Kde je liptovskomikulášsky kompost?

Autor: Rudolf Pado | 26.9.2017 o 6:07 | (upravené 2.10.2017 o 11:54) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  570x

Státisíce eur doposiaľ natiekli do kompostárne v Liptovskom Mikuláši a občania pritom nevidia žiadny  reálny výsledok. A systémom „akože to robíme“ to funguje aj v desiatkach iných slovenských obcí.    

Už dlho sa hľadá liptovskomikulášsky kompost. Z ročného zberu biologicky rozložiteľného  odpadu (BRO)  na úrovni cca 1 500 t, by ho malo byť cca 300 až 500 t. A nielen na Podbrezinách sa nachádza množstvo terénnych nerovnosti, rôznych jám, kamenistých povrchov ..., ktoré by si zaslúžili zasypať a vyrovnať.

Desiatky slovenský miest a dedín kompost majú. Občania vidia pracovnú plochu, kompostovacie hroble do výšky 2-3 metrov (v opačnom prípade vystrieda vznik tohto ušľachtilého materiálu proces hnitia), jeho prekopávanie, osievanie a distribúciu. Na námestiach miest sa rozdávajú kompostom  naplnené balíčky, aby ľudia videli, že  zbierať  BRO má zmysel. V Liptovskom Mikuláši, za starostlivo uzatvorenou bránou,  za ktorú sa neustále nalietavajú tisíce eur, nevidíte nič.

Zber BRO v meste Stará Turá (zdroj: internet)

Koľko kompostérov  dostali mikulášske domácností?  Ani jeden kus? Hmm ... Vraví sa: trikrát meraj a raz strihaj, v danom prípade nepublikuj niečo, čo následne nebude pravdou. K čomu boli početné články v mestskej hlasnej trúbe o rozdávaní kompostérov, prieskum záujmu ...?

Neďaleko nášho okresného mesta sa nachádza Liptovský Hrádok prevádzkujúci na skládke TKO Žadovica fermentačnú jednotku. Táto by v pohode spapala aj mikulášsky zelený odpad, vrátane kuchynského odpadu. Spolupráca win- win.  Mestá, ktoré by mali slúžiť predovšetkým ľuďom, by však nesmeli oddeľovať politické animozity.

Takto sa kompostuje v záhradkárskych kolóniách: vytváranie nelegálnych skládok priťahujúcich diviačiu zver a spaľovanie BRO.

„Najlepšie separujúce mesto“ už dávno zaspalo na vavrínoch. Namiesto hľadania riešení, zamerania sa na cieľ, hľadá len výhovorky ako sa to nedá  alebo spôsoby ako to obísť.  Ostatným príkladom je snaha o uplatnenie si inej výnimky vo VZN o nakladaní s komunálnym odpadom  ...  pre zber kuchynského odpadu, nakoľko navijak tej predchádzajúcej mestu nezožral prokurátor.  

Ďalšia zmena VZN o nakladaní s komunálnym odpadom ... Je pozoruhodné ako VZN, ktoré sú v rozpore so zákonom, v pohode prechádzajú Komisiou životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš, ako aj samotným zastupiteľstvom.

Odpoveď mesta Liptovský Mikuláš na dotaz týkajúci sa nákladovosti zavedenia zberu kuchynského odpadu.  

Voči predmetnému rozhodnutiu sa odvolávame, nakoľko: predmetný výpočet sa netýka nákladovosti zberu komunálneho odpadu pre biologický rozložiteľný kuchynský odpad, ale ide o všeobecný výpočet v rámci nákladovosti celého odpadového hospodárstva.

Podľa § 81 ods. 21) zákona o odpadoch povinnosť zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad sa nevzťahuje na obec, ktorá

d) preukáže, že je to ekonomicky neúnosné, pretože náklady na nakladanie s týmto biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom nemožno pokryť ani pri určení miestneho poplatku vo výške 50 % zo zákonom ustanovenej hornej hranice sadzby miestneho poplatku.

Poplatok 22,55 € / rok / obyvateľ sa vzťahuje k nákladovosti celého odpadového hospodárstva v meste, nevzťahuje sa iba k zberu BRO vrátane kuchynského odpadu. Pri tomto prístupe by kuchynský odpad nezbieralo v SR žiadne mesto.   

A otázka nakoniec: ako je možné, že mesto, ktoré sa chváli unikátnym nastavením systému odpadového hospodárstva, výhodnými zmluvami ... , produkuje v segmente odpadového hospodárstva stratu? 

Nová verzia internetovej stránky mesta Liptovský Mikuláš odvolávajúca sa na spoluprácu s OZ TATRY. Žiadna spolupráca sa pritom od roku  2011 – od vypovedania Memoranda o spolupráci – nerealizuje. Zo starej verzie internetovej stránky mesta dokonca zmizli všetky výstupy OZ TATRY ku kampani „Neseparujte sa! Separujte s nami“ (letáky, informačné spoty ...). Idú voľby a je potrebné deklarovať spoluprácu s občianskym sektorom?

Odpoveď mesta Liptovský Mikuláš na odvolanie sa (29.09.2017): „...informáciu sme vám dali ...“  (aj keď tento výpočet pokladá OZ TATRY za irelevantný)    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Je leto, v koalícii si nevedia prísť na meno

Ako sa vyvíjali vzťahy medzi SNS a Most-Híd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj Rusi boli okupovaní, už si to len priznať

Patrili k najväčším obetiam boľševickej diktatúry.


Už ste čítali?