reklama

Arzénovod do Oravy potvrdený

V aktuálnom mediálnom tieni rozpínajúceho sa toxického zamorenia zo skládky vo Vrakuni, v balaste slov ministra Sólymosa a jeho kumpánov, žije iná skládka - priemyselného odpadu pri obci Široká na Orave - svojim vlastným životom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Hazard so zdravým obyvateľov Oravy, umocnený prebiehajúcim právnym sporom medzi oravským aktivistom a OFZ, a.s., Istebné, bol potvrdený rozbormi najnovších laboratórnych vzoriek odpadových vôd, ktoré odobrali pracovníci organizácie Greenpeace. 

Táto rešpektovaná medzinárodná autorita, s desiatkami rokov skúseností v boji s toxickým znečistením životného prostredia, a to po celom svete, zverejnila dňa 22. júna 2017 tlačovú správu:

„Pracovníci organizácie Greenpeace odobrali v máji 2017 vzorky odpadových vôd, ktoré vytekajú zo skládok priemyselného odpadu pri obci Široká na Orave. Analýzy v nezávislom laboratóriu potvrdili niekoľkonásobné prekročenie hodnoty arzénu. Podľa environmentalistov je alarmujúce, že takto kontamimované vody vytekajú priamo do rieky Orava.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Environmentalisti odobrali vzorky vypúšťaných odpadových vôd v máji 2017, v priebehu dvoch dní. Jednu vzorku odobrali v deň pracovného pokoja (štátny sviatok) a druhú počas bežného pracovného dňa. V oboch vzorkách zaznamenali viac ako osemnásobné prekročenie povolenej koncentrácie arzénu (1,66 mg/l, 1,64 mg/l). Navyše, vo vzorke, odobratej počas prevádzkových hodín čistiarne odpadových vôd, ktorá by mala odpadové vody čistiť pred ich vypustením do životného prostredia, bolo tiež zistené mierne prekročené pH a hodnota amoniaku. Čistiareň má síce vydané povolenie na vypúšťanie odpadových vôd, hodnoty uvedené v povolení však boli výrazne prekročené a to nielen v čase odstávky čistiarne, ale aj počas bežného prevádzkového dňa (čistiareň totiž nefunguje nonstop, ale iba počas vyčlenených prevádzkových hodín počas pracovných dní).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skládky pri obci Široká predstavujú komplikovaný prípad. Na mieste sa nachádza stará skládka priemyselného odpadu, ktorá nie je odizolovaná od okolitého prostredia a chemické látky sa z nej dostávajú do okolitého prostredia. Táto skládka predstavuje zároveň environmentálnu záťaž, ktorej sanáciu má v kompetenciách Ministerstvo životného prostredia SR. Časť tejto starej skládky je prekrytá novovybudovanou skládkou priemyselného odpadu, ktorej súčasťou je aj zariadenie na čistenie odpadových vôd zo starej a z novej skládky. Aktuálne merania Greenpeace potvrdzujú predchádzajúce zistenia Ministerstva životného prostredia (z roku 2016), že čistiareň odpadových vôd a aj zásobná nádrž, v ktorej sa majú odpadové vody z oboch skládok pred čistením zachytávať, kapacitne nevyhovujú a škodlivé látky naďalej unikajú do životného prostredia. Rieka Orava pritom predstavuje územie, ktoré je charakterizované ako chránený areál, ramsarská lokalita a územie NATURY 2000.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Opäť narážame na nefunkčný systém kontrol v oblasti životného prostredia. Zodpovedné orgány o probléme síce vedia, ale žiadne riešenie neprichádza. Argument, že sanácia starej skládky je jedna z priorít Ministerstva životného prostredia SR, však vzhľadom na pokračujúci únik látok nebezpečných pre zdravie a životné prostredia nie je postačujúci. Opäť teda vyzývame ministerstvo k zmene kontrolných mechanizmov, tak ako to sľúbilo v januári tohto roku,“ hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Arzén je chemická látka s toxickými účinkami pre ľudské zdravie. Ide o látku, ktorá je mutagénna a karcinogénna. V životnom prostredí sa nerozkladá, ale naopak zotrváva v ňom, pričom značná časť sa nachádza napr. vo vodných sedimentoch a pôde. Následne sa môže hromadiť v telách živých organizmov. Vyššie dávky arzénu môžu poškodiť organizmus človeka. Dlhodobé požívanie vody s nízkymi koncentráciami arzénu vyvoláva chronické ochorenia. Môže tiež spôsobiť dermatologické zmeny na pokožke, ekzémy a alergiu, podnietiť výskyt srdcovocievnych chorôb a potratov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Good Idea Slovakia.

