reklama

Ako TrashOut demaskovala verejnú správu na Slovensku

O viac ako rok to opätovne začne. Masa ľudí uchádzajúcich sa o verejnú funkciu sa zrazu prestane skrývať pred zodpovednosťou, vyhrážať sa aktívnym občanom, sťažovať sa na príjmovú časť obecného rozpočtu ... , ale preladí na ľúbivú

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

... pieseň krajších zajtrajškov a umenia možného vo svete inflačného množstva letákov, bilboardov, platených rozhovorov a retušovaných úsmevov. 

TrashOut – tento stále žijúci výsmech občianskej spoločnosti – je tu s nami už šesť rokov. 

Aplikácia, ktorá mala priniesť konečné víťazstvo slušných občanov nad nelegálnymi skládkami odpadov a ktorá mala byť výkladnou skriňou občianskeho aktivizmu v zmysle ohlásiš a zmizne, sa stala jedným z najväčších podvodov na ľuďoch.

Iba absolútni rojkovia či posadnutí milovníci aplikácií ešte klikajú na tlačidla mobilov naivne si mysliac, že tento primitívny akt občianskeho záujmu je spôsobilý vyvolať akýkoľvek pohyb v štruktúrach štátnej správy životného prostredia či samospráv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aplikácia TrashOut je ako opustené dieťa uprostred hlbokého lesa. Jej autori ho, potom čo pozbierali plnú nošu programátorských cien a skešovali dotáciu 58 000 eur, už dávno nehľadajú , venujúc sa iným prioritám. Ministerstvo životného prostredia naďalej propaguje tento „projekt“ na vlastnom webovom sídle a zároveň jedným dychom dodáva, že ide o súkromnú podnikateľskú aktivitu mimo rezortu životného prostredia. Okresné úrady, odbory starostlivosti o životné prostredie, sa riadia farizejským stanoviskom ministerstva. A samosprávy? Od roku 1989 štebotajú nikdy nekončiacu pieseň o dotáciách ...

Je zbytočné Xtý krát opakovať príbeh TrashOut, pretože spriechodneniu tejto aplikácie – v štáte, kde občania sú rovnocennými partnermi politikov iba v predvolebnom čase, už nepomôže ani Imodium. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako občan som všetky lokality uvedené v aplikácii TrashOut, ohlásené ľuďmi v roku 2017, spracoval do podnetov a elektronickou poštou zaslal – v niekoľkých várkach – príslušným obciam a okresným úradom (prostredníctvom systému štátnej správy na portály MV SR).

Obrázok blogu

Ukážka časti podnetu na nelegálne uloženie odpadu ohlásené v roku 2017 prostredníctvom aplikácie TrashOut

Obrázok blogu

Ukážka zaslania podnetu štátnej správe životného prostredia (text + príloha) prostredníctvom elektronického systému 

Obrázok blogu

Ukážka potvrdenia prijatia podnetu v systéme štátnej správy životného prostredia 

Obrázok blogu

Ukážka zaslania podnetu štátnej správe životného prostredia prostredníctvom elektronickej pošty 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zistenia? 

Žijeme v krajine, kde značná časť predstaviteľov verejnej moci má vnútorný pocit, že s funkciou odvodenou od slovného spojenia starať sa (starosta), sa stávajú zároveň nositeľmi akýchsi feudálnych výhod a nedotknuteľnými personami v politickom krytí materských strán.

Ich reakciou na podnet je jeho ignorovanie (99% oznámení), agresívna či polemická komunikácia, nálepkovanie oznamovateľov prívlastkom udavačstva (skľučujúca neschopnosť rozlišovať medzi udavačstvom spojeným s výhodami pred rokom 1989 a občianskymi postojmi po roku 1989). 

Šokujúcim je aj zistenie, že automatický – bez schopnosti kontextového uvažovania – stotožňujú autora podania (e-mailu) s prvotným oznamovateľom v aplikácii (často anonymným) a smerujú k nemu invektíva, výhrady k aplikácii ... , pričom samotné podanie obsahovalo vysvetľujúce skutočnosti. Autor tohto blogu bol pritom jediným občanom v tejto krajine, ktorý sa neniesol na vlne eufórie zvanej TrashOut a poukázal na jej nedostatky, ktoré sa časom ukázali ako kľúčové.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu je niekoľko ukážok:

Obrázok blogu

Obec Žitavce (okres Nitra) : ... v prostredí akej politickej strany sa zrodil pán starosta?

Obrázok blogu

Mesto Žilina: ... čo vás do toho ako to budeme riešiť ... 

Obrázok blogu

Obec Nová Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom): ... výčitky a polemiky adresované zlým smerom ...

Obrázok blogu

Obec Most pri Bratislave (okres Senec): ... dajte nám peniaze ... 

Časť starostov problém s konštruktívnosťou a pochopením písaného textu problém nemala: 

Obrázok blogu

Obec Cabaj – Čápor (okres Nitra)

Obrázok blogu

Obec Ostrov (okres Piešťany)

Obrázok blogu

Mesto Prievidza

Obrázok blogu

Obec Poruba (okres Prievidza)

A ešte ukážka odpovede z okresného úradu:

Obrázok blogu

OÚ Snina: ... xté potvrdenie toho, že podľa usmernenia MŽP SR nemusia okresné úrady konať na základe oznámenie prostredníctvom aplikácie TrashOut

A tak si to zhrnieme:

Podľa § 15 zákona o odpadochza odstraňovanie nelegálnych skládok pozostávajúcich z komunálneho a drobného stavebného odpadu zodpovedné obce, ba dokonca nemusia čakať na rozhodnutie okresného úradu: Obec je oprávnená zabezpečiť v súlade s týmto zákonom zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu, ktorý je komunálnym odpadom alebo drobným stavebným odpadom, bezodkladne po jeho zistení, pričom v tomto prípade sa postup podľa odsekov 3 až 17 neuplatní; obec je povinná o tom informovať príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva najneskôr do troch pracovných dní.“

Obec je POVINNÁ nelegálnu skládku odpadov – o ktorej sa dozvedela – odstrániť, nakoľko plnenie zákonných povinnosti nie je viazané na žiadne dotácie (rovnako ako občan musí, bez ohľadu na vlastnú ekonomickú situáciu, platiť hypotéky, nájom, poplatky za služby, miestne dane ...).

Občanom, ktorí očakávajú zlepšenie v problematike čistoty životného prostredia, odporúčam neohlasovať nelegálne skládky prostredníctvom aplikácie Trashout, ale využívať zákonné postupy. V tejto oblasti im vieme pomôcť. 

Občania by si mali - na miestnej úrovni - všímať aké sú reálne postoje ich samosprávy k životnému prostrediu (ignoruje starosta nelegálne skládky odpadov v k. ú., kryje páchateľov resp. neudeľuje sankcie, zužuje problém životného prostredia na vybetónované námestie s niekoľkými napodobeninami stromov ...) a podľa toho sa zariadiť v čase komunálnych volieb. Iná cesta z tohto marazmu nie je.

Aplikácia TrashOut totiž prezradila o sebe veľa: je mŕtvou ideou v alibistickom prostredí štátnej a verejnej správy, v ktorom je ochrana životného prostredia - v mnohých prípadoch - iba predvolebnou frázou. 

P. S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni. Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu