Ortuť v Liptovskej Mare, arzén v Orave ...

Autor: Rudolf Pado | 20.12.2017 o 12:23 | (upravené 20.12.2017 o 15:03) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  1418x

Nielen liptovských rybárov pobúrilo najnovšie veterinárne opatrenie týkajúce sa privlastňovania si a konzumácie dvoch druhov rýb v ktorých boli zistené nadlimitné hodnoty ortuti.   

Stručná správa: „Doplnenie veterinárnych opatrení č.1649/2017 zo dňa 13. 9. 2017 Regionálna veterinárna a potravinová správa v Liptovskom Mikuláši, na základe výsledkov vyšetrenia rýb, podľa § 8, ods.3, písmeno d) Zákona č. 39/2007 Z.z. nariaďuje užívateľovi revíru : 1. Preukázateľne informovať členov SRZ a osoby, ktoré majú vydané povolenie na lov rýb na VN Liptovská Mara o výsledkoch nadlimitných hodnôt ortuti v rybách (boleň dravý a zubáč veľkoústy ) a o možnom riziku pre zdravie ľudí po konzumácii takýchto rýb, pochádzajúcich z revíru VN Liptovská Mara. 2. Zákaz privlastňovania si rýb : boleň dravý a zubáč veľkoústy a uplatňovať spôsob lovu formou „chyť a pusť“ s platnosťou od 1. 1. 2018 do odvolania.“

Po polychlórovaných bifenyloch (PCB) v Zemplínskej šírave, arzéne v rieke Orava, je výskyt ortuti v rybách odlovených vo VN Liptovská Mara ďalšou (ne)jasnou správou o stave životného prostredia v SR.      

Rovnako ako makroekonomické hospodárske výsledky štátu neprezrádzajú nič o obsahu peňaženiek jej jednotlivých obyvateľov, tak aj národné správy o stave životného prostredia nie sú schopné zachytiť realitu na tej-ktorej lokalite. Na mnohých miestach nás dobieha alibistická a stranícky riadená minulosť či aktuálne prefackáva hyenizmus podnikania karpatského typu.   

Ľudia nemajú čas či záujem o hľadanie súvislosti, kontextové vnímanie súčasnosti, nie to ešte o občiansku angažovanosť sa na miestnej úrovni. A ľahostajnosť bola vždy zdrojovým kódom pre budúce externality, a to nielen v oblasti životného prostredia.    

Aj v Liptove, utopení v každodenných kauzičkách spojených s nelegálnymi stavbami okolo VN Liptovská Mara, skládkami na jeho brehu, nezákonnými výrubmi ..., ktoré sa mnohokrát tiež riešia alibistický a s minimálnym dopadom na páchateľa,  neexistujú personálne, finančné  a iné kapacity pre sledovanie významných impaktov v krajine a synergii ich pôsobenia na jednotlivé zložky životného prostredia (voda, pôda, vzduch, biota ...).            

Akákoľvek úvaha o zdroji ortuti v rybách Liptovskej Mary je preto len hypotézou. Ortuť je súčasťou priemyselných hnojív, ktorými tak ľahostajne práškujeme práve dotované kultúry. Na brehu Váhu sa nachádzajú registrované, nemonitorované a nesanované environmentálne záťaže, ktoré tiež podliehajú časovo – priestorovému vývoju. Mám za to, že ani o únikom kontaminujúcich vôd zo skládky TKO Veterná Poruba sme sa nedozvedeli neskreslenú a nezľahčovanú pravdu. Taktiež významné zmeny v odtokových pomeroch horného Váhu mohli spôsobiť presun eróznej bázy do historických a priemyslom kontaminovaných sedimentov.                 

Krajina nám vždy vráti len to, čo sme do nej zasiali.  Zajtra alebo o desať rokov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?