P.S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni. Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

Doplnené dňa 03.08.2017

Na júnovom zasadnutí MsZ v Dolnom Kubíne vystúpil poslanec Mgr. Matúš Lakoštík, PhD. s informáciou, že Greenpeace potvrdila výtok arzénu do Oravy. Zároveň interpeloval v predmetnej veci vedenie mesta Dolný Kubín.

Odpoveď pochopí každý uvažujúci občan SR:

MESTO DOLNÝ KUBÍN

Mestský úrad - odbor výstavby a životného prostredia

Hviezdoslavovo námestie 1651/2, 026 01 Dolný Kubín

Vec: Vyjadrenie k interpeláciám.

V súvislosti s Vašimi interpeláciami prednesenými na mestskom zastupiteľstve dňa 29.06.2017, ktorých znenie je nasledovné:

- V minulosti bolo vykonané meranie množstva arzénu v rieke Orava pri skládke v Širokej občianskym aktivistom z nášho mesta, ktoré bolo na viacerých fórach spochybnené. V týchto dňoch vykonala organizácia Greenpeace nové merania a konštatovala niekoľkonásobné prekročenie hodnôt arzénu v rieke. Rieka zamorená týmto jedom preteká aj cez naše mesto. Potvrdili sa teda pôvodné merania, aj keď nie v takom rozsahu. Ako problematická sa javí podľa informácií v médiách stará skládka za ktorú prevzalo zodpovednosť ministerstvo životného prostredia. Pýta sa:

- ako sa ide mesto postaviť k tomuto problému? – ostaneme hrať mŕtveho chrobáka, alebo vyvinieme tlak na kompetentných, aby sa vo veci urýchlene konalo? Našim mestom preteká JED. Prosím, aby sa bezodkladne konalo v danej veci a podnikli sa potrebné kroky k vyriešeniu tejto situácie ináč sa môže stať, že cyklotrasa, ktorá sa má budovať na nábreží Oravy bude môcť slúžiť ako náučný chodník z ktorého si budeme môcť pozrieť čo sa stane ak sa budeme správať k nášmu životnému prostrediu nezodpovedne. Namiesto pekného pohľadu na koryto rieky budeme hľadieť na ryby plávajúce hore bruchom.

Vám zasielame vyjadrenie.

Ad 1. Je verejne známe, že Ministerstvo životného prostredia SR eviduje priestor troch skládok viacerých druhov odpadov v katastrálnom území Kňažia ako lokalitu enviromentálnych záťaží s vysokou prioritou. Rovnako je verejne známe, že mesto prostredníctvom svojej obchodnej spoločnosti Technické služby, s.r.o. vyvinulo maximálne úsilie k tomu, aby v roku 2015 úspešne zavŕšilo rekultiváciu jednej z nich, a to svojej uzavretej skládky komunálneho odpadu v lokalite Široká, ktorá v súčasnosti spĺňa všetky prísne požiadavky kladené na takéto zariadenia z hľadiska ochrany životného prostredia.

Ako poslanec mestského zastupiteľstva iste viete, že Mesto Dolný Kubín nedisponuje žiadnymi účinnými kompetenciami na vyriešenie prípadných ekologických problémov týchto ďalších dvoch starých environmentálnych záťaží a táto kompetencia a povinnosť patrí v zmysle platných právnych predpisov príslušným orgánom štátnej správy. Tieto sú o aktuálnej situácii v danej lokalite veľmi dobre informované.

Podľa našich informácií Ministerstvo životného prostredia SR za hlavný zdroj znečisťovania rieky Orava priesakovými kvapalinami s obsahom arzénu v predmetnej lokalite eviduje tzv. „skládka PO - stará“, pričom vláda SR určila samotné Ministerstvo životného prostredia SR za orgán, ktorý má zabezpečiť vykonanie povinností povinnej osoby na úseku tejto environmentálnej záťaže. Ministerstvo životného prostredia SR má na základe plánu práce do decembra 2017 zabezpečiť podrobný geologický prieskum na základe ktorého bude stanovený rozsah sanácie.

Zároveň predpokladáme, že tieto Vami verejne uvádzané informácie takéhoto charakteru boli dostatočne verifikované a citlivo posúdené a vyhodnotené, pretože ich neuváženým rozširovaním môže dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu šírenia poplašnej správy.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu