tomuto zázemiu odchádza z mesta jedna elektrotechnická firma (Moltes, Ceragon) za druhou, najnovšie Eltek.  „Presťahovanie slovenského výrobného závodu spoločnosti Eltek v Liptovskom Hrádku do výrobných priestorov spoločnosti Delta Electronic Slovakia, s.r.o. v Dubnici nad Váhom je jeden z krokov v procese globálnej integrácie spoločnosti Eltek do skupiny Delta,“ je komunikačný odkaz  firmy pre verejnosť.

A čo má robiť  SPŠ a jej študenti namotávaní na štúdium elektrotechniky? Majú si kúpiť karavány či cirkusový šiator  a putovať po Slovensku za migrujúcimi a stále rôzne úľavy hľadajúcimi firmami?

4)

Pre uchádzačov o zamestnanie sa je v tejto chvíli inzerovaných na portáli ISTP,  pre okres Liptovský Mikuláš,  750 pracovných miest.  Niekoľko manipulatívnych ponúk si dovolím predstaviť. 

Montáž automobilov v Trnave:  v titulku uvedený plat od 884 € /mesiac.

Realita:  práca na 3 zmeny, prvý mesiac mzda 697 € + príplatok za nočné zmeny od 60 do 120 € (podľa počtu odpracovaných nočných zmien) ... ubytovanie prvý mesiac 0 €, druhý mesiac 60 € a od tretieho mesiaca 90 € ...

Zhrnuté  a podčiarknuté: odlúčenie od rodiny,  práca pre roboty a nie pre ľudí, mizerný základný plat vylepšovaný  bonusmi za nočnú prácu,  bývanie na ubytovni s neznámym počtom spolubývajúcich neznámych pováh, ktorú si ešte aj zaplatíte, žiadny život  ... Naozaj lukratívna ponuka.    

Od 884 €? Iste ...

Ponúkame Ti život bez života, práca, práca, práca ...  

Príď medzi nás a zaplať si ubytovanie ...  

5)

Niekoľko pikošiek z ISTP, okres Liptovský  Mikuláš.

Medzi 750 ponúkanými miestami pre okres Liptovský Mikuláš je viac než 100  pre odbor „čašník, čašníčka“   či  „kuchár, kuchárka““, pritom v Liptovskom Mikuláši sídli elitná Hotelová akadémia. Kde sú všetci absolventi tejto školy? No v Chamonix, Mníchove, Semmeringu ... , lebo ak má niekto ovládať dva svetové jazyky, pracovať s vysokým nasadením a zodpovednosťou .., tak to nebude robiť za 600 eur brutto.    

Ďalej, pomocné upratovacie práce (Tatry mountain resorts, a. s.): ukrajinský jazyk v úrovni C1 a C2. Pýtam sa, ovládli upratovacie práce na Slovensku Ukrajinci resp. ak niekto ovláda ukrajinský jazyk na úrovni C1 a C2, tak bude pomocnou upratovacou silou?   

Chceš upratovať, tak jedine ukrajinský! 

A dalo by sa pokračovať.  To, čo väčšinu ponúk na pracovnom portály spája je mizerný plat skrývajúci sa za dohodu a požiadavky ako na riaditeľa NASA.    

6)

Ak máte dvadsaťpäť rokov, tak nemáte prax, nad štyridsať Vám naznačia, že  ste málo flexibilný (rozumej starý ako čierne uhlie). Matky majú (žiaľ) deti a slečny deti plánujú. Invalidi nedosahujú požadovanú  výkonnosť. Predlžujeme odchod do dôchodku (lebo demografia),  pritom nevieme dať prácu nikomu z hraničného vekového spektra (ani mladým a ani „starým“). Jedno opatrenie vlády na podporu zamestnanosti neguje iné opatrenie. Filozofický a logistický chaos v prevedení Made in Slovakia.

 

Po vzhliadnutí ostatnej relácie O päť minúť dvanásť, som definitívne presvedčení o tom, že pán minister Richter v skutočnosti nikdy nikde nepracoval, iba sa celý život pretĺkal funkciami.

V opačnom prípade by bol schopný pochopiť, že ľudia nie sú včely. Našou  úlohou nie je narodiť sa ako  robotnica, celý život niekomu nosiť nektár do Úľa a vyčerpaním zomierať či zomrieť. Ľudský život je aj o voľnom čase, víkendoch, záujmoch, rodine, priateľoch, o slobodnej voľbe či chcem pracovať na zmeny, v noci  ... o bezcieľnom pozeraní sa na zapadajúce slnko s pohárom vína v ruke.

Makroekonomický to síce veľa neprináša, ale dáva to životu zmysel.                   

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico dal z rezervy hokejovému zväzu, hoci ten dotáciu nutne nepotreboval

Z rezervy predsedu vlády Robert Fico opäť prispel aj obci Hrušovany, kde vyrastal, či Starej Bystrici, kde je starostom poslanec Smeru.

DOMOV

Čudne rozdelené peniaze siahajú ku Kaliňákovmu známemu

Highchem nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

KOMENTÁRE

Dankove snahy o nastavenie nových pravidiel by mali vyvolávať silné obavy

Slovenskí politici nechcú skladať účty.


Už ste čítali?