reklama

Biele plochy – slovenské Hic sunt leones

Neobrábané poľnohospodárske plochy môžu byť lákavou príležitosťou pre eurofondové dotačné podvody i zdrojom krádeži pre niekoho neexistujúcej drevnej hmoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Podľa zjednodušeného výkladu zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (ďalej „zákon o ochrane pôdy“) je vlastník, nájomca alebo správca pozemku povinný starať sa o poľnohospodársku pôdu tak, aby nedochádzalo k jej chemickej (napr. kontaminácia cudzorodými látkami, výskyt nelegálnych skládok odpadov ...), fyzikálnej (výmoľová a plošná erózia, zhutnenie ...) či biologickej degradácii (zaburinenie vrátane šírenia tzv. inváznych druhov rastlín ...). Toľko teória. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátky pohľad z auta či vlaku do krajiny však neraz so sebou prináša neutešený obraz pustnutia krajiny a rozpadu charakteristických krajinných štruktúr, a to nielen z dôvodu neznámych majetkových pomerov na tej-ktorej lokalite.

Rok 1989 – žiaľ - vyvolal aj vlnu navracania majetku ľuďom, ktorí očakávali z pôdy rýchly a bezpracný zisk. Potom, čo nedošlo k okamžitému naplneniu ich očakávaní, sa rozhodli o nevýnosné parcely nestarať spoliehajúc sa pritom na neefektívnosť konania orgánov štátu, ktoré majú obhospodarovanie pôdy kontrolovať a porušenia zákona sankcionovať. A tým sa zvýšila dynamika rozširovania tzv. bielych plôch v krajine. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Biele plochy vznikali vplyvom ukončenia intenzívneho obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy, najčastejšie trvalých trávnych porastov a ornej pôdy nižšej kvality týmito spôsobmi:

- prirodzenou sukcesiou lesných porastov a náletov pionierskych drevín na hraniciach lesných a nelesných pozemkov, najmä na trvalých trávnych porastoch,

- ukončením intenzívneho obhospodarovania poľnohospodárskych pôd a následným náletom drevín, ktorých druhové zloženie zodpovedá stanovištným podmienkam,

- umelou výsadbou drevín na poľnohospodárskej pôde, pričom nejde o cielene obhospodarované porasty.

V roku 2004 vznikol - v súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie - register poľnohospodársky využívanej pôdy, nazývaný LPIS (Land Parcel Identification System). Bol vytvorený Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany prírody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

LPIS tvoria pôdne bloky, ktoré predstavujú umelo alebo prirodzene ohraničené poľnohospodársky využívané časti krajiny. Pôdne bloky sa spracovali na základe ortofotomáp z celého územia Slovenska. V roku 2004 bol zistený nesúlad výmer TTP v LPIS s evidenciou TTP v katastri nehnuteľností 37%. LPIS je priebežne aktualizovaný.

V rámci údajov z dostupného monitoringu sa napr. v rokoch 2005 – 2006 zistila výmera lesov na nelesných pozemkoch v rozsahu 275 000 ha a zásoba dreva na nich v objeme 36 mil. m³.

Z hľadiska výmery môžeme fenomén bielych plôch podrobnejšie rozčleniť na:

- Biele plochy“ - dlhodobo zalesnené poľnohospodárske pôdy, ktoré dlhodobo slúžia na plnenie funkcie lesov a sú vhodné na preradenie medzi lesné pozemky, t.j. na zmenu poľnohospodárskeho druhu pozemku na lesný pozemok. Z praxe vyplýva, že ide o viac ako 20 ročné porasty lesných drevín na poľnohospodárskej pôde (nie sú výnimkou ani 80 ročné porasty drevín na poľnohospodárskej pôde, ktoré sú dnes súčasťou lesných ekosystémov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je treba zdôrazniť, že ide o dlhodobo zalesnenú poľnohospodársku pôdu, ktorá je v registri „C“ katastra nehnuteľností stále evidovaná ako „poľnohospodársky druh pozemku“, najčastejšie ako trvalý trávny porast.

