Svet podľa Štreitovej

Autor: Rudolf Pado | 8.6.2017 o 6:00 | (upravené 3.8.2017 o 14:40) Karma článku: 8,85 | Prečítané:  871x

Tisíce eur miznú v Liptovskom Mikuláši v pažeráku neefektivity majúcej podobu nekvalitnej výsadby a údržby mestskej zelene. Primátor Blcháč, ako správny člen kmeňa SMER, sa však rozhodol bezhranične chrániť svojich ľudí. 

Komunálna politika, nielen v meste pre všetkých – Liptovskom Mikuláši, je spojená s čistkami v štruktúrach mestského úradu a podriadených organizácií, ktoré sa na verejnosti prezentujú ako obklopovanie sa ľuďmi, ktorým je možné dôverovať.

V systéme odmeňovania lojálnych a potláčania  kritického myslenia a odbornej oponentúry, kde sa vzala – tu sa vzala, v štruktúrach Verejnoprospešných služieb Liptovský Mikuláš sa zjavila Ing. Zuzana Štreitová, ktorej rodokmeň je možné prehmatať jednoduchým preklikaním internetu, a s ňou mali prísť krajšie zajtrajšky.

Posilnené oddelenie mestskej propagandy od začiatku prezentuje túto osobu – v každom mediálnom výstupe – ako odborníčku na zeleň.  Čo tam potom, že táto neviditeľná osôbka, sa od začiatku pôsobenia v meste Liptovský Mikuláš verejne nevyjadrila ani k jednej kauze týkajúcej sa devastácie zelene v intraviláne či extraviláne mesta a stav napr. Zelenej oázy pri vode na sídlisku Podbreziny je akosi mimo jej záujmu.

Čitateľov mesačníka pre všetkých – MIKULÁŠ však nesmierne obohatila o nové terminologické prvky ako „dynamický park“ (= t. j. prejavujúci pohyb), „nesystémový park“ (systémovým sa stáva zrejme až po vyrúbaní), „odľahčenie priestoru“  ...      

O čo menej reálnych pozitívnych výstupov registrovali občania mesta, o to viac sa jeho extravilánom  ozýval štekot motorových píl, ktoré zrejme vnášali do života mesta systémovosť.

Najsystémovejších počinov sa však obyvatelia vymierajúceho mestečka pod Tatrami dočkali až v uplynulých mesiacoch. Rozsiahla výsadba zelene neznámeho dodávateľského pôvodu a pochybného spôsobu výsadby prezentovaná v mestom ovládaných masovokomunikačných prostriedkoch ako konečné víťazstvo nad džungľov  betónu, realizovaná  v širšom okolí centra mesta, masívne schne. Samozrejme, že nikto za nič nenesie zodpovednosť. Ide len o finančné prostriedky daňových poplatníkov, nie osobné financie z vrecka primátora.

V meste pre všetkých sme si akosi zvykli, že ak dvaja robia to isté – napr. sadia stromy, tak nároky na kvalitu odvedenej práce sú určované mestskou mašinériou cez filter straníckeho kmeňového pôvodu vykonávateľa prác, nie prostredníctvom práva na rovnaké zaobchádzanie.  

Sú predsa občania a politickí chránenci.     

Hodnota za peniaze?

Praha má tancujúci dom, Liptovský Mikuláš tancujúcu suchú alej, bez oporných kolov. Ale systémovú a odľahčenú ...

Počet zasadených stromov prezentovaných v mesačníku Mikuláš nie je podstatný, pre život obyvateľov je určujúci počet živých stromov.

Na čo po sebe upratať, však? Verejnoprospešnosť v podobe roku 1973: nikto za nič nezodpovedá, páchateľ je kolektívny, kritika má byť vecná, najlepšie žiadna ...

Aký je pôvod sadeníc? Kto bol dodávateľom drevín? Koľko firiem sa zapojilo do verejného obstávania? Koľko stáli jednotlivé sadenice a kto bude zodpovedať za škody spôsobené  nekvalitnou výsadbou či kvalitou dodaného sadbového materiálu?  Odpovede na tieto otázky by mali poznať  všetci obyvatelia mesta Liptovský Mikuláš. 

