Requiem za medvedicu Ingu

Autor: Rudolf Pado | 2.6.2017 o 14:09 | (upravené 8.6.2017 o 18:08) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  5192x

Odumieranie ľudskosti, ktoré Konrád Lorenz už pred desaťročiami označil za jeden z ôsmych smrteľných hriechov ohrozujúcich ľudskú civilizáciu, sa počas júnového rána prejavilo v Liptovskej Kokave v nemaskovanej a cynickej podobe. 

Na celej mediálnej a následne fyzickej poprave nevinného tvora nie je podstatné to, aká je početnosť medveďa hnedého na Slovensku, ale s akou ľahkosťou zabijeme jedinca o ktorom sabauvedomení, materinskom pude, pohnútkach pohybu v tom-ktorom priestore, nevieme nič.   

V balaste slov pre prítomné médiá a cez prizmu nášho človečenského vnímania ohrozenia pohnútok konania jedinca druhu Ursus arctos, sme rozhodli.  Ten výstrel bol len bodkou za nepochopením etológie a popretím etiky.   

Ak už dávame jedincom zo sveta živočíšnej ríše mená, tak by sme mali predovšetkým rešpektovať ich práva a pohnútky konania, najmä v priestoroch, ktoré tak vznešene a zároveň pokrytecký nazývame národné parky.    

Ingrid, ako aj mnoho jej zvieracích súpútnikov , nebudovala lyžiarske strediská, hotely s väčším počtom hviezdičiek než vidíme na oblohe znečistenej svetelným smogom, neskákala na trampolínach či neprevážala sa na štvorkolkách v tatranských osadách. Nezarobila na dreve a zo zisku si nekúpila nové SUV.

Ingrid ani netušila, že existuje akási Štátna ochrana prírody SR, ktorá to s ňou myslela dobre a že rachotiaci, vykrikujúci, vodu striekajúci dvojnohí pomätenci si hrdo hovoria intervenčný tím.     

Bol to len medveď a bola to len matka. Matka, ktorej najprv zobrali životný priestor, následne mláďata a napokon život.

V ľudskom svete by to bol prečin týrania blízkej a zverenej osoby Kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc jej fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie ...“ v súbehu s trestným činom úkladnej vraždy. Vo svete v ktorom o bytí či nebytí živých tvorov rozhoduje naše obmedzené poznanie,  neskrývaná nenávisť, predsudky a totálne odprírodnenie väčšiny jedincov druhu homo sapiens,  ide o lokálnu a banálnu udalosť,  ktorá o pár dní zapadne prachom.         

O tom, aká krátka je cesta od bezúčelného  a mechanického zabíjania zvierat k zabíjaniu ľudí,  napísal mnoho Albert Schweitzer.

Strata ľudskosti a strata úcty k životu sa posunula k vnímaniu života ako virtuálnej hry s mnohými levelmi a možnosťou reštartu.  A v povrchnom vnímaní toho, že nikto z nás nie je Stvoriteľ,  sú mnohí neschopní pochopiť, že dnes je v predlženej osi hlavne pušky medveď a zajtra to môžete byť Vy.  

Ako ukazuje história,  na velenie a branie života sa nájde vždy dosť ochotných. Bola to predsa nevyhnutnosť plnili sme len rozkazy.        

 

Súvisiace články (doplnené dňa 05.06.2017):

- Petícia za prešetrenie odstrelu medvedice

- Expert o medvedici: Dostal šancu. V Afrike by zabili celú rodinu

- Šéf poľovníkov: Nebol to odstrel medvedice Ingrid, ale jej poprava

- Poľovníci zastrelili medvedicu Ingrid. Hľadala svoje mláďatá

- Ekológ Baláž o odstrele medvedice: Problémom je neriešenie odpadu

Šéf ochranárov: Šuba zavádza, poľovníci ročne zastrelia desiatky medveďov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico dal z rezervy hokejovému zväzu, hoci ten dotáciu nutne nepotreboval

Z rezervy predsedu vlády Robert Fico opäť prispel aj obci Hrušovany, kde vyrastal, či Starej Bystrici, kde je starostom poslanec Smeru.

DOMOV

Čudne rozdelené peniaze siahajú ku Kaliňákovmu známemu

Highchem nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

KOMENTÁRE

Dankove snahy o nastavenie nových pravidiel by mali vyvolávať silné obavy

Slovenskí politici nechcú skladať účty.


Už ste čítali?