Lapinová ako zrkadlo morálky a cti lesníctva

Autor: Rudolf Pado | 14.6.2017 o 6:00 | Karma článku: 8,16 | Prečítané:  1154x

Sú odborníci a my diletanti.  Nemôžu za povodne, nenávidia predátorov, majú právo ničiť turistické a cykloturistické chodníky,  občas im niekde chýba niekoľko kamiónov dreva ... Je to však OK. My tomu jednoducho nerozumieme. 

Sú ako uniformovaná sekta, ktorá  spomedzi seba vypudí každého, kto prejaví iný názor, naznačí sympatie s ochranárskou obcou a aktivistickou verejnosťou či naruší súkolie rozkrádania.    

V mystickou opojení dávno prekonaných kmeňových rituálov,  večne omieľajúc niečo o Jozefovi Dekrétovi Matejovie, ktorý – vidiac súčasné slovenské lesy a načúvajúc všeospravedlňujúcim frázam – sa obracia v hrobe,  sa povýšenecký postavili do úlohy akejsi morálnej veličiny.     

A v tom odutom pozérstve im stále uniká to podstatné ...

„ ... Ľubica Lapinová viac ako tri desaťročia pracovala v Národnom lesníckom centre vo Zvolene ako kontrolórka. Osudným sa jej stalo verejné obstarávanie za viac ako pol milióna eur v známej kauze Forestportál. Keď v roku 2010 preverovala obstarávanie, narazila na vážne porušenia zákona. Pravdu bránila statočne a neústupčivo. Nakoniec ju prepustili za údajnú nadbytočnosť a jej bývalý zamestnávateľ na ňu dokonca podal trestné oznámenie pre krádež firemných dokumentov, no polícia prípad uzavrela v jej prospech. Ľubica sa dodnes súdi o neplatnosť výpovede. Krajský súd síce potvrdil, že jej výpoveď bola neplatná a NLC jej má vyplatiť ušlú mzdu. NLC však podalo dovolanie na Najvyšší súd a kým prípad nebude uzavretý, všetky platby pozastavilo. To môže trvať mesiace i roky.

Ľubica Lapinová je dnes stále nezamestnaná. Z aktivačných prác na obecnom úrade a malého príspevku na bývanie žila do decembra 2016. V novembri 2016 mala jej mama mozgovú príhodu a potrebuje celodennú opateru. Ľubica si preto podala v januári 2017 žiadosť o opatrovateľský príspevok, aby sa o mamu mohla starať. Musela však rozviazať pracovný pomer s NLC, aby jej príspevok vôbec priznali. Na posúdenie zdravotno-sociálnej situácie mamy má úrad podľa zákona lehotu 2 mesiace; predĺžil si ju však o ďalších 60 dní – kvôli Ľubicinej chrípke (vraj aby posúdil, či je zdravotne spôsobilá sa o mamu starať). Až v úplne posledný deň predĺženej lehoty úrad rozhodol a opatrovateľský príspevok jej priznal. Od Nového roka tak nemala žiadny príjem s výnimkou 4-dňového platu v NLC a dávky za 10 dní PN. Prvý príspevok jej konečne prišiel 18. mája...

Ľubica nemá žiadnych súrodencov ani partnera. O mamu sa však chce postarať, a tak nemá na výber: obe musia vyžiť z opatrovateľského príspevku približne 240 eur mesačne a iba o niečo vyššieho maminho dôchodku. Ledva z toho ako-tak prežijú ,ani lieky a zdravotné pomôcky nie sú najlacnejšie. Okrem toho žijú v jednoduchom, pre ťažko chorého človeka nevhodnom dome. Mama sa už nemôže pohybovať po schodoch, a tak sa zdržiava aj spáva na spodnom podlaží v kuchyni .Ľubica chce, aby bývala s ňou na hornom podlaží, kde by sa mohla o ňu aj ľahšie starať. Preto by rada urobila na hornom podlaží sprchový kút a WC a vymenila okno v maminej izbe za nové.

Do svojej situácie sa Ľubica dostala preto, lebo hájila pravdu a bojovala za spravodlivosť. Práve preto by sme jej chceli finančne pomôcť – aby mohla aspoň trochu dôstojnejšie žiť, pomôcť aj svojej chorej mame a zabezpečiť jej dôstojnú starobu. Vopred ďakujeme za každý dar.“

 

Časy horára Horinu z televízneho seriálu „Priatelia zeleného údolia“ (1980) odvial čas. Ostal iba biznis, osobné či kmeňové záujmy, pokrytectvo a mediálne, všeľudové a prostoduché hry na dni lesa či lesnú pedagogiku.  

Morálka a česť slovenského lesníctva skončili pri Lapinovej.

Tu sme nevideli zástupy jej súpútnikov, kolegov, šíky lesníckych uniforiem bojujúcich  za Havlovú lásku a pravdu proti lži a nenávisti. Zaznamenali sme len mlčiace a sklonené stádo.  Uprednostnenie osobného komfortu pred verejným záujmom. Solidaritu s mocou a chrapúnstvom najhrubšieho zrna.

Vtáka poznáš po perí a človeka podľa činov.

P. S:

Pán premiér, kde ste? Kde je ochrana a pomoc oznamovateľom, slušným ľuďom ...???

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?