Premiérove lyžovačky

Autor: Rudolf Pado | 13.2.2018 o 6:07 | (upravené 13.2.2018 o 12:55) Karma článku: 11,69 | Prečítané:  9581x

Podľa premiéra Fica dotácie na lyžiarsky kurz pomáhajú cestovnému ruchu, bezplatné vlaky mobilite, vianočné príspevky - dôchodcom ... Omyl.  Pomáhajú predovšetkým jeho preferenciám. 

Na úpätí svahu v stredisku Salamandra Resort v obci Hodruša- Hámre postáva zjavne bezradná ministerka školstva. „Máš peknú prilbu, dievčatko,“  zaznieva placho z jej úst, kým premiér Fico opäť raz zažíva hviezdne chvíle. Podávanie si rúk s deťmi, pre ktoré velebenie posvätnosti premiéra skončí pri prvej výplatnej páske a pohľade na výšku daňových odvodov, čajík v ruke, úsmev spokojnosti na tvári a typický prúd slov: „Štát poskytol dotáciu na lyžiarske kurzy v rokoch 2016 až 2018 približne 270-tisíc žiakom z celého Slovenska. ... Priniesli sme približne 1 350 000 štátom zaplatených prenocovaní v ubytovacích zariadeniach ...  Najviac sa ale teším z toho, že dnes nie je rozdiel, či rodičia dieťaťa majú, alebo nemajú peniaze, pretože sme sa snažili nastaviť tých 150 eur tak, aby to pokrylo všetky náklady," podotkol premiér na margo dotácií s tým, že už teraz sa toto opatrenie zavedené v roku 2016 ukázalo ako veľmi úspešné.“  

Tomuto typu premiéra – zvažujúceho ekonomické náklady jedného získaného hlasu – a preto bezplatné vlaky, karafiáty na MDŽ a rôzne sociálne balíčky, však nikdy nevysvetlíte realitu.

Štát neposkytol nič! Jeho vládou rozdávané peniaze sú naše peniaze odvedené prostredníctvom  rôznych daní a odvodov. 

Jeho idea „lyžiarskej gramotnosti“  je len vytváraním dopytu tam, kde dopyt neexistuje. Po prvé, prečo nie podpora bežeckého lyžovania, orientačného behu, behu ako takého, všeobecnej športovej prípravy .., ale zjazdového lyžovania? Po druhé, už vidím, ako sa tisíce deti z hladových dolín vracajú domov k rodičom s 500-eurovými platmi a celá rodina masívne nakupuje lyžiarsku výstroj a skipasy. 

Lyžiarska gramotnosť je len pokračovaním tej istej vlny rozhadzovania verejných zdrojov na „prioritné športy“, ktorej patologické podhubie začína – vo veku nových a pre mládež oveľa atraktívnejších športov – pri neustálej a masívnej podpore hokeja a futbalu. V mestách s rozpadajúcimi sa plavárňami, bez jediného metra atletickej dráhy zodpovedajúcej 21. storočiu, bez atraktívnych  fit-zón,  ktoré by slúžili širšej komunite, sa rozdávajú milióny na rekonštrukcie futbalových štadiónov s priemernou návštevnosťou dvesto divákov.

Taktiež sa akosi nemôžem zbaviť pocitu, že prvoradou úlohou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sa stalo organizovanie  novodobých hier v prostredí drahého chleba, nie učebnice pre školy, dôstojné postavenie učiteľov, zmysluplný výchovno – vzdelávací proces  či kvalita vysokoškolských internátov.  

A dalo by sa pokračovať ...

Keď som v 17-rokoch, spolu s kamarátom,  23 dní kráčal po 769 kilometrovej Ceste hrdinov SNP, v nasledujúcich rokoch prešiel 2 695 kilometrovú cestu Eisenach – Budapešť,  „nakrútil“ na diaľkových pochodoch vyše 40 000 km, stal  sa najmladším Majstrom turistiky vo vtedajšej ČSFR , absolvoval desiatky maratónov a niekoľko ultramaratónov ...  , nebola za tým dotácia od štátu.

Dnes opäť kondične behám – cestu, terén, v mestách i na vidieku, v kopcoch i na rovinách, samostatné podujatia aj seriály, štafety ...

... Karpatský pohár v horskom behu, Marathon BB tour, Run Tour, Běhej lesy ... je preplnený deťmi rôzneho veku – s vášnivými trblietkami v očiach a odhodlaním v ich pohľade, spotených a niekedy ufúľaných od blata, vysmiatych a občas uplakaných - lebo nevyhrali - a v ich blízkosti nie sú premiérove dotácie, ale ich rodičia.

Semienko nikdy neklíči pod závlahou dotácií, ale to populistovi nevysvetlíte.    

Na vrchole ...

Štafeta OD TATIER K DUNAJU 2014 v tíme PULSE 230 (2013 – 2015)

Štafeta SNEŽKA – PRAHA (2015) v tíme PULSE 230

VLTAVA RUN 2016 – PLEASURE RUNNING TEAM

Zlatý RUNTOUR MASTER (2016)

RUN TOUR 2016 – cez Írsku lavicu na trati Veľkej Pardubickej steeplechase  

  BĚHEJ LESY 2017 – Jizerské hory 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?