Requiem za medvedicu Ingu

Autor: Rudolf Pado | 2.6.2017 o 14:09 | (upravené 8.6.2017 o 18:08) Karma článku: 13,43 | Prečítané:  5311x

Odumieranie ľudskosti, ktoré Konrád Lorenz už pred desaťročiami označil za jeden z ôsmych smrteľných hriechov ohrozujúcich ľudskú civilizáciu, sa počas júnového rána prejavilo v Liptovskej Kokave v nemaskovanej a cynickej podobe. 

Na celej mediálnej a následne fyzickej poprave nevinného tvora nie je podstatné to, aká je početnosť medveďa hnedého na Slovensku, ale s akou ľahkosťou zabijeme jedinca o ktorom sabauvedomení, materinskom pude, pohnútkach pohybu v tom-ktorom priestore, nevieme nič.   

V balaste slov pre prítomné médiá a cez prizmu nášho človečenského vnímania ohrozenia pohnútok konania jedinca druhu Ursus arctos, sme rozhodli.  Ten výstrel bol len bodkou za nepochopením etológie a popretím etiky.   

Ak už dávame jedincom zo sveta živočíšnej ríše mená, tak by sme mali predovšetkým rešpektovať ich práva a pohnútky konania, najmä v priestoroch, ktoré tak vznešene a zároveň pokrytecký nazývame národné parky.    

Ingrid, ako aj mnoho jej zvieracích súpútnikov , nebudovala lyžiarske strediská, hotely s väčším počtom hviezdičiek než vidíme na oblohe znečistenej svetelným smogom, neskákala na trampolínach či neprevážala sa na štvorkolkách v tatranských osadách. Nezarobila na dreve a zo zisku si nekúpila nové SUV.

Ingrid ani netušila, že existuje akási Štátna ochrana prírody SR, ktorá to s ňou myslela dobre a že rachotiaci, vykrikujúci, vodu striekajúci dvojnohí pomätenci si hrdo hovoria intervenčný tím.     

Bol to len medveď a bola to len matka. Matka, ktorej najprv zobrali životný priestor, následne mláďata a napokon život.

V ľudskom svete by to bol prečin týrania blízkej a zverenej osoby Kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc jej fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie ...“ v súbehu s trestným činom úkladnej vraždy. Vo svete v ktorom o bytí či nebytí živých tvorov rozhoduje naše obmedzené poznanie,  neskrývaná nenávisť, predsudky a totálne odprírodnenie väčšiny jedincov druhu homo sapiens,  ide o lokálnu a banálnu udalosť,  ktorá o pár dní zapadne prachom.         

O tom, aká krátka je cesta od bezúčelného  a mechanického zabíjania zvierat k zabíjaniu ľudí,  napísal mnoho Albert Schweitzer.

Strata ľudskosti a strata úcty k životu sa posunula k vnímaniu života ako virtuálnej hry s mnohými levelmi a možnosťou reštartu.  A v povrchnom vnímaní toho, že nikto z nás nie je Stvoriteľ,  sú mnohí neschopní pochopiť, že dnes je v predlženej osi hlavne pušky medveď a zajtra to môžete byť Vy.  

Ako ukazuje história,  na velenie a branie života sa nájde vždy dosť ochotných. Bola to predsa nevyhnutnosť plnili sme len rozkazy.        

 

Súvisiace články (doplnené dňa 05.06.2017):

- Petícia za prešetrenie odstrelu medvedice

- Expert o medvedici: Dostal šancu. V Afrike by zabili celú rodinu

- Šéf poľovníkov: Nebol to odstrel medvedice Ingrid, ale jej poprava

- Poľovníci zastrelili medvedicu Ingrid. Hľadala svoje mláďatá

- Ekológ Baláž o odstrele medvedice: Problémom je neriešenie odpadu

Šéf ochranárov: Šuba zavádza, poľovníci ročne zastrelia desiatky medveďov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident Kiska vymenoval Sakovú za novú ministerku vnútra

Sakovú navrhol do funkcie vládny Smer.

DOMOV

Do rekreačného sídla papalášov politici už takmer nechodia

V Častej–Papierničke boli vlani ubytovaní len dvaja poslanci.

DOMOV

Z armády odchádza na protest skúsený generál

Generálporučík Macko je jediný Slovák, ktorý riadil základňu NATO.


Už ste čítali?