Morálny relativizmus pána prezidenta

Autor: Rudolf Pado | 28.7.2017 o 14:12 | (upravené 8.8.2017 o 17:56) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  5903x

Medzitým ako nám spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR) mediálne ponúkla Sophiinu voľbu medzi ďalšou výstavbou parkovísk v TANAPe alebo developerskou lanovkovou megalomaniou, pán prezident Kiska preberá záštitu 

... nad čistým greenwashingom – školskou súťažou Tatranskí rytieri.    

Pán prezident Andrej Kiska predstavuje to najlepšie čo Slovenská republika na prezidentskom poste doposiaľ mala. Napriek tomu sa však nedá  nepostrehnúť  akým neuveriteľným spôsobom  uviazol vo svete vyšperkovaných rečníckych prejavov a morálnych apelov, v ktorých vyzýva ľudí ku každodennému zápasu  za lepšie Slovensko akoby z  pozície fandiacej mažoretky.

Paralelný svet pána prezidenta – determinovaný  diametrálne odlišným ekonomickým a mocenským postavením – mu akosi neumožňuje vžiť sa do roly aktívneho slovenského občana a uvedomiť si konečnú cenu angažovania sa v tejto krajine.  

Priame či nepriame zastrašovanie, súdne podania, strata zamestnania, bossing a mobing, lokálna izolácia ... sú len malou ukážkou toho, akým spôsobom sa systém  vysporiada s ľuďmi, ktorí sa rozhodli opustiť desaťročiami vychodené cestičky občianskej ľahostajnosti a alibizmu.  

Stovky na lokálnej úrovni aktívnych občanov nezdieľajúcich postavenie mediálnej celebrity (Hlávková) či ekonomickej obete vlastnej angažovanosti(Lapinová) očakávajú od prezidenta tejto krajiny – ak nie právnu, finančnú a logistickú pomoc – aspoň konzistenciu jeho morálnych apelov s reálnymi skutkami.

Žiadna Vesmírna sila predsa nenúti pána prezidenta stretávať sa na miestnej úrovni s predstaviteľmi samospráv, ktorí neskryte potláčajú pluralitu názorov, šikanujú opozíciu a ignorujú predstaviteľov občianskej spoločnosti (napr. Liptovský Mikuláš) a ešte viac legitimizovať ich pôsobenie vo verejnej politike.   

Rovnako nepochopiteľná je aj záštita nad súťažou Tatranskí rytieri, ktorá predstavuje – rovnako akoTatranský okrašľovací spolok – ukážku greenwashingu v podaní spoločnosti TMR (J&T) a má, podľa môjho osobného názoru, devastujúci vplyv na  kritické myslenie mladých ľudí v kontexte nadčasových a nerelativizovaných hodnôt a cieľov ochrany životného prostredia.  

Ibaže by prezident SR Andrej Kiska bol stotožnený  s aktivitami tejto firmy  na území TANAPu či NAPANTu.

 

Príloha:

Otvorený list Slovenského Ochranárskeho Snemu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi (25.07.2017)

Vážený pán prezident,

koncom júna 2017 sa uskutočnilo vyhodnotenie súťaže pre školy Tatrytieri, ktorej iniciátorom a hlavným sponzorom je spoločnosť TMR – Tatry Mountain Resorts, prepojená s finančnou skupinou J & T. Zaregistrovali sme, že ste prevzali nad podujatím záštitu, čo nás prekvapilo o to viac, že v mnohých iných oblastiach Vás považujeme za garanta pozitívneho smerovania Slovenska.

Tento projekt (vrátane garancie zo strany štátnej inštitúcie – Slovenskej agentúry životného prostredia) považujeme za kontroverzný až amorálny a školy sme sa snažili upozorniť na jeho pozadie, spojené s devastačnými aktivitami firmy TMR v najcennejších častiach našej prírody, v národných parkoch, ba i v národných prírodných rezerváciách. Tieto aktivity sa dlhodobo odohrávajú na hrane zákona o ochrane prírody (a podľa nášho názoru neraz i za ňou). Situácia je taká vážna, že Svetová únia ochrany prírody (IUCN), ktorá je arbitrom pri medzinárodnom posudzovaní (akceptácii a kategorizácii) národných parkov, pohrozila Slovensku, že TANAP "zásluhou" nadmerných investično-devastačných aktivít o svoj štatút príde. Ak sa dnes TMR tvári ako protagonista ochrany prírody a chce o tom s Vašou podporou presviedčať aj naše deti, nemôžeme mlčať, keďže ide o šírenie morálneho relativizmu najhrubšieho zrna, teda zla, ktoré v mnohých iných oblastiach veľmi správne pranierujete.

