Hudba v Tatrách, ticho na ministerstve

Autor: Rudolf Pado | 18.8.2017 o 11:58 | (upravené 20.8.2017 o 18:01) Karma článku: 12,06 | Prečítané:  5159x

Podľa Návštevného poriadku TANAPu sa na území národného parku zakazuje rušiť pokoj a ticho, a to najmä svetelnými efektami, nadmernou hlučnosťou pri použití reprodukovanej hudby mimo uzavretých priestorov budov. To však neplatí ..

... pre Tatra Flowers. 

Po konskom póle na zamrznutej hladine Štrbského plesa,  masových Medvedích dňoch (pri neriešení reálnych problémov spolunažívania ľudí a medveďov) ... sa do Tatranského národného parku tlačí hudobná produkcia,  obhajovaná ľuďmi stojacími nad slovenskými zákonmi.   

V krajine  Šopkizmu, v ktorej si bežný návštevník chráneného územia nesmie ani hlasnejšie uprdnúť,  „súzvuk hudby a prírody“ obhajuje  aj riaditeľ národného parku  Pavol Majko, ktorého principiálnosť ochrany životného prostredia v Tatrách zablúdila kdesi v úskaliach riaditeľského fleku.     

Umelci a organizátori tohto miestopisne nepatričného podujatia zareagovali na výzvu Slovenského ochranárskeho snemu typicky slovensky – my nič, my hudobníci ...   

A ministerstvo životného prostredia mlčí. Dlhodobo.

Nereaguje na otvorené či zatvorené listy,  nezaujíma ho devastácia TANAPu, NAPANTu či iných chránených území (samozrejme v súlade so zákonom) ... a v tieni aféry na ministerstve školstva ukrýva prapodivné rozdeľovanie  dotácií pre SAŽP či na ŠOP SR napojené záujmové skupiny.  

Hudba v TANAPe a mlčanie na ministerstve sú spoločenským obrazom Slovenska.  Posvätné ticho prírody väčšina vymenila za akceptáciu arogantného mlčania zodpovedných.   

 

Príloha:

Otvorená výzva Slovenského ochranárskeho snemu avizovaným interpretom a interpretkám v rámci projektu Tatra Flowers

Milí priatelia hudobníci, milé priateľky hudobníčky,

našli sme Vaše mená v zozname účinkujúcich v projekte Tatra Flowers, ktorý sa má uskutočniť v Tatrách začiatkom septembra 2017. Tatry sú dosť široký pojem a ich súčasťou je aj ich podhorie od Spišskej Belej so Strážkami, cez Kežmarok, Spišskú Sobotu, Poprad, Svit, Tatranskú Štrbu, Liptovský Hrádok až po Liptovský Mikuláš. To sú všetko miesta, ktorým oživenie, sľubované autormi spomínaného projektu, môže len pomôcť.

Až pri bližšom pohľade na program podujatia, v rámci ktorého má odznieť 30 koncertov, sme dostali menší šok (a to sa považujeme za dostatočne "vytrénovaných" rôznymi extravaganciami, ktorých sme boli v Tatranskom národnom parku za uplynulé desaťročia svedkami). Tie koncerty sa nemajú uskutočniť v podhorí, teda za hranicami národného parku, ba zväčša ani len v bývalých tatranských kúpeľných osadách na jeho okraji, ale neraz hlboko v jeho vnútri, ba dokonca na území národných prírodných rezervácií, oficiálne požívajúcich najvyšší stupeň ochrany: Malá Studená dolina, Skalnatá dolina, Mengusovská dolina či ústie Mlynickej doliny... A nejde tu len o stresovanie vzácneho a citlivého tatranského živočíšstva, ale aj o ekologické a environmentálne dôsledky všetkého toho sprievodného komerčného a masového "cirkusu", ktorému sa podobné podujatie jednoducho nevyhne. O demoralizácii ľudí, ktorí do národného parku chodia hlavne kvôli kráse prírode, zážitku z transcendentna a tichu, ani nehovoriac.

 

Možno si poviete, že náš najstarší a najznámejší národný park prežil už toľko necitlivých zásahov, že o jeden viac alebo menej na veci nič nezmení. Ale zmení. Lebo kým dosiaľ sa devastácia tatranskej prírody asociovala s arogantnými špekulantmi, investormi či developermi, "zainteresovanými" komunálnymi poslancami, neschopnými, nesvojprávnymi (alebo skorumpovanými?) štátnymi úradníkmi či nedisciplinovanými návštevníkmi, odteraz sa bude spájať aj s Vami, verejne známymi ľuďmi s charizmou, veľkým mienkotvorným potenciálom, výchovným vplyvom a tomu všetkému primeranou zodpovednosťou.

V časoch pred Nežnou revolúciou i v kritických chvíľach po nej patrili ochranári a umelci k prirodzeným spojencom v úsilí o lepšie, slobodnejšie, solidárnejšie a kultivovanejšie Slovensko. Bola by veľká škoda, keby sa pre pár koncertov v strede chránenej prírody, kam takéto podujatia určite nepatria, stali z nás názoroví a hodnotoví odporcovia. Veríme, že si to neželáte ani Vy, lebo Váš hlas (nie v národnom parku, ale o kritickej situácii v našich národných parkoch) je veľmi dôležitý.

Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste ešte raz zvážili svoje vystúpenie na podujatí Tatra Flowers, ak sa má konať v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany, alebo v ich bezprostrednom zázemí a svoju účasť podmienili tým, že účinkovať budete len mimo týchto miest, teda na okraji či za hranicami Tatranského národného parku. Boli by sme zároveň radi, keby ste toto Vaše rozhodnutie následne zverejnili a zdôvodnili.

Vzácne a zraniteľné územia nevyhlasujeme za chránené na to, aby sme ich následne "oživovali" a „ozvláštňovali“ rôznymi nie práve najtichšími a najkomornejšími kultúrnymi podujatiami, ale práve (aj) preto, aby sa tam žiadne podujatia na spôsob Tatra Flowers nekonali. A to ani v prípade, ak by ich protagonistami boli špičkoví umelci. Apropo, keď už hovoríme o špičkových umelcoch, tak nám nedá nepripomenúť, že tí naozaj svetoví sú zväčša zároveň zanietenými ochrancami prírody. A to nielen slovami, ale aj skutkami. Máme ich, našťastie, aj u nás a každoročne ich vyhlasujeme za ambasádorov a ambasádorky životného prostredia (viac pozri na www.ochranari.sk).

Tento list Vám píšeme v dobrej viere, že ho nebudete považovať za prejav mentorovania či moralizovania a s nádejou, že ochrana tatranskej prírody je naším spoločným záujmom.

Za pochopenie Vám vopred ďakujeme.

S úctou,

členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu – S-O-S

Mikuláš Huba (kontaktná osoba - mikulas.huba2@gmail.com)

Erik Baláž

Sabína Barboriak

Dušan Bevilaqua

Ladislav Bíro

Zuzana Čaputová

Michal Deraj

Viera Dubačová

Elena Fatulová

Karol Fröhlich

Zuzana Gallayová

Fedor Gömöry

Fero Guldan (ambasádor životného prostredia)

Ján Hanušin

Ladislav Hegyi

Juraj Hipš

Dionýz Hochel

Zuzana Homolová (ambasádorka životného prostredia)

Kristína Hudeková

Vladimír Ira

Ján Kadlečík

Ľubica Kolková

Márius Kopcsay

Eva Kováčechová

Ľubica Krištofová

Zuzana Kronerová (ambasádorka životného prostredia)

Ján Lacika

Ľubica Lacinová

Daniel Lešinský

Milan Lichý

Branislav Líška

Richard Medal

Juraj Mesík

Ján Mičovský

Vladimír Mokráň

Branislav Moňok

Juraj Nvota (ambasádor životného prostredia)

Daniel Pastirčák

Martina Paulíková

Soňa Párnická

Tomáš Peciar

Pavol Petráš (nečlen S-O-S)

Andrej Popovič

Ľudmila Priehodová

Koloman Prónay

Natália Shovkoplias

Jozef Šibík

Samuel Smetana (ambasádor životného prostredia)

Drahomír D. Stano

Peter Straka

Boris Strečanský

Silvia Szabóová

Ján Szöllös

Jaromír Šíbl

Katarína Šimončičová

Pavel Šremer

Lucia Štasselová

Eulália Štefanová

Ján Topercer

Ľubica Trubíniová

Marcel Uhrín

Imrich Vozár

Katarína Začková

Marcel Zajac

Juraj Zamkovský

Anna Zemanová

Pavol Ziman

 

P. S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať  dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni.  Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného  príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V koži vedúceho kolotoča

Matovič stále ovláda chaotický manažment pandémie. Diabol nám ešte ukáže zuby.


Už ste čítali?