O päť minút dvanásť s Richterom

Autor: Rudolf Pado | 25.5.2017 o 6:00 | (upravené 25.5.2017 o 11:33) Karma článku: 15,62 | Prečítané:  2274x

V eufórii osempercentnej evidovanej miere nezamestnanosti predviedol Ján Richter, minister práce sociálnych vecí a rodiny,  rétorický výkon hodný každého, kto sa ocitol mimo reality. Na niektoré tvrdenia sa preto nedá nereagovať. 

1)

Vláda ide ponúknuť až 4 000 eur s cieľom podporiť sťahovanie sa za prácou.

Pán minister si žiaľ nevšimol rozdiely na realitnom trhu medzi regiónmi s vysokou nezamestnanosťou resp.  s nedostatkom vhodných pracovných príležitostí a cieľovými destináciami  podporovanej ekonomickej migrácie. Kým ceny trojizbových bytov v Lučenci sa pohybujú od 25 do 50 000 eur, v Liptovskom Mikuláši od 40 do 75 000 eur, tak v Trnave je to od 70 do 120 000 eur. Bratislavu radšej ani neriešim.

4 000 eur v kontexte chýbajúcej siete ľahko dostupných nájomných bytov je sociálnym oblbovákom,  nie riešením migrácie za prácou. 

2)

Pán minister si myslí, že Slováci sú pohodlní  a nechce sa im sťahovať za prácou.

Ufff ... , Slováci sú naozaj pohodlní – úplne pohodlne, bez rodín,  miestneho zázemia ... ich preto cca 300 tisíc dlhodobo žije a pracuje v zahraničí,  a cca 160 tisíc ich vycestuje na pracovný pobyt v dĺžke do jedného roka. Naše putujúce mamy, ktoré by sa mali tešiť z vnúčat, nie trmácať sa ako opatrovateľky  do Rakúska,  SRN , Švajčiarska ... je nezmyselné rátať. Sú ich tisíce.       

Pán minister je zrejme frustrovaný z toho, že ľudia stále viac zvažujú klady a zápory práce v odlúčení a ak sa už rozhodnú opustiť rodinu a priateľov, tak chcú naozaj zarobiť a nie iba otročiť vo vládou komparatívne zvýhodňovaných zahraničných firmách na Slovensku.

Mimochodom, pán minister neustále opakuje mantru o príspevkoch na ubytovanie, dochádzku do práce ... pre ľudí, ktorí sú aktuálne registrovaní ako uchádzači o prácu na ÚPSVaR. Akým spôsobom  podporuje „vláda“ ľudí, ktorí nie sú registrovaní na úrade práce, celý život pracujú a po či pred stratou zamestnania si nové miesto ihneď zabezpečia, a z vlastného vrecka – každomesačne -  saturujú osobné  náklady  na udržanie si práce?  Poznám vysokoškolskú pedagogičku, z dvadsať ročnou praxou,  ktorá aby mohla na vysokej škole mimo jej miesta trvalého bydliska učiť, vynakladá každý mesiac na cestovné a ubytovanie 200 eur z platu cca 900 eur brutto.       

 3)

Pán minister rád rozpráva o duálnom vzdelávaní a rieši nezáujem mladých ľudí  (a ich rodičov) o túto formu prípravy na povolanie. Bolo by načim, aby začal riešiť aj tie úžasné firmy a úprimnosť ich pôsobenia na pracovnom trhu.

Vezmime si taký Liptovský Hrádok. Mesto so strojárskou tradíciou a SPŠ elektrotechnickou. Napriek tomuto zázemiu odchádza z mesta jedna elektrotechnická firma (Moltes, Ceragon) za druhou, najnovšie Eltek.  „Presťahovanie slovenského výrobného závodu spoločnosti Eltek v Liptovskom Hrádku do výrobných priestorov spoločnosti Delta Electronic Slovakia, s.r.o. v Dubnici nad Váhom je jeden z krokov v procese globálnej integrácie spoločnosti Eltek do skupiny Delta,“ je komunikačný odkaz  firmy pre verejnosť.

A čo má robiť  SPŠ a jej študenti namotávaní na štúdium elektrotechniky? Majú si kúpiť karavány či cirkusový šiator  a putovať po Slovensku za migrujúcimi a stále rôzne úľavy hľadajúcimi firmami?

4)

Pre uchádzačov o zamestnanie sa je v tejto chvíli inzerovaných na portáli ISTP,  pre okres Liptovský Mikuláš,  750 pracovných miest.  Niekoľko manipulatívnych ponúk si dovolím predstaviť. 

Montáž automobilov v Trnave:  v titulku uvedený plat od 884 € /mesiac.

Realita:  práca na 3 zmeny, prvý mesiac mzda 697 € + príplatok za nočné zmeny od 60 do 120 € (podľa počtu odpracovaných nočných zmien) ... ubytovanie prvý mesiac 0 €, druhý mesiac 60 € a od tretieho mesiaca 90 € ...

Zhrnuté  a podčiarknuté: odlúčenie od rodiny,  práca pre roboty a nie pre ľudí, mizerný základný plat vylepšovaný  bonusmi za nočnú prácu,  bývanie na ubytovni s neznámym počtom spolubývajúcich neznámych pováh, ktorú si ešte aj zaplatíte, žiadny život  ... Naozaj lukratívna ponuka.    

Od 884 €? Iste ...

Ponúkame Ti život bez života, práca, práca, práca ...  

Príď medzi nás a zaplať si ubytovanie ...  

5)

Niekoľko pikošiek z ISTP, okres Liptovský  Mikuláš.

Medzi 750 ponúkanými miestami pre okres Liptovský Mikuláš je viac než 100  pre odbor „čašník, čašníčka“   či  „kuchár, kuchárka““, pritom v Liptovskom Mikuláši sídli elitná Hotelová akadémia. Kde sú všetci absolventi tejto školy? No v Chamonix, Mníchove, Semmeringu ... , lebo ak má niekto ovládať dva svetové jazyky, pracovať s vysokým nasadením a zodpovednosťou .., tak to nebude robiť za 600 eur brutto.    

Ďalej, pomocné upratovacie práce (Tatry mountain resorts, a. s.): ukrajinský jazyk v úrovni C1 a C2. Pýtam sa, ovládli upratovacie práce na Slovensku Ukrajinci resp. ak niekto ovláda ukrajinský jazyk na úrovni C1 a C2, tak bude pomocnou upratovacou silou?   

Chceš upratovať, tak jedine ukrajinský! 

A dalo by sa pokračovať.  To, čo väčšinu ponúk na pracovnom portály spája je mizerný plat skrývajúci sa za dohodu a požiadavky ako na riaditeľa NASA.    

6)

Ak máte dvadsaťpäť rokov, tak nemáte prax, nad štyridsať Vám naznačia, že  ste málo flexibilný (rozumej starý ako čierne uhlie). Matky majú (žiaľ) deti a slečny deti plánujú. Invalidi nedosahujú požadovanú  výkonnosť. Predlžujeme odchod do dôchodku (lebo demografia),  pritom nevieme dať prácu nikomu z hraničného vekového spektra (ani mladým a ani „starým“). Jedno opatrenie vlády na podporu zamestnanosti neguje iné opatrenie. Filozofický a logistický chaos v prevedení Made in Slovakia.

 

Po vzhliadnutí ostatnej relácie O päť minúť dvanásť, som definitívne presvedčení o tom, že pán minister Richter v skutočnosti nikdy nikde nepracoval, iba sa celý život pretĺkal funkciami.

V opačnom prípade by bol schopný pochopiť, že ľudia nie sú včely. Našou  úlohou nie je narodiť sa ako  robotnica, celý život niekomu nosiť nektár do Úľa a vyčerpaním zomierať či zomrieť. Ľudský život je aj o voľnom čase, víkendoch, záujmoch, rodine, priateľoch, o slobodnej voľbe či chcem pracovať na zmeny, v noci  ... o bezcieľnom pozeraní sa na zapadajúce slnko s pohárom vína v ruke.

Makroekonomický to síce veľa neprináša, ale dáva to životu zmysel.                   

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Utiahnutý chlapec na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?