V takomto prípade orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy z vlastného podnetu alebo na žiadosť vlastníka alebo užívateľa rozhodne podľa §10 ods. 2 písm. c) zákona o ochrane pôdy. Predmetom rozhodovania sú poľnohospodárske pozemky, ktoré sú dlhodobo zalesnené a sú vhodné na preradenie do lesných pozemkov. 

- Ľahký samonálet - dlhodobo zanedbané poľnohospodárske pôdy s porastom burín, krovín a stromov. 

Ide o dlhodobo zanedbanú poľnohospodársku pôdu, ktorá je v registri „C“ katastra nehnuteľností stále evidovaná ako „poľnohospodársky druh pozemku“. Takéto poľnohospodárske pozemky nie sú vhodné na preradenie medzi lesné pozemky. 

Obhliadkou v teréne je možné zistiť, že ide o 5 až 10, často aj 20 ročné stromové a krovinové samonálety. Takto zanedbanú poľnohospodársku pôdu, najčastejšie trvalý trávny porast, je možné vrátiť do pôvodného stavu odstránením porastu drevín a rekultivačnými opatreniami na pôde. Pre tieto plochy sa nepoužíva pojem „biela plocha“. 

Je vo verejnom záujme zachovať výmeru zdravých trvalých trávnych porastov s porastom pôvodných tráv na príslušnom stanovišti i napriek tomu, že trvalý trávny porast bol dlhodobo zanedbaný a porastený okrem burín aj drevinami. 

Malo by byť v záujme rezortu pôdohospodárstva, aby zanedbaná poľnohospodárska pôda bola rekultivovaná a zachovaná v príslušnom poľnohospodárskom druhu pozemku. Je nezodpovedné a v rozpore so zákonom o ochrane pôdy meniť zanedbané poľnohospodárske pôdy porastené ľahkým samonáletom na nepoľnohospodársky druh pozemku.

Podľa ustanovení zákona o ochrane pôdy vlastník a užívateľ poľnohospodárskej pôdy nie je povinný pestovať poľnohospodárske plodiny na poľnohospodárskej pôde, je však povinný zabezpečiť základnú starostlivosť o poľnohospodársku pôdu. V tomto zmysle podľa ustanovenia § 3 zákona o ochrane pôdy každý vlastník alebo užívateľ poľnohospodárskej pôdy je povinný vykonávať opatrenia na zabezpečenie základnej starostlivosti o poľnohospodársku pôdu tak, že vykonáva agrotechnické opatrenia zamerané na ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu pred jej poškodením a degradáciou, vrátane predchádzania výskytu a šíreniu burín a samonáletu drevín na neobrábaných pozemkoch. 
 

V prípade, že uvedenú povinnosť vlastník alebo užívateľ pôdy nevykonáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (okresný úrad) koná o priestupku alebo správnom delikte podľa § 25 a 26 zákona o ochrane pôdy.

Do systému LPIS môžu byť zaradené iba poľnohospodárske druhy pozemkov, na ktorých je zabezpečená základná starostlivosť o poľnohospodársku pôdu v súlade s vyššie citovaným ustanovením §3 zákona o ochrane pôdy.

Za zmienku taktiež stojí, že pokiaľ sa zodpovedným orgánom dlhodobo prehliada a nesankcionuje zanedbanie pozemkov, vznikajú – na základe rôzneho výkladu príslušných zákonov – situácie s trestno-právnou dohrou, ako tomu je v prípade výrubov na kóte Háj – Nicovô.

Uchovanie krajinného rázu je hľadaním rovnováhy medzi zachovaním nelesnej drevinovej vegetácie v podobe významných a charakteristických prvkov v krajine a opatreniami na zabránenie pustnutia krajiny či degradácie poľnohospodárskej pôdy.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu