Poltár: asistuje polícia pri vytváraní nelegálnych skládok?

Autor: Rudolf Pado | 25.9.2017 o 6:00 | (upravené 1.2.2018 o 11:17) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  688x

„Tak niekoho chyťte!,“  vykrikujú predstavitelia štátnej správy životného prostredia pri oznamovaní nelegálnych skládok odpadov.  „Nevieme, kto to urobil,“  umocňujú tento výkrik samosprávy. Je tomu naozaj tak? 

Svedectva desiatok občanov z celého  Slovenska poukazujú na samosprávne krytie páchateľov protispoločenského konania v obciach. Za bieleho dňa sa stavebný odpad  z rekonštrukcií odváža k miestnemu potoku, eternitová krytia  - zjavného pôvodcu - končí  vo vreciach za dedinou, obsah žúmp zurčí stráňami ... Morálka, zákony, pravda a láska ... boli prekryté prvoplánovým cieľom opätovného zvolenia do funkcie.

Ostatným príkladom je „riešenie“ nelegálnych  skládok v meste Poltár, ktoré dokumentuje text z elektronickej pošty: „Dobrý deň. Pozorne sledujem Váš nekonečný boj s neschopnosťou úradov postihovať vinníkov v súvislosti s rôznymi prehreškami proti životnému prostrediu. Len tak pre zaujímavosť Vám posielam jeden môj prípad, keď som vinníka predložil „na tácke“ nášmu MsÚ v Poltári. V krátkosti opíšem o čo išlo: V jedno marcové dopoludnie som zazrel, ako na malom asi 1,5 tonovom aute vezie niekto na nelegálnu skládku drobný stavebný odpad /DSO/. Privolal som policajnú hliadku. Toto všetko som zaznamenal kamerou v aute. V prílohe budete vidieť na prvej fotke zhádzaný DSO, pretože pán vodič s autom zapadol. Asi mu poradili policajti, aby sa odpadu šikovne zbavil, pretože asi o dve hodiny, keď som išiel okolo, opäť som videl nové stopy po tomto aute. Všetky tieto fotky som poslal na MsÚ príslušnej úradníčke, ktorá má v náplni práce agendu životného prostredia. No a odpoveď si môžete prečítať sám. Naivne som očakával, že keď to budú mať takto zdokumentované, využijú šancu prispieť pokutou do rozpočtu mesta. No, pre nich je jednoduchšie natŕčať ruky a očakávať, že likvidáciu skládky zaplatí niekto iný ...“

 

Fotodokumentácia – nelegálne uložený stavebný odpad, polícia a páchateľ:

Odpoveď  mesta Poltár:

Dobrý deň,

na základe poskytnutia Vašej informácie formou e-mailovej správy, ktorú ste doručili Ing. Anne Cifraničovej, vedúcej odd. výstavby, ÚP, ŽP a dopravy, dňa 19.03.2017, vo veci oznámenia o vývoze stavebného odpadu na divokú skládku na pozemkoch priemyselného parku, Vám dávame nasledovné vyjadrenie:

Dňa 21.03.2017 bola vykonaná miestna obhliadka, pri ktorej bolo zistené, že v lokalite areálu bývalých Ipeľských tehelní Poltár bol umiestnený stavebný odpad. Uvedená lokalita je oficiálne nahlásená ako miesto s nezákonne umiestneným odpadom (nelegálna čierna skládka). V zmysle tejto skutočnosti Mesto Poltár podalo dňa 22.02.2017 oficiálnu písomnú žiadosť o poskytnutie podpory formou dotácie na odstránenie nelegálne uloženého odpadu na Environmentálny fond do Bratislavy. Žiadosť bola na Environmentálny fond doručená dňa 01.03.2017. V súčasnosti Mesto Poltár čaká na odsúhlasenie žiadosti. Po odsúhlasení žiadosti by mali byť poskytnuté finančné prostriedky na odstránenie nelegálne uloženého odpadu v celej lokalite areálu bývalých Ipeľských tehelní, v ktorej sa nachádzajú aj Vami zdokumentované čierne skládky stavebného odpadu.

S pozdravom

Mgr. Aneta Melicherová

agenda poskytovania úverov zo ŠFRB
Odd. výstavby, ÚP, ŽP a dopravy
Mestský úrad v Poltári

Zhrnutie:

Príslušníci PZ SR boli preukázateľne na mieste neoprávneného nakladania s odpadmi (§ 302 Tr. zákona) a mali stotožneného páchateľa. Tento skutok mali zdokumentovať, vyhodnotiť  a podľa škodovosti  buď odstúpiť na priestupkové konanie alebo začať vo veci trestné stíhanie.   

MsÚ Poltár, ktorý mal mať k dispozícii stotožneného páchateľa skutku, mal konať postupom determinovaným  § 15 zákona o odpadoch  t. j. saturovať všetky finančné náklady spojené s odstránením  konkrétnej a zdokumentovanej nelegálnej skládky vymáhaním od páchateľa skutku. Namiesto toho úrad žiadal na odstránenie skládky dotáciu! V danom prípade preto môže ísť dokonca o naplnenie  skutkovej podstaty prečinu Marenia úlohy verejným činiteľom (§ 327 tr. zákona).

 

Mimochodom, nejde o prvý  prípad administratívneho „upratania veci“, v Poltári. Odpoveď na otázku: "Cui bono," pozná každý slušný obyvateľ tohto mesta.    

 

P. S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať  dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni.  Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného  príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

 

Doplnené dňa 01.12.2017 

Doplnené dňa 02.02.2018

Ukážková odpoveď naznačujúca politické krytie nominantov v regiónoch. Primátor mesta Poltár Pavel Gavalec a jeho syn v pozícii prednostu OÚ Poltári, nad nimi vládna koalícia.  

    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Je leto, v koalícii si nevedia prísť na meno

Ako sa vyvíjali vzťahy medzi SNS a Most-Híd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj Rusi boli okupovaní, už si to len priznať

Patrili k najväčším obetiam boľševickej diktatúry.


Už ste čítali?