Smrad pod Tatrami

Autor: Rudolf Pado | 5.6.2017 o 6:00 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  1081x

Čas je krutý sudca. Demaskuje úprimnosť slov a zámerov. Zotrie mediálny náter hlavných postav každej hry. Stalo sa tak aj vo Veľkej Lomnici, zapáchajúcom sídle slovenských novozbohatlíkov.   

Písal sa rok 2015. Týždenník Plus 7 dní priniesol šokujúci článok „V tatranskom potoku pri Veľkej Lomnici plávajú splašky a fekálie“, opisujúci  nevoňavú prítomnosť v naškrobenej obci plnej vil oligarchov, mecenášov politických strán a elitných športovcov.     

Hlavné postavy:  starosta obce Peter Duda kandidujúci pod volebným heslom „Žime v lepšom, krajšom prostredí“ ,  Stavebný úrad vo Veľkej Lomnici, Slovenská inšpekcia životného prostredia,  Podtatranská vodárenská  spoločnosť,  polícia a prokuratúra v Kežmarku, OÚ Kežmarok  - odbor starostlivosti o životné  prostredie, Slovenský vodohospodársky podnik – Správa povodia Dunajca a Popradu, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade, Slovenský rybársky zväz.  

Námet: Skalnatý potok vyteká zo Skalnatého plesa a pred vyústením do rieky Poprad ešte preteká cez podtatranskú obec Veľká Lomnica. Ide o oficiálny lososový a pstruhový revír. Cca šesťdesiat nehnuteľností - rodinných domov, penziónov, reštaurácií, ubytovní provizórneho charakteru s vývarovňami je napojených na betónovú kanalizačnú rúru, ktorá ústi do potoka plastovou koncovou rúrou, alebo jednotlivé domové výpusty ústia rovno do potoka. Ľudské exkrementy a odpadové vody z domácností, ubytovacích a stravovacích prevádzok tak končia v potoku.

Zápletka: Občianka Veľkej Lomnice už niekoľko rokov poukazuje na vypúšťanie neodkanalizovaných a nečistených vôd do miestneho potoka a porušovanie platných zákonov SR. Hlavné postavy tohto príbehu sa však buď vzájomne kryjú alebo sa odvolávajú na kompetencie inej hlavnej postavy. Výsledkom je uviaznutie problému v štádiu neriešenia. 

Píše sa rok 2017. Status quo vo Veľkej Lomnici pretrváva. 

Občianka bojuje s mašinériou úradov a inštitúcií, časť spoluobčanov jej potichu a so sklonenými hlavami fandí, znečisťovatelia životného prostredia sa prechádzajú vyrehotaní obcou ... a pán  starosta maskuje neuveriteľný smrad kvetinovou výzdobou.

   ... a šup do potoka 

Účelom kvetinovej výzdoby vo Veľkej Lomnici je "zakryť " prenikavý zápach vypúšťaných splaškových vôd  

Na rozdiel od premiéra Fica si nemyslím, že korupciou je len odovzdávanie či preberanie finančného či iného vecného plnenia. Mám za to, že korupciou je aj konanie či nekonanie v prospech niekoho či niečoho s úmyslom zabezpečiť mu isté výhody, beztrestnosť či osobnú náklonnosť.  Aj preto si myslím, že vo Veľkej Lomnici smrdí aj niečo iné, nie len vypúšťané splašky. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?