Žiadna slepota – žiadne parkovanie

Autor: Rudolf Pado | 10.1.2018 o 6:11 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1045x

Podľa slovenskej legislatívy máte nárok na parkovací preukaz ŤZP iba v prípade ak ste nevidiacim. Myslí si to nielen Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Dunajskej Strede, ale aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, 

... odbor peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností.     

Vilo bol 90 kilový chlap s dušou dieťaťa. Oddaný, férový a vždy pozitívne naladený. Spoznali sme sa prostredníctvom internetu pri zostavovaní tímu pre prvý ročník štafety Od Tatier  k Dunaju. A prvýkrát som ho videl až na štarte v Jasnej. Neviem, či poznáte ten pocit, keď si dvaja muži sadnú. Ľudský, hodnotovo, názormi či postojmi. Stalo sa. Dvesto kilometrov vzdialené  bydliská  nepredstavovali prekážku. Stretol sa muž z nížin a muž z hôr.

Desiatky hodín priamych či nepriamych dialógov, účasť na jednorazových či etapových pretekoch (Snežka – Praha, Stefanik trail ...) mi umožnili vnárať sa do duše tohto človeka a po kúskoch skladať mozaiku jeho života.  

Dvadsaťosem rokov v službách hasičov, aj vo veliteľskej pozícii, stovky ťažkých zásahov pri ktorých aj tvrdí chlapi stierajú slzy z tváre. Prvý prichádzal a posledný odchádzal, náročný ale spravodlivý, tak ho videli kolegovia. Následný odchod do záchrannej zdravotnej služby Zamed. Sú ľudia, ktorí si cestu životom neuľahčujú.          

Čierny piatok, september 2015 ... (Zdroj: www.noviny.sk)  

Bol daždivý septembrový piatok roku 2015. V mobile mi cinkla správa: „Vilo mal vážnu nehodu, viac neviem ...“  Hodiny v hlave zastali a budúcnosť  sa pretavila v okamih. Myseľ otrávila ťaživosť čakania. Nekonečného.     

Vitráž udalostí bola vyskladaná až dodatočne:  ... sanitka prevážala pacienta s podozrením na infarkt, no dostala šmyk. Následne vyletela z cesty, vrazila do plota a zastavila sa až na plynovej prípojke. Z troch pasažierov v sanitke sa zranil len vodič Vilo. Okrem iných zranení mal treštivú zlomeninu stavca C1, takzvaný altas, a zlomený mal aj druhý stavec. Napriek tomu sám si nasadil krčný golier a pomohol zvyšným členom posádky.  

Vilo (Zdroj: www.noviny.sk)  

Nasledovala ťažká neurochirurgická operácia. Krátke obdobie pooperačnej eufórie vystriedal posttraumatický syndróm spojený s totálnym výpadkom spánku. Vilo nedvíhal telefón, neodpovedal na odkazy, izoloval sa od priateľov a známych, jeho hlavu stále viac napĺňala tma.      

Absolvoval dobrovoľné pobytové psychiatrické liečenie, kúpeľňu liečbu a ...

... opäť návrat postraumatickej stresovej poruchy, ďalšia liečba a priehrštia liekov.   

A potom, kdesi uprostred  minulého roka, našiel nohami dno a odrazil sa. Do tváre sa mu vrátil úsmev, v hlave našiel úsvit a pravidelný pohyb začal stláčať nadobudnutú váhu k hodnote pred úrazom.   

Stav krčnej chrbtice po operácii nie je potrebné komentovať (Zdroj: www.noviny.sk)  

Tento štát je ako reklama. Vytesňuje starých a chorých ľudí, skutočnú zdravotnú a sociálnu odkázanosť,  na spoločenský okraj, v balaste slov hovorcov a oceľovo chladného rozhodovania od stola.  Čo tam potom, že v tejto krajine máme invalidov, ktorí nikdy nepracovali, ovešaných desiatkami gramov zlata a na miestach s vyhradeným parkovaním postávajú luxusné limuzíny.

Človek, ktorý desaťročia pomáhal iným riskujúc zdravie a život, nemá nárok na vyhradené parkovanie lebo akosi zabudol oslepnúť. Vyžmýkať a odhodiť, to krédo slepej spravodlivosti.

Záverečná strana rozhodnutia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, odboru peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností.

 

P.S:

06.01.2018. Dobieham do cieľa Kolárovského polmaratónu a ... obďaleč cieľovej čiary poskytuje Vilo – civil mimo aktívnej služby  – prvú pomoc zamdlievajúcej športovkyni. Opäť prvý ...       

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?