Vaša záštita sa dá v týchto súvislostiach chápať ako obhajoba postupov nielen tohto developera, ale aj širšie – ako uprednostnenie súkromných investorských a developerských záujmov pred ochranou celospoločenských hodnôt, teda pred verejným záujmom. Tento problém vnímame o to citlivejšie, že hlavnou cieľovou skupinou spomínaného projektu sú školy, ktoré by mali byť šíriteľmi nielen vzdelanosti, ale aj kritického myslenia, kultúrnosti, ohľaduplnosti (k ľuďom i prírode), zásadovosti a morálky.

Vážený pán prezident,

vyjadrujeme týmto otvoreným listom svoje znepokojenie, sklamanie a nesúhlas s podporou a propagáciou uvedeného projektu a dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste svoju podporu vyššie spomínanému projektu prehodnotili a odriekli. Dovoľujeme si Vás tiež požiadať, aby ste v budúcnosti kritickejšie posudzovali žiadosti o záštitu nad podobnými kontroverznými aktivitami, zavádzajúcimi a demoralizujúcimi verejnosť s dôrazom na deti a mládež. V prípade Vášho záujmu Vám radi dáme do pozornosti iné projekty a aktivity, ktoré by si Vašu záštitu (a tým aj pozornosť verejnosti) zaslúžili nepomerne viac, keďže smerujú čisto k verejnému záujmu – ochrane prírody.

V závere si Vás dovoľujeme, vážený pán prezident, upozorniť na závažnosť problematiky ochrany prírody a životného prostredia, ktorá sa v našej spoločnosti nebezpečne podceňuje. V 21. storočí si však žiadny zodpovedný a predvídavý politik či štátnik nemôže dovoliť nevidieť, bagatelizovať a nereflektovať akútne ekologické a environmentálne problémy u nás i vo svete.

                        členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu:

Ing. Martina Barancová Paulíková

Sabína Barborjak-Galeková

Ing. Dušan Bevilaqua, PhD.

Mgr. Michal Deraj

doc. RNDr. Tomáš Derka, PhD.

Mgr. Zuzana Dovalová

Mgr. art. Viera Dubačová

RNDr. Elena Fatulová

Ing. Karol Fröhlich, DrSc.

Ing. Zuzana Gallayová, PhD.

doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc.

RNDr. Ján Hanušin, CSc.

Mgr. Juraj Hipš

Mgr. Dionýz Hochel

Mgr. Zuzana Homolová-Baloghová

prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc.

Mgr. Kristína Hudeková

Ing. Zuzana Hudeková, PhD.

Mgr. Tomáš Hulík

Irena Jenčová

Mgr. Eva Kováčechová

prof. RNDr. Mária Kozová, CSc.

RNDr. Ľubica Krištofová

doc. Zuzana Kronerová

doc. RNDr. Ján Lacika, CSc.

doc. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc.

Ing. Milan Lichý

doc. MUDr. Branislav Líška, CSc.

Mgr. Richard Medal

Ing. Klaudia Medalová

MUDr. Juraj Mesík

Ing. Ján Mičovský

Mgr. Vladimír Mokráň

Branislav Moňok

Soňa Párnická

Daniel Pastirčák

Mgr. Tomáš Peciar

Pavel Petráš

doc. Ing. arch. Henrich Pifko, PhD.

Mgr. Vladimír Pirošík

Mgr. Andrej Popovič

Ing. arch. Ľudmila Priehodová

Mgr. Samo Smetana

RNDr. Eva Stanková, PhD.

Ing. Drahomír D. Stano

RNDr. Peter Straka, PhD.

Mgr. Boris Strečanský

Ing. Štefan Szabó, PhD.

RNDr. Silvia Szabóová

RNDr. Jozef Šibík, PhD.

RNDr. Jaromír Šíbl, PhD.

Ing. Katarína Šimončičová

Mgr. Natália Šovkoplias

Ing. arch. Lucia Štasselová

Eulália Štefanová

Ing. Ján Topercer, CSc.

Ing. Ľubica Trubíniová

RNDr. Marcel Uhrin, PhD.

Mgr. Imrich Vozár

Mgr. Marcel Zajac

Juraj Zamkovský

RNDr. Anna Zemanová

Pavol Ziman

 

P.S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať  dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni. Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného  príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?