Demokracia na mikulášsky spôsob: riaditeľ VPS Liptovský Mikuláš Ing. Dušan Grešo a odborníčka na zeleň Ing. Zuzana Štreitová sa nielenže nedostavili dňa 05.06.2017 na Komisiu životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, kde mali vysvetľovať mnohé okolností týkajúce sa komunálnej politiky v meste, a to bez ospravedlnenia, ale v daný deň sa úspešne zatajovali. Predseda komisie – poslanec Bc. Miroslav Neset, „demokratický“ a "v zmysle" rokovacieho poriadku odmietol vypočutie hostí pozvaných podpredsedníčkou komisie  RNDr. Janou Júdovou, PhD. a prítomný p. Roman Běhal (OZ Lipa) nebol vpustený do miestnosti. Mesto pre všetkých ...         

Mesačník Mikuláš (júl 2017): odborníčka na zeleň, ktorá koordinuje výsadbu stromov v snehu a mrazoch, pod ktorej  vedením sa nerobí kvalitná údržba zelene napr. na sídlisku  Podbreziny, ktorej schnú jej čerešňovo – sakurové fantazmagórie, nepatriace na Liptov,  ... poučuje občanov čo majú robiť.  Akú náplň práce má táto osoba, ak Programy starostlivosti o dreviny mesto zadáva externistom?   

Mesačník Mikuláš (júl 2017):  Na území mesta sú mnohé neošetrené stromy a mesto prezentuje verejnosti rez jediného. Ako sa realizovali rezy stromov na nábreží Váhu, si všetci pamätáme ...  Neodbornosť je v Liptovskom Mikuláši politický krytá.

 

Doplnené dňa 03.07.2017:

Tento zoznam vysadených drevín odovzdala zástupcovi OZ LIPA RNDr. Lošonská Mária,  vedúca oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva. Komentár Romana Běhala (OZ LIPA): Hurbanova ul. (sadenie do snehu, stromy bez kolov, zlé zasadené, neujali sa a vyschli), Jilemnického ul. (sadené do snehu, zasadené krivo, z 10 ks 2 ks vyschli,  ľudia sa sťažujú, že stromy sa nachádzajú blízko bytovky), Vrbická ul. (sadené  na jar, bez oporných kolov, všetkých 10 vyschlo), ul. Tomášikova (nenašli sme ani jeden strom, vraj je to na ul. Socháňovej).

 

Doplnené  dňa 03.08.2017

Vyjadrenie  spoločnosti ARBOEKO s. r. o.:

Spoločnosť Arboeko v období jeseň 2016 a jar 2017 do Liptovského Mikuláša dodala 145 ks stromov. Prvá várka bola dodaná cca 30.11.2016, druhá 21.4.2017. Na jeseň Crataegusy 10 ks a Prunus serr. Kanzan 10 ks. Zvyšné boli dodané na jar 2017.  

Všetky stromy, ktoré sú pestované a expedované spoločnosťou Arboeko podliehajú škôlkarskej norme (ČSN 464902-1) a naša spoločnosť je pravidelne kontrolovaná ÚKZUZ-om. Ročne dodávame niekoľko desiatok tisíc kusov stromov do celej Európy. Keďže sú stromy živý tovar, ojedinele sa môže vyskytnúť problém. Osobne som vysadené stromy spoločne s pani Štreitovou prešiel. Platany, ktoré sa javia suché na jar bez problémov narašili, avšak následne ich malé lístky z nejakého dôvodu zaschli. Mohlo to byť spôsobené zanedbanou zálievkou, nekvalitnou výsadbou, neskorými holomrazmi,... Čerešne boli krásne, bez akéhokoľvek náznaku problému.

Hlohy veľmi zle znášajú stres z presadenia, každoročne sa vyskytne mizivé percento uhynutých hlohov vo viacerých projektoch. Preto je spoločnosť Arboeko ochotná participovať na výmene 10 ks hlohov.

Čo sa týka zhodnotenia výsadby na základe Vami zaslaného videa musím konštatovať, že výsadbové jamy sa mi javia neprimerane malé a stromy neboli pred výsadbou ostrihané. Počas svojej jarnej obhliadky som i ja upozorňoval na absenciu kotvenia.

Pri výsadbách je dôležité dodržať postup, ktorý je súčasťou normy STN 83 7016 / ČSN 83 9021

Pekný deň,

Ing. Ondrej Hanko

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?